Atbildība. 8. bauslis - Nespried par citiem pēc savas pieredzes
Autore: Inguna Balgalve
Katram cilvēkam ir sava pieredze, kuru viņš uzkrāj dzīves laikā. No tā, kas ir piedzīvots, veidojas savi vērtību kritēriji, pēc kuriem iedalām cilvēkus dažādās grupās un izvēlamies sev draugus. Pārsvarā mēs izvēlamies veidot attiecības ar tiem, kuri ir mums līdzīgi (ar līdzīgu domāšanu, uzvedības modeli, attieksmi pret dzīvi un cilvēkiem). Tas ir tāpēc, ka tā ir ērtāk, jo nav nekas sevī jāmaina.
Ja ilgu laiku savā dzīvē neko nemainām, izveidojas priekšstats, ka lielākā daļa sabiedrības dzīvo tāpat kā mēs. Ja ikdienā esam saskarsmē ar laipniem, sirsnīgiem, izpalīdzīgiem un draudzīgi noskaņotiem cilvēkiem, tad satiekot kādu, kurš ir neapmierināts ar cilvēkiem, pasauli un dzīvi, mums šķiet, ka cilvēkam kaut kas ir noticis un ir vajadzīga palīdzība. Savukārt cilvēkam, kurš pieradis dzīvot vidē, kur viens otru kritizē, māna, apmelo un zina, ka nevienam nevar uzticēties, mūsu vēlme viņam palīdzēt šķiet aizdomīga.
Satiekot cilvēkus ārpus mūsu ierastās vides, mēs uz viņiem sākam raudzīties ar sev ierasto vērtību mērauklu. Tā veidojas neveiklas un pārprastas situācijas, kuras var pāraugt dusmās un naidā. Man konsultācijās vairāki vīrieši ir prasījuši – kāpēc sievietes, ja pret viņām izturas labi un koķeti, tūlīt to tulko kā piedāvājumu kaut kam intīmākam? Atbildēju, ka ne jau visas sievietes tā reaģē. Ja sieviete ir kopā ar vīrieti, no kura saņem uzmanības, jūtu un emociju apliecinājumus, tad sieviete arī šādu vīrieša attieksmi uztvers kā draudzīgu. Sieviete, kurai ilgāku laiku ir trūcis vīrieša uzmanības, instinktīvā līmenī to var uztvert kā piedāvājumu uz kaut ko intīmāku. Ir arī otrādi – sieviete pret vīrieti izrāda sievietei raksturīgās rūpes, maigumu, diskrētumu un koķetīgumu, bet vīrietis saka, ka sieviete tam “karas kaklā”, jo viņš viņai neko tādu nav prasījis. Šīs situācijas rodas tāpēc, ka daudzi uzskata, ka par to, kā tu jūties vai arī to, kā tu uztver situāciju, nav jārunā. Nesarunājoties un nenoskaidrojot patiesos rīcības motīvus, mēs veidojam priekšstatus sev ierastā veidā no iegūtās pieredzes.
Ir svarīgi izrunāt situāciju, kurā jūtamies neveikli vai īsti nesaprotam otra cilvēka rīcības nolūkus. Dzīvē nekas nemēdz būt nejauši. Bieži vien mums tiek doti cilvēki (draugi, darba kolēģi, kaimiņi, cilvēki, kuros iemīlamies u.c.), lai mainītu mūsu dzīvi, kura ir apstājusies savā virzībā uz priekšu. Ar šādiem cilvēkiem attiecībās ne vienmēr būs viegli. Tie var būt cilvēki, ar kuriem nav karmiski pabeigtas iepriekšējās attiecības, tie var būt mūsu skolotāji, kuri māca mums uz pasauli, cilvēkiem un lietām raudzīties no citas vērtību sistēmas, tie var būt cilvēki, ar kuriem kopā var iepazīt jaunas līdz šim neiepazītas sajūtas. Lai vai kādam nolūkam būtu doti šie cilvēki, tās ir attiecības, kurās abi kaut ko mācās. Ja šādas attiecības ieiet “tupikā”, vai mēs vienkārši no tām aizejam, tad visās nākamajās attiecībās atkārtosies tās situācijas, kuras palika neatrisinātas un neizrunātas. Mēs šīs situācijas tautas valodā saucam par “grābekļiem”: mani piekrāpa, mani izmantoja, mani pārprata, mani apmeloja, mani nodeva, mani nemīlēja utt. Tad, kad sajutāmies slikti un sāka šķist, ka kaut kas nav kārtībā, pareizākais būtu bijis atrast brīdi, kad bez sakāpinātām emocijām to visu izrunāt un noskaidrot, lai arī cik nepatīkams šīs brīdis varētu šķist. Ja to atliekam uz vēlāku laiku vai pat aizbēgam no šim nepatīkamajām sajūtām, tās kā ēna mums visur sekos un traucēs veidot citu pieredzi un labāku dzīvi. Mēdz būt arī situācijas, kad viens cilvēks ar laiku saprot, kāpēc viņam bija jāsatiek otrs cilvēks, ar kuru attiecības dažādu apsvērumu dēļ ir beigušās. Šādā gadījumā tas, kurš izprata dzīves mācību stundu, piedzīvos jaunu likteņa pagriezienu, un viņam tiks dota jauna iespēja iegūto mācību izmantot dzīvē. Tas, kurš neatrisināja vai neizrunāja nepatīkamo situāciju, turpinās apmeklēt dzīves skolas pēcstundas un kāpt uz vieniem un tiem pašiem “grābekļiem”, līdz nogurs un sāks meklēt risinājumu.
Mācies, izproti un mainies (pieaudz), tad arī pasaule ap tevi mainīsies.