Zodiaka aplis – veselības cikls. Saulīte Vērša zīmē
Turpinu aizsākto 12 rakstu ciklu par zodiaka zīmju saistību ar mūsu veselību. Otrā zīme zodiaka aplī Aunam seko Vērsis. Ar pirmo šī cikla rakstu var iepazīties šeit:
Jau iepriekš rakstīju, ka cilvēks dzīvo vienā ritmā ar Kosmosu un Zemi, un Saulīte, veicot savu ikgadējo apgaitu pa 12 Zodiaka zvaigznājiem, kas ir astroloģijas sistēmas pamatā, raksturo to, kas attiecīgajā laika periodā cilvēkiem būs aktuāls ikdienas sadzīvē, tajā skaitā arī, kam būtu jāpievērš uzmanība savas veselības saglabāšanā un stiprināšanā.
Saulīte Vērša zīmē šogad uzkavējas no 19. aprīļa līdz 20. maijam, pēc tam pārceļoties uz Dvīņu zvaigznāju.
Astroloģijā Vērsis atbild par vērtībām un resursiem visplašākajā izpratnē. To, ko Auna periodā mēs esam uzsākuši, varbūt šad tad - pārsteigušies, līdz galam neapdomājot, vai to tiešām vajag, “sastrēbuši” karstu, tad šajā periodā visam pieejam daudz racionālāk, izsverot visus “par” un “pret”, vai tam pietiek finanses, spēks, laiks. Vērsis ir zemes zīme, kas cilvēkiem dod tādas īpašības kā palielinātas darba spējas, pacietību, sīkstumu un izturību, arī neatlaidību, lai īstenotu savas ieceres.
Tieši tāpat kā Saulīte Vērša zvaigznājā ietekmē notiekošos procesus dabā un cilvēka rīcībā, tā atstāj iespaidu arī uz cilvēka veselību. Šajā laika periodā būtu īpaša uzmanība jāpievērš tādām ķermeņa daļām kā žokļi un kakla apvidus - rīkle, mandeles, zobi, ausis, endokrīnā sistēma (vairogdziedzeris). Ir iespējamas aizdegunes, balsenes un nervu sistēmas saslimšanas, var būt neiroloģiskas sāpes kaklā un barības vadā.
Iepriekšējā šī cikla rakstā jau stāstīju par to, ka Auns mūsu ķermenī pārvalda plaušas, kas atbild par elpošanu, bet plaušām pretī orgānu pārī ir resnā zarna, ko pārvalda Vērsis, tas enerģētiski ir saistīts ar situācijas atlaišanu, atbrīvošanos no liekā (izelpa).
Ja cilvēkam Saulīte dzimšanas brīdī ir bijusi Vērša zīmē, tad viņam šīs ķermeņa zonas un to iespējamais disbalanss būs primārais, kam jāpievērš uzmanība, lai stiprinātu veselību visu laiku, jo tas šajā sfērā cilvēkam būs ahileja papēdis dzīves garumā. Tas attiecas arī uz cilvēkiem, kam dzimšanas brīdī Mēness ir bijis Vērša zvaigznājā.
Atgādinu, ka tas ir vienots enerģētiskais loks, tādēļ attiecīgās ķermeņa zonas un orgāni ir jutīgāki pret enerģētiskajiem triecieniem stresa situācijā un attiecīgajām saslimšanām abiem šo zodiaka zīmju pārstāvjiem. Auns – tā ir augšupejošā enerģija, ieelpa, sevī ielaišana, bet Vērsis – tā ir lejupejošā enerģija, izelpa, situācijas atlaišana, no sevis izvadīšana. Tas ir savstarpēji saistīts, analoģiski kā ieelpa un izelpa. Tādēļ arī šīm abām zodiaka zīmēm ir raksturīgs kopējs iespējamais negatīvais enerģētiskais stāvoklis, emocija, kas bojā veselību – skumjas. Iedarbības dziļums - atbilst dziļajai ādai.
Zinot šīs sakarības un dabas likumus, top skaidrs, kāpēc tieši pavasarī, Auna un Vērša periodā, cilvēki visbiežāk saslimst tieši ar dažādām elpceļu slimībām, kāpēc tieši šajā laikā ir “sapūstas” galvas un ausis, stīvi kakli.
Šī rakstu cikla galvenais mērķis ir pievērst uzmanību, ka cilvēks dzīvo saskaņā ar dabas likumiem un ka pati Dabas māte mums arī palīdz būt laimīgiem un veseliem, tikai pašiem ir jāiemācās, kā šīs zināšanas izmantot savā labā.
Tātad katrs no šiem cikliem ir labvēlīgs, lai sakārtotu attiecīgās ar veselību saistītās situācijas. Gada garumā katru mēnesi mums tiek dota iespēja pievērsties mūsu mīļajam ķermenim, lai stiprinātu tā veselību, jo, kad Saulīte atrodas attiecīgajā zodiaka zīmē, vislielāko efektu var panākt, sakārtojot tieši atbilstošās ķermeņa daļas un orgānu sistēmas. Mana personiskā dzīves pieredze rāda, ka visefektīvāko rezultātu var iegūt, to darot trijos plānos vienlaicīgi, jo mēs vēl joprojām dzīvojam 3D sistēmā, kur eksistē platums, garums un augstums, un tas viss notiek noteiktā laika vienībā, ko var nosaukt arī par ceturto dimensiju, tikai attiecībā uz cilvēka dzīvi šo 3D sistēmu mēs pārfrāzējam kā dzīvošanu mentālajā pasaulē (prātā, domās), sajūtu un fiziskajā plānā.
Cik daudz ir visur teikts un rakstīts, ka visas slimības ir galvā, ka jāsakārto galva, ko arī sākām darīt, jo Auns taču atbild par galvu! Bet galvā atrodas smadzenes, prāts, kas dzīvo savā autonomajā republikā. Un jo vairāk mēs spēsim pārliecināt savu prātu, ka rūpējamies par savu veselību, jo būs labāki rezultāti. Tādēļ ir svarīgi, lai prātam tiktu sniegta informācija – kas, kāpēc, par ko, ar ko – jo viņš grib saprast, kas ir kas, kāpēc ir tieši tā, vai kāpēc jādara tieši tas. Tāpat jādara ir arī fiziskas, materiālas lietas, kas saistītas ar ķermeni – atbilstoša diēta (gan ēdienkarte, gan dažādi veselībai vajadzīgi dabas produkti – tējas, drogas, sulas utt), vingrošana, pastaigas, masāžas, fizioterapija, enerģētiskās prakses – viss atstās iespaidu uz sajūtu pasauli un palīdzēs mainīt attieksmi, iegūt izpratni un jaunu skatījumu. Un to visu cītīgi savos failos ieraksta prāts, kas tam dod jaunus instrumentus vecās, degradējošās programmas nomainīt ar jaunām.
Iepriekš rakstīju par ieelpu, ka tā ir augšupejoša enerģija, ka ieelpa ir kaut kā ielaišana sevī, kas ir stāsts par robežām, ko un cik daudz cilvēks ir gatavs ielaist sevī. Vērša enerģija ir saistīta ar uzkrāšanu – tas, kas manī ir ielaists, viss ir mans, es to neatdodu. Tādēļ bieži vien gan šajā laika periodā, gan arī Vērša zīmes pārstāvjiem cilvēkiem labprāt patīk garšīgi un dažreiz tā pavairāk paēst, kas var radīt lieko svaru.
Kad uzkrājas liekais svars, tas var būt saistīts arī ar resnās zarnas disfunkciju. Šis orgāns simbolizē pazemi, neapzināto. Var veidoties aizcietējumi, kas runā par cilvēka taupīgumu, skopumu. Tās ir bailes palikt bez līdzekļiem. Cilvēks priecājas par īpašumu, jo tas nodrošina arī varu. Gausums – nespēja sagremot (arī situāciju). Sastingums un lēnīgums – neļaušanās dzīves ritējumam. Perfekcionisms – “netaisīt mēslus” – burtiskā nozīmē. Cilvēks par maz izsakās, nevienu nelamā, “netaisa nevienam mēslus”, lai arī otrs to būtu pelnījis.
Resnās zarnas gļotādas hronisks iekaisums – tās ir neatrisinātas “ēnu” tēmas, deģenerācija izdalīšanas un vaļā palaišanas jomā, bet aizturēšana aizkavē attīstību. Cilvēks “sēž uz jau mirušā”, kas aizkavē augšanu, tas ir privātīpašnieciskums. Ir jāmācās izmēzt atkritumus, palaist vaļā gan materiālas lietas, gan emocionālas, ļaujoties visneparastākajām fantāzijām, jo cilvēkam liekas, ka dzīvē nekā cita vairs nebūs. Tas arī ir stāsts par robežu paplašināšanu, atvēršanu, jo cilvēks neizjūt sinhronitāti ar ņemšanas/došanas principu, kas ir analoģisks ieelpas/izelpas principam.
Kakla stīvums – sprands simbolizē spēku un tai pat laikā arī ievainojamību. Kaklam ir pievienošanas, savienojuma, komunikācijas funkcija. Ja kakla rajonā ir kāda disfunkcija, tad tas būs saistīts arī ar stūrgalvīgumu, neelastīgu pieeju, sastingumu un neatlaidību, tā ir iešana caur dzīvi ar klapēm uz acīm, ierobežots pasaules skatījums. Risinājums – paplašināt skatījumu, prast saskatīt vienā daļiņā arī veselumu.
Kakla rajonā atrodas arī vairogdziedzeris, kas ir saistīts ar endokrīno sistēmu. Tā kā kakls simbolizē pievienošanu, savienošanu, tad vairogdziedzera disfunkcija liecina, ka cilvēks sevi atdala no ārējās pasaules, nostiprinoties aiz biezām sienām. Trūkst interese par dzīvi, nekas neiepriecina, izjūt vilšanos, padodas liktenim.
Angīna, kam raksturīgs ir mandeļu iekaisums, – veido limfoidālo audu sakopojumu, enerģētiski veidojas aizsardzības loks ķermeņa šaurajā vietā – kaklā. Tās ir bailes no iebrukuma – aizvērties, nevēlēties, nespēt visu norīt, dusmas par to, ka pārāk daudz jānorij, lai citiem izpatiktu, tā ir atkarība no citu atbalsta, kas pašā izraisa pazemojumu. Risinājums – iemācīties sevi aizstāvēt, sajust, kad pietiek, un pateikt “nē”.
Balsenes iekaisums, aizsmakums – neuzdrošināšanās izteikt savu viedokli, dusmas par nespēju sevi aizstāvēt, nav balss - nav tiesību. Tā ir zaudēta vara, bezspēcības sajūta. Risinājums – mācīties kliegt saskaņā ar savu iekšējo kliedzienu, bet aizsmakuma brīdī – mācīties klusēt, sazemēt balsi ar savas būtības dziļākajiem līmeņiem.
Rīšana, rīstīšanās, barības vads – tā ir spēja uzņemt sev vajadzīgo, bet, ja kaut kas neder – spēt arī atrīt, izvemt, nebūt tik perfektam un spēt kļūdas arī izlabot.
Vērsis atbild arī par zobiem un par apakšžokli, kas ir kustīgā mutes daļa, jo augšžoklis ir statisks. Zobu funkcija ir gan vitalitāte, gan aizsardzība, mūsu ieroču arsenāls. Tā ir spēja nokost kumosu un pateikt, ka “tas pieder man”. Veseli zobi - tā ir atļaušana vitālajam spēkam nākt gaismā, drosme to parādīt.
Ausis – tas ir stāsts par paklausību. “Es vairs nevaru to klausīties” - var rasties dzirdes pasliktināšanās, ja lietojam šādus izteicienus vai tā domājam. Jāmācās ir paklausīt savai iekšējai balsij, tad arī cilvēks spēs atrast līdzsvaru starp pašapliecināšanos un pielāgošanos.
Par to, kas ir VESELĪBA, jau sniedz atbildi pats vārds - tas ir VESELUMS - tādēļ arī darot jebko labu sev pašam, cilvēks stiprina visu sistēmu kopumā. Kā jau minēju iepriekš, tad šis periods ir īpaši labvēlīgs, lai stiprinātu Vērša zodiaka zīmei atbilstošo orgānu – resno zarnu -, kā arī veiktu profilaktiskus pasākumus, kas uzlabo un sakārto mūsu zobus, ausis, rīkli un kakla daļu, balseni, barības vadu, aizdeguni un vairogdziedzeri.
Piedāvāju savu skatījumu, to papildinot ar vispārzināmajiem principiem, kas būtu nepieciešams Vērša zodiaka zīmes enerģijas sabalansēšanai.
- Attieksmju maiņa
Par attieksmju maiņu jau tikko stāstīju, aprakstot dažādās iespējamās problemātikas, kas var skart Vērša zodiaka zīmei atbilstošās ķermeņa daļas. Bet tam visam apakšā ir bāzes emocija, kas atbilst Auna un Vērša zodiaka zīmēm – skumjas. No Vērša (izelpas) skatu punkta skumjas ir par to, ka nebūs vairs citu, labāku iespēju, tādēļ ir jātur tas, kas jau ir pašlaik, cik vien ir spēka. Cilvēks nespēj izmest, atbrīvoties no vecām enerģijām – gan domāšanā, gan arī materiālajā plānā -, jo ir sajūta, ka nebūs vairs izdevības dabūt kaut ko jaunu vietā. Līdz ar to zarnās rodas sastrēgums, aizcietējums. Ja cilvēks savas skumjas par neiegūto iemācās transformēt patiesā pateicībā un priekā par to, kas viņam jau ir un ko Visums piedāvā ik mirkli, tad pagātnes rēgi liksies mierā, un mierīgs elpošanas cikls atjaunosies. Lai to īstenotu, ir vajadzīga enerģija, kam lieliski palīdz meditācijas, vizualizācija, apzināta enerģijas ieelpošana, uzņemšana, un vienmērīga izelpa, atbrīvošanās, mijiedarbošanās ar pasauli, robežu paplašināšana un nojaukšana.
- Fiziskas aktivitātes
Cilvēkam esot labā fiziskā formā, plaušas patērē mazāk enerģijas, lai apgādātu sirdi un muskuļus ar skābekli, kas uzlabos kopējo veselības stāvokli. Ļoti vērtīgas ir pastaigas svaigā gaisā, jo staigājot, ejot tiek masēts zarnu trakts. Arī pastaigas laikā var pildīt apzinātus elpošanas vingrinājumus, meditēt. Ļoti labi ir pildīt vingrinājumus galvai un kakla daļai, lai stiprinātu kakla muskuļus un atbrīvotu sprandu, tikai ar to ir jābūt ļoti uzmanīgiem, nekādā gadījumā nevajag pārcensties, lai nenodarītu sev kaitējumu, tādēļ vienmēr labāk to darīt vai nu trenera vadībā, vai arī vismaz apgūt to pie zinoša pasniedzēja.
- Diētas sabalansēšana
Savā ikdienas ēdienkartē būtu vēlams iekļaut produktus, kas palīdz uzturēt un atjaunot resnās zarnas veselību. Vērša periods ir vislabākais, lai ar atbilstošu diētu palīdzību veiktu zarnu attīrīšanu. Varu padalīties ar personisko pieredzi, ko esmu izmantojusi.
Nebūs lieki atgādināt par kvalitatīva ūdens lietošanas īpašo nozīmi. Tā kā plaušu un resnās zarnas kā orgānu pāra iedarbības līmenis ir dziļā āda, tad tas, vai mēs pietiekami dzeram ūdeni, atstāj ietekmi arī uz mūsu skaistumu, jo, kad āda nav pietiekami mitrināta, tā sāk izskatīties savītusi, veidojas grumbas. Tādēļ ikreiz, izejot no mājas, es ņemu sev līdzi ūdens pudeli, lai ik pa laikam padzertos. Jau vairākus gadus katru rītu sāku ar silta ūdens glāzi, kam pievienota svaiga citrona sula, svaiga ingvera sakne un tējkarote medus – tas izskalo un sakārto zarnu traktu.
Viena no manām mīļākajām receptēm ir glāze kefīra, kam pievienoju vienu ēdamkaroti veselas linsēklas un vienu – divas ēdamkarotes linsēklu eļļu, ko visu kopā sablenderēju. Tas darbojas līdzīgi kā skrubis zarnu traktam, noder arī pie aizcietējumiem, pie kam, linsēklu eļļa ir viena ar visaugstāko omega 3 un omega 6 taukskābju saturu, kas tik ļoti ir vajadzīgs mūsu kaulu sistēmai.
Ja jums tiešām ir motivācija sakārtot zarnu traktu, ir ļoti vērtīgi vienas nedēļas garumā pārtikt tikai no svaigiem dārzeņiem, to var darīt arī ilgāk, bet mans gribasspēks tik tālu nesniedzās, jo nav vajadzības atbrīvoties no liekiem kilogramiem, bet to gan varu teikt – vidukļa apkārtmērs nedēļas laikā man samazinājās par pieciem centimetriem. To visu es darīju, uzsākot jaunu diētu - intervāla ēšanas 8/16 metodi, kas saucas Autofagia (self – eating, - pašapēšana), kad 8 stundu laikā var ēst, bet 16 stundas neēd neko, var tikai dzert ūdeni vai nesaldinātu tēju. To es jau nedaudz pieminēju vienā no saviem rakstiem – “Ikdienas ieradumi manai veselībai” -, bet šī tēma ir tā vērta, lai par to uzrakstītu kādā reizē atsevišķi. Pieminēšu vien to, ka šīs diētas pamata princips ir tas, ka kuņģim kādu laiku ir jābūt pilnībā iztukšotam, un tad, ja ķermenis vēl gribēs ēst, tad pirmais, ko tas izmantos – apēdīs pats savas bojātās šūnas.
Vēl pret aizcietējumiem noder greipfrūta iekšējā, baltā miziņa, kas satur daudz balastvielu, kas saīsina barības vielu iziešanu cauri zarnu traktam. Greipfrūti veicina arī toksīnu izvadīšanu no organisma. Šai pašai situācijai ir ieteicams ēst vīnogas, plūmes, ērkšķogas, gurķus, irbeņu augļus, pīlādžus, skābētus kāpostus, persikus, ābolus ar visu mizu. Pirms gulētiešanas var izdzert 100 ml ķirbju sulas. Palīdz arī tukšā dūšā izdzerti 200 ml kartupeļu, burkānu vai biešu sulas (biešu sula jāatstāj pāris stundas nostāvēties, citādi tā nav dzerama). Biešu sulu var atšķaidīt arī ar ābolu vai citronu sulu, ja tā liekas par stipru, var pieliet klāt ūdeni. Palīdzēs kviešu kliju uzlējums, vai arī tās var pievienot pie kāda cita ēdiena. Veselīgi ir ēst auzu pārslu biezputru.
Vēl ēdienkartē būtu iekļaujams ne tikai kefīrs, bet arī grieķu jogurts, kas ir bagāts ar olbaltumvielām, kas apgādā organismu ar aminoskābēm un uzlabo vielmaiņu.
Artišoki, izrādās, ir ļoti bagāti ar probiotiskām vielām. Labi zarnu trakta veselībai arī ir ēst banānus, lēcas un sparģeļus.
Daudziem virtuvē ir “ienākusi” arī Austrumu virtuve. Miso zupas buljons, kura galvenā sastāvdaļa ir fermentētu sojas pupiņu pasta. Pētījumi pierāda, ka šis ēdiens spēj pasargāt no vēža un palēnina tauku šūnu veidošanos.
Un, protams, zarnu trakta veselībai ir īpaši svarīgi uzņemt sabalansētu uzturu, kaut vai vispirms ievērojot vienkāršu sakarību 80/20, kas nozīmē, ka lielākajai daļai no uzņemtās pārtikas ir jābūt augu izcelsmes, īpašu vietu ierādot dažādiem dārzeņiem.
- Garšaugi un tējas zarnu trakta un dažādu kakla, rīkles disfunkciju veselībai
Zarnu veselībai būs vērtīgi padzert dažādu augu uzlējumus, zāļu tējas, piemēram, kazeņu un nātru lapu, raudeņu, retēja lakstu.
Pret angīnu un kakla sāpēm palīdzēs kakla skalošana ar dažādiem zāļu uzlējumiem, piemēram, kumelīšu tēju, salvijas lapu uzlējumu, kakla skalošana ar sālsūdeni. Noderēs arī padzert iepriekš minētās tējas zarnu trakta veselībai.
Ir jārūpējas par savu mutes dobuma veselību, īpašu uzmanību pievēršot arī zobiem, tos regulāri tīrot, lai neveidotos aplikums un zobakmens. Lai stiprinātu zobus, ir nepieciešams ēst svaigus dārzeņus, ko vajag kārtīgi košļāt, tādējādi trenējot žokļus un zobu stiprību.
Un nobeigumā gribētu atgādināt par zarnu veselības īpašo lomu mūsu imūnsistēmas saglabāšanā un stiprināšanā, jo lielākā daļa imūnās sistēmas šūnu atrodas zarnu gļotādā, tādēļ ir svarīgi šo orgānu nodrošināt ar atbilstošām uzturvielām un produktiem, kas saglabās un atjaunos zarnu vides līdzsvaru, un veicinās labvēlīgu baktēriju vairošanos, kas nodrošinās to pilnvērtīgu funkcionēšanu.
Kārtīgi sakošļājot pārtiku, mēs ievērojami atvieglojam zarnu sistēmas darbu, jo tādējādi tiek pilnvērtīgāk izmantota produktu uzturvērtība – vitamīni un minerālvielas. Košļāšanas funkcija – tas parāda vienu no sakarībām starp Vērša zīmes ķermeņa daļu – žokli, zobiem, rīkli, barības vadu un resno zarnu. Barības košļāšanu var uzskatīt arī par sava veida meditāciju, jo tas prasa uzmanības noturēšanu, kas, savukārt, uzlabo noteiktas smadzeņu funkcijas.
Visbiežāk Rietumu sabiedrības cilvēks pat neaizdomājas par pirmajā brīdī nesavienojamiem orgāniem un ķermeņa daļām, kādas savstarpējās sakarības starp tiem pastāv. Un tas ir tikai tādēļ, ka cilvēks tiek ārstēts pa daļām nevis kā vienots organisms, kas dzīvo saskaņā ar kopējo dabas un kosmosa ritmu.
Autore: Vineta Riekstiņa
Avoti: “Lielā Mēness enciklopēdija”, - Rīga, “Vieada”: 2007.
R.Dālke “Slimība kā simbols”, - Rīga, SIA “Madris”
J.A. Plaudis, E. Ozola “Latvijas augi sadzīvē”, - Rīga, “Jumava”
www.medicine.lv