Ko var uzskatīt par inteliģentu cilvēku

(Autore: Vineta Riekstiņa)
Tas, ka dzīvojam duālā pasaulē, it kā visiem ir saprotams, bet cik lielā mērā – tas jau ir jautājums. Dualitāte – pats jēdziens jau izsaka to, ka pastāv kaut kāds dalījums. Cilvēka prātā jau pašos pamatos pastāv šie duālie uzstādījumi, ko var vienkārši izteikt ar diviem jēdzieniem, kas apzīmē divas sajūtas – patīk vai nepatīk. To, kas mums patīk, var apzīmēt arī ar “plus” zīmi, bet to, kas nepatīk – ar “mīnus” zīmi.
Un tā cilvēks dzīvo, balstoties uz savu visdažādākajā veidā iegūto zināšanu (vai nezināšanas) bāzes. Ir cilvēki, kam ir zināšanas, kas ir balstītas pieredzē, un ir cilvēki, kam nav ne zināšanu, ne pieredzes, toties par visu ir viedoklis.
Pēdējā laika notikumi Latvijā liek aizdomāties par to, kas ir noticis ar mūsu cilvēkiem. Var jau teikt, ka to visu ietekmē notikumi pasaulē. Un tomēr – ne jau pasaule dzīvo šeit, uz ielas, mūsu vidū, te dzīvojam mēs, ikviens no mums – katrs ES, mūsu ģimenes locekļi, radi, kaimiņi, darba kolēģi, viena mikrorajona iedzīvotāji, pilsētas iedzīvotāji utt., un tikai tad ir pasaule.
Kur ir palikusi cilvēcība, sirsnība, sapratne, savstarpējā tolerance, iejūtība un atbalsts? Lai arī kādi ir laiki, pats galvenais ir ikviens cilvēks. Ikviens no mums ir pelnījis šeit būt, neviens nav ne labāks, ne sliktāks. Nav tādu parametru, kas to noteiktu, ja balstāmies uz dievišķā plāna likumiem. Visi esam nākuši uz planētas Zeme mācīties, un mums ir savi dvēseles uzdevumi, savs noteikts dzīves scenārijs, Liktenis. Zeme ir brīvās gribas planēta, katram cilvēkam, katrai šeit iemiesotajai dvēselei ir dota šī iespēja – izvēlēties, pieņemt savus lēmumus. Brīvās gribas likuma pārkāpums smalkmateriālajā plānā tiek vērtēts kā viens no smagākajiem noziegumiem. Tieši tādēļ jau arī tiek prasīts cilvēkam pašam parakstīties attiecīgos reģistros, veicot patreiz modernās manipulācijas, ka viņš tam pats labprātīgi piekrīt. Bet to, ka tas notiek ar meliem un viltu, un dažādu manipulatīvu piespiešanas metožu izmantošanu, un kādas ir patiesās cilvēku sajūtas, to darot, – tas viss ierakstās Akašas hronikās tā vai tā, par visu iesaistītajiem būs jāsamaksā, kad un kā – to rādīs laiks. Dzīve ir taisnīga, tā visu nolīdzsvaro.
Šo visu notikumu saistībā es gribēju parunāt par cilvēcīgumu, par cilvēku savstarpējām attiecībām. Par to gan man šad tad ir skumīgi, ka sabiedrība pašlaik ir ļoti sašķēlusies. Oficiālajos medijos tiek kultivēts viedoklis par to, kura sabiedrības daļa ir tā gudrākā, un kura – tā neizglītotākā. Kāds tad ir inteliģents, izglītots cilvēks, kādi parametri un īpašību kvalitātes par to liecina? Katrs tad par sevi var spriest pats un izdarīt savus secinājumus.
Par cilvēka gudrību mēs varam spriest, atrodoties savstarpējās attiecībās, mijiedarbojoties vienam ar otru. Jebkurās attiecībās izšķiroši svarīga ir labā griba un māka otru cilvēku sadzirdēt, uztvert un saprast. Cilvēka spēju iespējami adekvāti uztvert realitāti varētu nosaukt par saprātīgumu, svešvārdā - inteliģenci. Pēc iepazīšanās ar rakstā piedāvātajiem kritērijiem katrs tad par sevi var spriest pats un izdarīt savus secinājumus.
Cilvēka neadekvātās reakcijas, par kurām vēlāk bijis jākaunas, gandrīz vienmēr izrietējušas no kļūdainas situācijas uztveres vai pārpratumiem. Šķiet, tā ir visiem pazīstama pieredze. Līdz ar to inteliģents cilvēks ir nevis tas, kurš gadā izlasa vairākas grāmatas un apmeklē pāris teātra izrādes, bet gan tas, kurš adekvāti spēj uztvert notiekošo un atbilstoši uz to reaģēt.
Ilgu laiku par inteliģenci un intelekta klātbūtni sprieda tikai pēc viena rādītāja - pēc visiem zināmā IQ - kas apzīmē vienīgi mentālo, prāta inteliģenci, ko var noteikt pēc dažādiem testiem. Tagad jau labu laiku ir zināmi četri inteliģences veidi, kas atklāj mūsu prasmi uztvert pasauli un adekvāti, sociālā veidā pieņemami sadarboties ar to:
Mentālā inteliģence (IQ – intelektuālā prasme),
Emocionālā inteliģence (EQ – emocionālā prasme),
Garīgā inteliģence (SQ – garīgā prasme),
Ķermeņa inteliģence (BQ – ķermeņa uztveres prasme).
MENTĀLĀ INTELIĢENCE (IQ – INTELEKTUĀLĀ PRASME)
Mentālo inteliģenci attīstām, mācoties un apgūstot informāciju. Mūsu pasaulē daudz kas ir vienkārši jāiemācās, jāapgūst, kas ir ļoti svarīgs uzdevums. Tam nav nepieciešamības no jauna izgudrot velosipēdu – mēs varam izmantot to, ko jau sen ir atklājuši, sapratuši un uzrakstījuši citi.
IQ izriet no spējas orientēties esošajā informācijā un prasmē ar to rīkoties. Tā nav vienkārša faktu iekalšana, bet gan to jēgas un pielietojuma izpratne, kas ir zināšanu pārvēršana gudrībā. Gudrs cilvēks arī zina, ka kaut ko nezina, saprot, ka tā ir tikai daļa no visa. IQ mums atgādina, ka esam nemitīgā attīstībā un pasauli redzam tikai no patreiz sasniegtās virsotnes skatu punkta. Tāpēc gudrība nozīmē būt veselīgi paškritiskam.
Pirms gadiem trīsdesmit IQ (ko iespējams izmērīt, izmantojot dažādas precizitātes testus) bieži bija vienīgais vai svarīgākais cilvēka inteliģences indikators. Tomēr pa šo laiku esam sapratuši, ka ne mazāk nozīmīgi ir vēl trīs citi inteliģences veidi – emocionālā, garīgā un ķermeņa inteliģence.
EMOCIONĀLĀ INTELIĢENCE (EQ – EMOCIONĀLĀ PRASME)
Mūsdienās daudzi autori uzsver milzīgo emocionālās jeb starppersonu inteliģences (EQ) nozīmi. Pēdējā desmitgadē šis temats ir īpaši daudz pētīts, un par to ir sarakstīts daudz grāmatu. EQ atgādina, ka ir svarīgi ne tikai saprast, bet arī uztvert un izjust cilvēkus un situācijas. Sapratne, kas notiek otrā cilvēkā – tam ir nepieciešams “ieslēgt” sajūtas, empātiju. Mūsu lēmumus ļoti bieži nosaka emocijas. Piemēram, vai darbā pieņemtie lēmumi attiecībā pret otru cilvēku vienmēr ir balstīti uz objektīvu faktu izpēti, vai arī tam pamats ir emocionāla nokrāsa - kolēģis vienkārši krīt uz nerviem, tādēļ viņa viedokli vienkārši neņemu vērā, lai arī ko viņš teiktu!
Empātija – tā ir spēja uztvert un arī izprast, kas notiek pašā, un kas notiek otrā cilvēkā. Šī kļūst arvien pieprasītāka kvalitāte darba attiecībās. Cilvēki ar neattīstītu EQ nemitīgi pārprot viens otru. Emocionālajai inteliģencei jebkurās cilvēku attiecībās ir nenovērtējama nozīme. Visu nav iespējams izteikt vārdos, tāpēc, mācoties uztvert un izjust otru cilvēku, sākam viņu daudz labāk saprast.
No EQ izriet smalkā izjūta: kā man tieši šajā mirklī izturēties pret otru? Kad klusēt un kad runāt? Kad pienācis brīdis tieši šai tēmai? Vai telpā ir attiecīgā atmosfēra, lai varētu raisīties saruna? Vai mēs esam gatavi dialogam, spējam uzņemties risku un būt gataviem pārmaiņām, jo otrs taču mums var nepiekrist, oponēt? Kā mēs reaģējam, kad izveidojas krīzes situācija, kas ir neizbēgami jebkurās attiecībās, vai protam to darīt sirdsgudri? Emocionālā inteliģence ir drosme uzņemties patiesu dialoga risku – tas ir – būt gatavam pārmaiņām. Tā ir arī spēja veidot intimitātes telpu, kurā cilvēks droši drīkst un spēj atklāt sevi, vienlaikus uztverot otru.
GARĪGĀ INTELIĢENCE (SQ – GARĪGĀ PRASME)
SQ – garīgā inteliģence – ir māka uztvert un apgūt sevi, savas un visas esamības dzīles. Es nevaru pārmainīt otru cilvēku, bet varu darīt visu, lai mainītu sevi. No garīgās inteliģences ir atkarīgs, cik labi orientējos pats sevī. Ja slikti pazīstu sevi, tad ir pilnīgi neiespējami, ka pēkšņi spēšu saprast otra cilvēka dvēseli.
Mēs uztveram citus cilvēkus pēc analoģijas ar sevi. Pēc šī paša analoģijas principa arī vērtējam un izsakām spriedumus par citiem. Ja neesmu sevī atklājis nekādu dziļumu, tad arī visi citi cilvēki man automātiski šķiet sekli. SQ iedrošina strādāt ar sevi, ar savu ēnas pusi, ar ego. Ja cilvēks ir akls pret savu egoismu, tad moka citus, bet pats to neredz, un to, ko neredz, arī nav iespējams izmainīt.
Garīgā inteliģence SQ mūs dara dziļākus, bet dziļāks cilvēks vienmēr būs saprātīgāks, labāks, laipnāks un iejūtīgāks. SQ nozīmē mācīšanos sevi pieņemt, mīlēt, kā arī atrast iedvesmu pašizaugsmei. Vislabākā SQ apgūšanas metode ir meditācija, kas pamodina mūsu uztveri notiekošajam, palīdz atcerēties savu patieso sākotni, atcerēties, kas mēs patiesībā esam – varenas, mīlošas, spēcīgas gaismas būtnes, kam lielākā daļa diemžēl vienkārši netic. Lai arī ārēji esam tik dažādi, taču visi nākam no viena dievišķa gaismas avota, un caur to arī esam vienoti. Garīgā inteliģence var mums palīdzēt veidot dziļākas attiecības ar citiem cilvēkiem.
Kā teica viens no maniem skolotājiem – “Kad cilvēks lūdzas, viņš runā ar Dievu, ar augstākajiem spēkiem, bet, kad cilvēks meditē, tad Dievs un augstākie spēki runā ar viņu.” Garīgā inteliģence – tā ir cilvēka spēja apzināties, atcerēties savu dievišķo dabu. Tā ir saiknes nodibināšana ar savu augstāko Es, ar neiemiesoto, dievišķo daļu. Tas ir ļoti svarīgi, lai cilvēks beigtu maldīties dzīves līkločos, spētu orientēties laikā un telpā, rast atbildes uz jebkuru radušos jautājumu. Tā ir mūsu ikviena garīgā pašrealizācija.
ĶERMEŅA INTELIĢENCE (BQ – ĶERMEŅA UZTVERES PRASME)
Pēdējos gados dzimusi arī jauna izpratne par cilvēka ķermeni. Tam piemīt apbrīnojama inteliģence un jūtīgums, tam ir pašam sava valoda un zināšana. Ķermenis nav tikai “fizioloģiska mašīna” vai “gaļas gabals”, bet smalks veidojums ar savu atmiņu un gudrību. Jau sen pat zinātniski ir pierādīts, ka ikvienai ķermeņa šūnai, ikvienam orgānam piemīt apziņa. BQ māca ar cieņu izturēties pret savu ķermeni un ieklausīties tajā, ņemt vērā ķermeņa vajadzības. Cilvēka ķermenis ir jātur tīrs – ne tikai fiziski, bet arī enerģētiski, tas ir mūsu ikviena Svētā Grāla trauks, kurā mājo Dvēsele, kas ar zelta stīgu ir saistīta ar mūsu Garu, ar augstāko Es, ar Dievišķo Pirmavotu.
Ko nozīmē ķermeņa fiziskā tīrība, tas parasti ir saprotams, bet kas ir enerģētiskā tīrība, to arī daudzi zina, tomēr ne vienmēr pret to attiecas pietiekami nopietni. Ir jāapzinās to, ka ķermenis vistiešākajā veidā reaģē uz mūsu domām un emocijām. Visvienkāršāk to ir paskaidrot ar piemēru – ja pēkšņi saņemam kādu satraucošu ziņu, tad tas ķermenī izpaužas kā “sitiens pa kuņģi”, jo ir grūti uzreiz šo informāciju sagremot (attiecas uz IQ – intelektuālā prasme). Vai arī, kad jūtamies apbēdināti – ķermenis reaģē ar asarām, mēs raudam, jo ir skumji – tā ir sajūta (EQ – emocionālā prasme), kas atbalsojas ķermenī. Ir neskaitāmas liecības par to, ka cilvēki ir izdziedinājuši sevi, savu ķermeni, raidot tam patiesas mīlestības un gaismas enerģiju (SQ – garīgā prasme).
Šie vienkāršie piemēri uzskatāmi apliecina, ka mūsu domas un sajūtas vistiešākajā veidā atspoguļojas ķermenī.
Mums jāmācās attīstīt visus četrus inteliģences veidus, jo tikai kopā tie veido inteliģentu, uztvert spējīgu cilvēku, kurš gatavs sirdsgudrai rīcībai. Sidrsgudrība ir tiešā veidā saistīta ar sirdsapziņu (sirds apziņu). Ir, par ko padomāt, kā mēs attiecamies katrs pret sevi un ko sējam pasaulē. Cēloņu un seku likumu neviens vēl nav atcēlis.
Lai pasaulē vairojas gaisma, prieks, patiesa mīlestība, pateicība, sadarbība, atbalsts un draudzība! Lai ir spēks un izturība visiem gaismas ceļa gājējiem!
Izmantots avots:
https://www.iii3.lv