Visur paspēj tikai tas, kurš nekur nesteidzas
Autore: Vineta Riekstiņa
Visur paspēj tikai tas, kurš nekur nesteidzas - šie vārdi pieder Mihailam Bulgakovam. Vai tev izdodas savā ikdienā būt mierīgā plūdumā? Varbūt tu teiksi
– nu kā gan tas iespējams, ir taču tik daudz darbu, kas dzen cits citu, rūpju
un pienākumu! Jā, tas jau tā arī ir, es tevi lieliski saprotu, jo šis arī ir
viens no maniem grābekļiem, uz kura mēdzu ik pa laikam uzkāpt. Kad aizdomājos
par tādu savu drudžainu darbošanās procesu, tad ikreiz nākas secināt to, ka tā
ir vien mana ilūzija, ka tādā veidā es paspēju un izdaru vairāk. Mans
secinājums ir tāds, ka šādai ikdienas steigai galvenais iemesls ir nespēja būt
klātesošam ik mirkli ikvienā procesā, koncentrējoties tikai uz patreiz darāmo; nespēja
atbilstoši saplānot savu laiku, kur ietilpst arī darāmo darbu adekvāta
noteikšana; neelastīgums un savas gribas, gribasspēka nepielietošana.
Bieži vien, kad darām kādu darbu, jau domājam par nākamo - kā to darīsim un vai paspēsim laikā, tādēļ nespējam koncentrēties un tā īsti būt klātesoši arī darot patreizējo. Bieži vien mūsu prāts paralēli ir aizņemts ar citu problēmu risināšanu, kad mūsos ieslēdzas pasaules glābēja sindroms. Es mācos paļauties un uzticēties, ka citi arī paši spēs visu atrisināt bez manas palīdzības. Kā saka mana kolēģe – katram rumpim ir jābūt tikai vienai galvai, kas par to tad arī atbild, bet cilvēks bieži kļūst kā daudzgalvains pūķis, cenšoties uzņemties atbildību par citiem rumpjiem. Un kas tad parūpēsies par viņu pašu?
Visbiežāk cilvēki nespēj tikt galā ar darbiem nepareizas laika plānošanas dēļ. Kad uzrakstīju savu darbu plānu šim gadam, tad beigās sapratu, ka to visu vienā gadā nevar ietilpināt, ka pietiks vēl pārītim. Un tā gadās arī ar ikdienas lietām, kad aizmirstam, cik diennaktī ir stundas, un ka cilvēkam ir arī jāēd, jāatpūšas un jāguļ. Esmu sapratusi, ka ļoti svarīgi ir noteikt savas prioritātes, kas no tā visa tiešām ir vissvarīgākais, un tad jau atliek vien darīšanas vaina – jāsauc talkā savs gribasspēks. Vislabākā situācija ir tad, ja var darīt to, kas ir sirdslieta, un tam vajadzētu būt lielākajai daļai no darāmo darbu saraksta. Ja nav iespēju no kaut kā atteikties un nedarīt, vai arī kādam par to samaksāt – izmantot profesionāļa pakalpojumu - tad ir iespēja izmainīt savu attieksmi, iemīlot to, ko dari.
Elastīgums – pret dzīvi, pret jebkurām pārmaiņām – ir ļoti svarīga kvalitāte, kas ir nepieciešama ikvienam. Mēs katrs varam atcerēties, kā reaģējam uz to, kad pēkšņi izrādās, ka iela, pa kuru mums jābrauc, ir slēgta, kad dakteris vai frizieris no rīta atsaka ieplānoto vizīti, kad kolēģis nav iedevis atskaiti, un tādēļ šodien darbā būs jādara kas cits, nekā bijāt ieplānojuši. Elastīgums ir spēja pieņemt dzīvi un tās sagādātās situācijas bez jebkādām pretenzijām, spēja mainīties un pielāgoties – kad tas ir apgūts, tad jau var teikt, ka ir sperts milzu solis cilvēka gara spēka izaugsmē.
Miers un atbrīvotība - ko tas dod cilvēka ikdienā?

Autore: Vineta Riekstiņa
Stresu rada nevis apstākļi, kuros esam nokļuvuši, bet gan mūsu reakcija uz tiem. Tā ir neprasme tikt galā ar prātu, emocijām un ķermeni, tas rada trauksmes sajūtu un iekšēju nemieru. Mūsdienu cilvēks visu ir pieradis darīt tā nopietni, “ar krunku pierē”. Tas laikam ir mums kaut kad iemācīts, kas gadu gaitā ir kļuvis par ieradumu, ka ar dzīvi ir jācīnās, ka nekas nevar notikt viegli un ar prieku, un kur nu vēl bez piepūles!
Cilvēki mēdz iespringt par visu, pat darot lietas, kas pašiem patīk – sportojot, pastaigājoties, dejojot, dziedot – it kā tas būtu kāds smags darbs, ko mums kāds ir uzlicis par varītēm izdarīt. Dziedot korī, no diriģentes bieži nākas dzirdēt aizrādījumus, ka mēs dziedam ar tādām sejas izteiksmēm, it kā būtu piespiestas to darīt. Cilvēkiem ir jāmācās būt aktīviem un atbrīvotiem vienlaikus.
Kad mēs spējam funkcionēt ar atbrīvotu ķermeni, tad jebkuru nodarbi varam veikt relaksēti, bez saspringuma. Jo atbrīvotāki spējam būt, jo mazāk piekūstam, un jo mazāk nepieciešams ir arī miegs. Ķermenim vairāk ir vajadzīgs miers, nevis miegs. Normāli būtu pamosties tad, kad ķermenis ir pietiekami artbrīvots un atslābis, bet cilvēki bieži slikti guļ, jo pat miega laikā nespēj atslābināties, muskuļi pavisam tā arī neatslābst. Arī ēšanu būtu labāk regulēt nevis pēc tā, cik kalorijas pēc svara kategorijas pienāktos uzņemt, bet gan pēc tā, cik fiziski noslogoti attiecīgajā dienā esam – jo mazāk kustamies, jo mazāk ir nepieciešams apēst. Bet, kā jau zināms, ledusskapi visvairāk virinām tieši tad, kad mājās vaļojamies...
Man diezgan bieži sanāk ar cilvēkiem runāt par dažādām veselības problēmām. Jā, viņi atzīst, ka pašlaik jūtas slikti, ka gribētos to mainīt, bet, kad sāc stāstīt viņiem, ka tas ir mērķtiecīgs ikdienas darbs ar sevi, ka nav tādas brīnumtabletes, kas to kā ar roku noņems, un ka vislabākais būtu izvēlēties un ieviest ikdienā kādu no sev piemērotākajām enerģētiskajām elpošanas vai meditatīvajām praksēm, tad visbiežāk entuziasms kaut kur izplēn. Meditēšana tiešā veidā neko nedziedina, bet rada mūsu organisma sistēmai piemērotus apstākļus – atbrīvotību, atslābināšanos, mieru - kas ir nepieciešams, lai tā spētu pašdziedināties.
Reāli izmainīt savu pašsajūtu un veselību, kas nosaka mūsu dzīves kvalitāti, var palīdzēt tikai paša cilvēka atbildības uzņemšanās un rīcība – tā ir prioritāšu noteikšana, darbības plāna izveidošana, koncentrēšanās uz mērķi un disciplīna – tāda ir dzīves skolā iegūtā pieredze, kas palīdzēja man atgūt veselību. Ja cilvēks tiešām grib būt vesels – ar sirdi un sajūtām, nevis tikai domā, ka to grib – vislabākais būtu sākt ar to, kas palīdz iegūt mieru un atbrīvotības sajūtu savā ikdienā.
Lai visiem veselība un dzīvesprieks!
Par pašcieņu, vērtībām un prioritātēm

Autore: Vineta Riekstiņa
Katram dzīvē ir jomas, kas šķiet vissvarīgākās, caur kurām gribam izpausties. Bet ik pa laikam mēs nonākam strupceļā – kā to visu savā dzīvē sabalansēt. Jo, ja pārāk daudz atdodam savu enerģiju vienā no sfērām, tad viss pārējais paliek novārtā, un cilvēks pēkšņi nonāk pie atskārsmes, ka īsti vairs nesagādā gandarījumu pat tas lauciņš, kur ir tik daudz ieguldīts laiks, resursi un enerģija.
Vispopulārākais klupšanas akmens, ko grūti sabalansēt, ir ģimene (attiecības) un darbs. Varbūt kāds domā – bet ko tad lai dara, tādi jau tagad laiki, ka viss kļuvis tik dārgs, tādēļ – jāstrādā taču vairāk. Bet, ja “patīsiet atpakaļ filmu”, tad atcerēsieties, ka “tādi laiki” ir bijuši vienmēr, jo vismaz lielākajai daļai cilvēku vienmēr ir sajūta, ka – ja man vēl būtu tik un tik daudz naudas, tad gan es dzīvotu zaļi, jo varētu atļauties... Un, kad cilvēks to sasniedz, tad atkal uzrodas kaut kas, kā dēļ jāstrādā vēl vairāk.
Un tad ir vēl kāds svarīgs faktors, kas ir tik pašsaprotams, ka tādēļ bieži vien paliek neievērots, par to pat neaizdomājas – manas vajadzības un apkārtējo vajadzības. Kāds varbūt teiks – bet cilvēki jau tā ir egoisti, katrs par sevi vien domā. Es teiktu - gan jā, gan nē, mana pieredze rāda, ka visvairāk egoisms izpaužas savstarpējā komunikācijā – kā asi, uzbrūkoši vārdi, kas tiek raidīti otra virzienā kā labi noasinātas atskabargainas bultas, jo viņš pats jūtas nepieņemts, nesaprasts, ka tiek uzspiests kaut kas, ko cilvēks nevēlas, bet gribot būt visiem labam, visam piekrīt, un pats pēc tam cieš. Un, protams, arī savstarpējā mērošanās spēkiem – kurš tad būs tas vislabākais, visgudrākais, visskaistākais vis...
Kā maza atkāpe par tēmu “visgudrākais” – šo vārdu dzirdot, bieži prātā nāk epizode, kad mani bērni vēl bija mazi – reiz mēģināju izšķirt vecākās meitas, kurai toreiz bija ne vairāk kā pieci gadi, pārāk iekarsušo strīdu ar jaunāko brāli, es viņai toreiz teicu, ka gudrākais piekāpjas, uz ko viņa man atbildēja, ka brālis ir gudrāks. Jā, patiesi gudrākais ir tas, kas savus talantus prot pielietot praksē – ass prāts un argumentācijas prasmes – tā noteikti ir manas meitiņas stipā puse, kas izpaudās jau agrā bērnībā. Jo gudrība ir savu zināšanu pielietošana, citādi tā paliek vien teorija, kas ar laiku piemirstas un kaut kur izplēn kā nebijusi.
Egoisms un pašcieņa – tie ir divi jēdzieni, par ko varbūt daudzi neaizdomājas, kāda ir atšķirība. Cilvēks, kam trūkst pašcieņas, neprot skaidri nodefinēt savas vērtības, un kur nu vēl šajā kategorijā – vērtības – iekļaut arī sevi pašu. Ar ko tad atšķirsies egoists – jo viņa vērtība taču ir - viņš pats, visam ir jābūt tā, kā viņš grib, jo pasaule griežas tikai ap viņu. Atšķirība ir tajā, ka egoists nespēj saskatīt pilnu lauku, kā tas veidojas - no savstarpējās mijiedarbības – to var salīdzināt kā zirgu ar klapēm uz acīm, savukārt cilvēkam, kam nav pašcieņas, iztrūkst šī sava centra apzināšanās, viņš ir pārāk “izkliedējies”- kaut kur, apkārtējā laukā, neizprotot, ka viņa mijiedarbībā ar apkārtējo pasauli bez šī kodola, kas ir viņš pats, ir izkropļota. No visa iepriekš teiktā izriet, ka gan egoists, gan cilvēks bez pašcieņas – PAŠCIEŅA nav ne vienam, ne otram, jo “pilnā bilde” iztrūkst abiem.
Savu vērtību un prioritāšu noteikšana - divi atslēgvārdi, ar kuru palīdzību var salikt visu pa vietām, ja vien cilvēks tam izvēlas veltīt laiku un uzmanību - tikai tā var atgriezt balansu dažādās dzīves sfērās. Par to, vai cilvēkam ar šīm divām atslēgām un to pielietojumu dzīvē viss ir kārtībā, liecina viņa apmierinātība ar dzīvi, kam indikators ir mentālā, emocionālā un fiziskā veselība, kas dod prieku dzīvot. Atgādināšu, ka jebkuras saslimšanas sākums vispirms parādās smalkajos ķermeņos – aurā, un tikai pēc tam izpaužas fiziskajā plānā.
Veselība un pašcieņa ir savstarpēji cieši saistītas. Jo jebkuras cilvēka saslimšanas cēlonis vienmēr būs balansa trūkumu kādā no dzīves sfērām, ko ir grūti sakārtot, jo pietrūkst pašcieņas – spējas skaidri noteikt savas vērtības un prioritātes un par tām iestāties, kad ir jāizdara izvēle un jāpieņem jebkurš lēmums. Un protams, ka cilvēks ar pašcieņu par saviem lēmumiem arī būs gatavs uzņemties atbildību. Ja ir jautājums – ar ko tad sākt, es teiktu – ar pašcieņu.
ATBILDĪBA. 10. bauslis - Tie, kuri uzņemas atbildību par savu dzīvi, tos dzīve arī sargā un vada

Autore: Inguna Balgalve
Atbildība 10. bauslis - Tie, kuri uzņemas atbildību par savu dzīvi, tos dzīve arī sargā un vada. 10. bauslis sevī ietver visus 9 iepriekšējos baušļus, ar kuriem plašāk var iepazīties iepriekšējos deviņos rakstos.
1. Sāc ar sevi
Neviens cits, izņemot tevi pašu, nevar zināt, kas ir tas, ko tu patiesībā gribi. Ja pats to īsti nezini, tad sāc ar to, ka meklē atbildes sevī. Tiklīdz tu apzināsies, ko tu gribi tuvākā un tālākā nākotnē, tā dzīve tev sāks piedāvāt iespējas iegūt sev vēlamo.
2. Cieni sevi un citus
Ceļā uz savu mērķi cieni sevi, neļaujot ar sevi manipulēt vai pazemot tikai tāpēc, ka tev ir vajadzīga palīdzība un atbalsts. Tāpat kā tu cieni sevi, cieni arī tos, kuri ir gatavi tev palīdzēt, atbalstīt un labdabīgi izturas pret tevi. Nevērtē sevi augstāk par citiem, jo tu nezini, kāpēc Dievs ir atsūtījis šos cilvēkus tavā dzīves ceļā.
3. Izdari izvēli
Izvērtē visus “par un pret”, ieklausies savā sirdsbalsī un izdari izvēli. Kad esi izdarījis izvēli, aizmirsti par pārējiem variantiem, jo tie vairs nav aktuāli. Ja neizdarīsi izvēli vai turpināsi domāt kā būtu ja būtu, tad tu zaudēsi savu laiku, enerģiju un iespējas, lai iegūtu sev vēlamo.
4. Nosaki prioritātes
Nosakot prioritātes, tu lietderīgi izmanto sev dzīvē atvēlēto laiku, pretējā gadījumā pastāv risks kļūt par instrumentu kāda cita cilvēka rokās, kurš ar tavu laiku un rokām realizēs savus plānus. Izdari to, kas tev šodien ir svarīgs un rīkojies tā katru dienu. Atskatoties uz paveikto, tu redzēsi, ka izdarot svarīgāko, pārējais vai nu atrisinās pats vai maina svarīguma nozīmi.
5. Esi godīgs pret sevi un citiem
Tu vari samelot citiem, bet tu nevari samelot sev, jo zini kā ir patiesībā. Tavs godīgums atspoguļojas tavā pašsajūtā. Tikai tad, kad tas, ko tu saki vai dari, sakrīt ar to kā patiesībā jūties, dod tev iekšēju brīvības sajūtu un ļauj justies labi. Ja tu nejūties labi, tad tas ir signāls, ka tu neesi godīgs ne pret sevi, ne citiem.
6. Rūpīgi izvēlies cilvēkus, ar kuriem pavadi kopā savu laiku
Esot kopā ar cilvēkiem, mēs pakāpeniski sākam viņus atdarināt, tāpēc ir svarīgi izvēlēties atdarināšanas vērtus cilvēkus. Par pārmaiņām cilvēka dzīvē liecina to cilvēku nomaiņa, ar ko kontaktējamies visbiežāk, jo mūs piesaista tie cilvēki, ar kuriem ir līdzīgas intereses. Par to arī liecina teiciens: “Pasaki, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, kas esi tu.”
7. Izrādi interesi
Ja tevi kaut kas ir ieinteresējis, tad izrādi par to interesi un iniciatīvu. Ja gribi saglabāt esošās attiecības (personīgās attiecības, ģimenes attiecības, draugu attiecības, koleģiālās attiecības utt.), tad uzturi kontaktus un izrādi interesi. Ar attiecībām ir jāstrādā visu laiku, ja tās atstāj pašplūsmā, tām ir tendence beigties. Kāpēc lai kaut kas attīstītos, ja par to nav intereses?
8. Neveido priekšstatus
Neveido priekšstatus par to, ko neesi noskaidrojis. Bieži vien problēmas rodas nevis no tā, kā ir pēc būtības, bet gan no tā, ka mēs paši iztēlojamies to kā nav. Uzdodot jautājumus un noskaidrojot lietas pēc to būtības, mums ir vieglāk pieņemt lēmumu, vai mūs tas interesē.
9. Izmanto dzīves dotās iespējas
Piedāvāt un lūgties nav dzīves dabā. Ja dzīve tev dod iespēju, tad viņa negaidīs, kamēr tu izdomāsi, vai tev to vajag vai nē. Kamēr domāsi, var gadīties, ka cits pamanīs tavu neizlēmību un rīkosies tavā vietā. Nesauc dzīvi par netaisnīgu vai sarežģītu, ja pats nezini ko gribi.
ATBILDĪBA. 9. bauslis - Izmanto dzīves dotās iespējas

Autore: Inguna Balgalve
Es esmu ļoti pateicīga cilvēkiem, kuri manā dzīves ceļā ir bijuši man kā skolotāji un padomdevēji. Pateicoties viņiem, esmu iemācījusies izvērtēt un savlaicīgi saprast, kam tērēt savu dzīvei atvēlēto laiku un kam nē. Dažkārt no malas raugoties var šķist citādāk. Tie, kuri mani jau ilgāku laiku pazīst, dažkārt uzdod jautājumu, kāpēc es tērēju savu laiku cilvēkiem, kuri pret mani izturas necienīgi un sāpina. Tad atbildu, ka es vēl mācos, kā uztvert šādu situāciju bez dusmām un vēlmes “nolikt” cilvēku “pie vietas”. Zinu, ka cilvēki, kuri ir apveltīti ar spējām, var ne tikai palīdzēt, bet arī iznīcināt. Tā nav nekāda māksla otru psiholoģiski vai emocionāli sagraut, jo katram cilvēkam ir “vājie punkti”, uz kuriem iedarbojoties, var sagraut ticību sev un saviem spēkiem.
Satiekot cilvēku, kurš cenšas mani pazemot vai “salauzt” man tiek dota iespēja attīstīt sevī tādas rakstura iezīmes, kas arī turpmāk līdzīgās situācijās negatīvu emociju vietā ļaus saglabāt mieru un pašcieņu. Ja es uzsākšu cīņu ar rupju, agresīvu vai nekaunīgu cilvēku, es nolaidīšos līdz viņa līmenim un ne ar ko neatšķiršos no viņa, jo rīkošos tāpat kā viņš. Ja es aizbēgšu no situācijas to neatrisinot, tad dzīve man sagādās jaunu situāciju – “tos pašus vēžus, tikai citā iesaiņojumā” vai kārtējo “grābekli”. Tāpēc sev nepatīkamas situācijas vajag mācīties uztvert kā iespēju augt, pilnveidoties un apzināties robežas, līdz kurām ir pieļaujama citu cilvēku nekaunība, neaudzinātība un visatļautība. Cilvēki ir ļoti dažādi un tas, ka esi izglītots un ar labām manierēm, vēl nenozīmē, ka citiem tas kaut ko nozīmē.
Tiklīdz tas, kas agrāk mūsos izsauca nepatiku, nomainās uz spēju uztvert situāciju tādu kā tā ir, dzīve piedāvā jaunu iespēju. Tikai šeit jāuzmanās, lai mēs paši jauno situāciju nesabojājam ar iepriekšējo negatīvo pieredzi un nepamatotām aizdomām. Jauns ir jauns, nevis uzlabots vecais.
Dzīve reti kad uzreiz dod mums to, ko tai lūdzam vai pēc kā ilgojamies. Tas ir tāpēc, ka līdz katrai “karalienes kleitai” un Ferrari ir jāizaug, jeb saturam ir jāatbilst noformējumam. Dzīve mums dod iespēju izaugt, lai pēc tam mēs paši varam izvēlēties sev kleitu vai mašīnu. Viena iespēja ved pie nākamās, un to sauc par panākumu kāpnēm. Ja mēs neizmantojam dzīves doto iespēju, jo ”tas nav tas, ko es gribu”, tad mēs paši sev (nevis dzīve, cilvēki, apstākļi) liedzam iespēju sasniegt panākumus. Napoleons Hills savā grāmatā “Domā un kļūsti bagāts” ir teicis: ”Neizlēmība un vilcināšanās ir kā dvīņi: kur ir atrodams viens no viņiem, turpat būs arī otrs. Tieciet vaļā no šī pārīša, pirms viņi jūs nav pilnīgi noveduši neveiksmju jūklī.”
Ir cilvēki, kuri saka – es to nezināju, ja es būtu zinājis, ja kāds man to būtu pateicis…. To, kas būs tālāk, nezina neviens, tikai vieni dodas tālāk uz priekšu, lai noskaidrotu, kādas vēl iespējas piedāvā dotā situācija, bet otri gaida, ka kāds no malas nāks sakārtos viņu dzīves un dos garantijas. Tā rodas stāsti par tiem, kuri sāk kā strādnieki kāda cita uzņēmumā un izaug par amatpersonām, vai paši kļūst par uzņēmumu vadītājiem, un ir arī citi stāsti par mūžīgi sliktajiem darba devējiem un to kā neviens neprot viņus (“īpašos”) novērtēt.
Tad, kad skaties uz tiem, kuriem ir tas, ko tu gribi sev – atceries – viņi izmantoja dzīves dotās iespējas un devās uz priekšu, lai vai kas pa ceļam atgadījās. Ja tu zini, kurp gribi nokļūt un esi gatavs doties ceļā, tad agrāk vai vēlāk, tu tur arī nokļūsi. Viss ir tikai tavā un neviena cita ziņā - pieņemt dzīves piedāvātās iespējas caur situācijām un cilvēkiem vai nē. Jebkuri šķēršļi ceļā uz savu mērķi palīdz kļūt stiprākam, motivētākam un mērķtiecīgākam. Pārvarot šķēršļus, tu kļūsti iekšēji brīvāks, tevī nostiprinās pašcieņa un ticība saviem spēkiem. Tevi vairs neietekmē citu viedokļi un attieksme, vienlīdz mazsvarīgas kļūst uzslavas un nievas. Var ierobežot tavu ķermeni, bet nevienam nav varas pār tevi (tavu būtību).
Atbildība. 8. bauslis - Nespried par citiem pēc savas pieredzes

Autore: Inguna Balgalve
Katram cilvēkam ir sava pieredze, kuru viņš uzkrāj dzīves laikā. No tā, kas ir piedzīvots, veidojas savi vērtību kritēriji, pēc kuriem iedalām cilvēkus dažādās grupās un izvēlamies sev draugus. Pārsvarā mēs izvēlamies veidot attiecības ar tiem, kuri ir mums līdzīgi (ar līdzīgu domāšanu, uzvedības modeli, attieksmi pret dzīvi un cilvēkiem). Tas ir tāpēc, ka tā ir ērtāk, jo nav nekas sevī jāmaina.
Ja ilgu laiku savā dzīvē neko nemainām, izveidojas priekšstats, ka lielākā daļa sabiedrības dzīvo tāpat kā mēs. Ja ikdienā esam saskarsmē ar laipniem, sirsnīgiem, izpalīdzīgiem un draudzīgi noskaņotiem cilvēkiem, tad satiekot kādu, kurš ir neapmierināts ar cilvēkiem, pasauli un dzīvi, mums šķiet, ka cilvēkam kaut kas ir noticis un ir vajadzīga palīdzība. Savukārt cilvēkam, kurš pieradis dzīvot vidē, kur viens otru kritizē, māna, apmelo un zina, ka nevienam nevar uzticēties, mūsu vēlme viņam palīdzēt šķiet aizdomīga.
Satiekot cilvēkus ārpus mūsu ierastās vides, mēs uz viņiem sākam raudzīties ar sev ierasto vērtību mērauklu. Tā veidojas neveiklas un pārprastas situācijas, kuras var pāraugt dusmās un naidā. Man konsultācijās vairāki vīrieši ir prasījuši – kāpēc sievietes, ja pret viņām izturas labi un koķeti, tūlīt to tulko kā piedāvājumu kaut kam intīmākam? Atbildēju, ka ne jau visas sievietes tā reaģē. Ja sieviete ir kopā ar vīrieti, no kura saņem uzmanības, jūtu un emociju apliecinājumus, tad sieviete arī šādu vīrieša attieksmi uztvers kā draudzīgu. Sieviete, kurai ilgāku laiku ir trūcis vīrieša uzmanības, instinktīvā līmenī to var uztvert kā piedāvājumu uz kaut ko intīmāku. Ir arī otrādi – sieviete pret vīrieti izrāda sievietei raksturīgās rūpes, maigumu, diskrētumu un koķetīgumu, bet vīrietis saka, ka sieviete tam “karas kaklā”, jo viņš viņai neko tādu nav prasījis. Šīs situācijas rodas tāpēc, ka daudzi uzskata, ka par to, kā tu jūties vai arī to, kā tu uztver situāciju, nav jārunā. Nesarunājoties un nenoskaidrojot patiesos rīcības motīvus, mēs veidojam priekšstatus sev ierastā veidā no iegūtās pieredzes.
Ir svarīgi izrunāt situāciju, kurā jūtamies neveikli vai īsti nesaprotam otra cilvēka rīcības nolūkus. Dzīvē nekas nemēdz būt nejauši. Bieži vien mums tiek doti cilvēki (draugi, darba kolēģi, kaimiņi, cilvēki, kuros iemīlamies u.c.), lai mainītu mūsu dzīvi, kura ir apstājusies savā virzībā uz priekšu. Ar šādiem cilvēkiem attiecībās ne vienmēr būs viegli. Tie var būt cilvēki, ar kuriem nav karmiski pabeigtas iepriekšējās attiecības, tie var būt mūsu skolotāji, kuri māca mums uz pasauli, cilvēkiem un lietām raudzīties no citas vērtību sistēmas, tie var būt cilvēki, ar kuriem kopā var iepazīt jaunas līdz šim neiepazītas sajūtas. Lai vai kādam nolūkam būtu doti šie cilvēki, tās ir attiecības, kurās abi kaut ko mācās. Ja šādas attiecības ieiet “tupikā”, vai mēs vienkārši no tām aizejam, tad visās nākamajās attiecībās atkārtosies tās situācijas, kuras palika neatrisinātas un neizrunātas. Mēs šīs situācijas tautas valodā saucam par “grābekļiem”: mani piekrāpa, mani izmantoja, mani pārprata, mani apmeloja, mani nodeva, mani nemīlēja utt. Tad, kad sajutāmies slikti un sāka šķist, ka kaut kas nav kārtībā, pareizākais būtu bijis atrast brīdi, kad bez sakāpinātām emocijām to visu izrunāt un noskaidrot, lai arī cik nepatīkams šīs brīdis varētu šķist. Ja to atliekam uz vēlāku laiku vai pat aizbēgam no šim nepatīkamajām sajūtām, tās kā ēna mums visur sekos un traucēs veidot citu pieredzi un labāku dzīvi. Mēdz būt arī situācijas, kad viens cilvēks ar laiku saprot, kāpēc viņam bija jāsatiek otrs cilvēks, ar kuru attiecības dažādu apsvērumu dēļ ir beigušās. Šādā gadījumā tas, kurš izprata dzīves mācību stundu, piedzīvos jaunu likteņa pagriezienu, un viņam tiks dota jauna iespēja iegūto mācību izmantot dzīvē. Tas, kurš neatrisināja vai neizrunāja nepatīkamo situāciju, turpinās apmeklēt dzīves skolas pēcstundas un kāpt uz vieniem un tiem pašiem “grābekļiem”, līdz nogurs un sāks meklēt risinājumu.
Mācies, izproti un mainies (pieaudz), tad arī pasaule ap tevi mainīsies.
Atbildība. 7.bauslis - Izrādi interesi un iniciatīvu. (Audz līdzi laikam.)

Autore: Inguna Balgalve
Protams, ka mēs esam savas dzīves centrā, noteicēji un radītāji. Tomēr kāda būtu mūsu dzīve bez citu klātbūtnes tajā un bez mūsu klātbūtnes citu dzīvēs? Dabā viss pastāv savstarpējā mijiedarbībā. Vai esam aizdomājušies par to, cik daudz cilvēku dzīvo uz šīs planētas, un cik no tiem piedalās mūsu dzīves (likteņa) veidošanā? Ja mums katram nebūtu sava loma un nozīme citu dzīvē un citu nozīme mūsu dzīvē, vai mēs vispār te būtu? Cilvēks nav tikai gaļas gabals vai kā viens pirtnieks teica: “staigājoša ūdens peļķe ādas apvalkā”. Cilvēks ir radītājs, kurš, izmantojot spēju just un domāt, rada pats savu dzīvi, atrodoties mijiedarbībā ar citiem cilvēkiem. Kamēr esam bērni, mēs vērojam pieaugušos un mācāmies no viņiem, līdz pienāk brīdis, kad gribam atbrīvoties no citu padomiem un pamācībām. Mēs esam sasnieguši vecumu, kad paši sev pasakām – es esmu pieaudzis un varu pats par sevi parūpēties. Nav tāda viena noteikta vecuma, kad cilvēks kļūst pieaudzis. Numeroloģijā ir minēts, ka laika posmā no 24 līdz 27 gadiem bērnam būtu jākļūst par pilnvērtīgu pieaugušo, kurš dzīvo atsevišķi no vecākiem, uzņemoties atbildību un rūpes pats par savu dzīvi.
Kad esi bērns, tad tik vilinoša šķiet doma – laipni lūgts pieaugušo pasaulē! Tad, kad tas notiek, ne visi tam ir gatavi. Par savu vietu “zem Saules” nākas cīnīties pašiem, ja negribam tikt nostumti maliņā. “Lielā” dzīve neko nepienes klāt un ne ar vienu neauklējas, tur mēs tā pa īstam mācāmies, ko nozīmē – būt savas dzīves noteicējam vai instrumentam kāda izveicīgāka cilvēka rokās. Patiesībā jau cilvēks nenoveco, bet uzkrāj pieredzi, zināšanas, iespaidus, kritienus un kāpumus, vilšanos un laimes mirkļus. Vecums - tas ir prāta instruments, ar kura palīdzību mēs paši sev uzliekam robežas un aizliegumus. Cik man nav nācies dzirdēt – “tavā vecumā”, un esmu uzdevusi pretjautājumu: “ Un kā tad ir jābūt “manā vecumā?” Dzīvei neinteresē tavs vecums, jo tam nav nozīmes, tāpēc dzīvot vajag pilnvērtīgi, radoši, nepostot, ņemot un dodot. Cilvēka briedumu un viedumu nenosaka vecums.
Svarīgi ir apzināties, ka katram vecumam ir savas intereses un savas prioritātes, tāpēc visu dzīvi jāmācās dzīvot līdzi laikam, jāinteresējas par cilvēkiem, notiekošo pasaulē un jāizrāda iniciatīva. Reiz satiku senu paziņu, kuru sen nebiju redzējusi, viņš izrādīja prieku par atkalredzēšanos un jautāja, kāpēc viņam vairs nezvanot un nenākot pie viņa ciemos. Es pajautāju, kad pēdējo reizi viņš par mani izrādīja interesi? Viņš piesarka un neveikli novilka - nu… jā, tā jau tas ir, visādi darbi - un sekoja dažādi iemesli, lai kaut kā sevi attaisnotu. Tās visas ir atrunas, jo tam, kas mums interesē, laiks atrodas vienmēr.
Atrunas liecina par cilvēka nevēlēšanos izrādīt interesi un iniciatīvu. Bieži ir nācies dzirdēt, ja man prasīs, zvanīs, lūgs…., tad es… Rodas jautājums - kad tad tu izrādīsi interesi par to, kas tevi interesē? Tad jau sanāk, ka neviens cits, izņemot sevi pašu, tevi neinteresē? Attaisnojot savu neieinteresētību, nākas dzirdēt, ka negribas citiem uzbāzties, radīt neērtības un... atkal seko atrunas. Attiecības ar cilvēkiem un dzīvi visu laiku ir jāveido un jāpilnveido, jo nekas tāpat nenotiek, ja to nedara. Protams, ir situācijas, kad pastāv zināmi nosacījumi, kuram pirmajam būtu jāizrāda iniciatīva. Piemēram, darījumos interesi jāizrāda ieinteresētajai personai, lai darījums notiktu, bet attiecībās pirmajam iniciatīva jāizrāda vīrietim, jo tā viņš parāda, ka ir gatavs uzņemties atbildību par saviem lēmumiem.
Ja pārstājam izrādīt interesi par saviem draugiem, līdzcilvēkiem un dzīvi, tad arī viņiem zūd interese par mums. Dzīve nemīl tukšumu, tā atradīs veidu, ar ko mūs aizstāt. Atceries, ja tevi, kas interesē, izrādi ieinteresētību un iniciatīvu, tad arī pati dzīve tev palīdzēs iegūt vēlamo.
Atbildība. 6. bauslis - RŪPĪGI IZVĒLIES CILVĒKUS, AR KURIEM PAVADI KOPĀ SAVU LAIKU

Autore: Inguna Balgalve
Dzīvē ir lietas, ko nevar redzēt, bet var sajust. Ieraugot cilvēku, mēs uzreiz
nevaram pateikt, kur viņš ir bijis, bet sajūtot aromātu, kas nāk no šī cilvēka,
mums rodas zināms priekšstats. Ja pajautāsim viņam pašam, lai pārliecinātos par
to, ko jūtam, cilvēks var justies izbrīnīts, jo tie, kas paši ir pieraduši pie
šī aromāta, to nejūt. Tāpat ir ar mūsu prātu.
Cilvēks ir atdarinātājs, un prāts ir tas, kas uzņem un piefiksē informāciju no apkārtējās vides, lai ar laiku sāktu to atdarināt. Kad bērns piedzimst un aug ģimenē, tad viņš mācās atdarināt vecākus vai cilvēkus, ar kuriem ir kopā. Pavērojiet bērnus, un jūs redzēsiet sevi: kā jūs stāvat, runājat pa telefonu, ēdat, atbildat citiem. Un nav ko brīnīties, kur viņš to ir iemācījies, tur pie vainas nav bērnudārzs vai skola. Viss sākas no tiem, ar kuriem bērns visvairāk pavada laiku kopā. Vēlāk klāt nāk skola, draugi utt.
Esmu pieredzējusi, ka sievietei izsakot komplimentu par viņas izskatu, reakcija bija zibenīga – kas atkal man nav kārtībā? Ko mēs katrs sadzirdam frāzē: tu šodien labi izskaties! Vieniem tas ir kompliments – jo apkārtējie cilvēki to lieto kā komplimentu, bet šajā gadījumā ir redzams, ka sieviete tiek regulāri kritizēta no to cilvēku puses, ar kuriem bieži nākas būt kopā. Prāts, izdzirdot šo frāzi, liek reaģēt kā ierasts, un tas nav atkarīgs no tā, kurš cilvēks mums to saka, jo tas, pie kā mēs esam pieraduši, notiek refleksi, un to ne vienmēr kontrolējam. Ja cilvēks pieradis mājās ēdot čāpstināt muti un uz aizrādījumu, lai ēd ar aizvērtu muti, jo tas ir nepieklājīgi, atbild, ka mājās var ēst kā grib, bet ārpus mājas viņš tā nedara, jo visu kontrolē, tad arī ārpus mājas viņš ēdot čāpstinās.
Brīdī, kad cilvēks savu rīcību attaisno ar to, ka visu kontrolē, patiesībā savu kontroli jau ir zaudējis. Pieradums ir stiprāks par jebkuru kontroles mehānismu. Cilvēks atradīs daudz un dažādus veidus kā attaisnot savu rīcību. Mainīt ieradumu nav nemaz tik vienkārši, jo tur ar gribasspēku vien nepietiek. Enerģijas nezūdamības likums ir, ka enerģija nezūd un nerodas no jauna, tā maina tikai formu. To var attiecināt arī uz paradumiem, no tiem nevar tikt vaļā, ja nav ko likt to vietā. Un kā jebkas, kas ir jauns, prasa laiku un gribasspēku, lai sevi pieradinātu pie jauna paraduma. Pacietība ne visiem ir stiprā rakstura iezīme.
Ja uzmanīgi lasījāt iepriekš rakstīto, tad jau būs skaidrs, kāpēc rūpīgi jāpiedomā pie tā, ar ko kopā pavadām savu laiku. Ja cilvēks ir pieradis lasīt grāmatas, tad to var salīdzināt ar kopā pavadītu laiku radošu, inteliģentu un daiļrunīgu cilvēku sabiedrībā, kuriem ir bagātīgs vārdu krājums un spēja izteikties alegorijās (salīdzinājumos). Ja bieži nākas būt vidē starp biznesa cilvēkiem, pakāpeniski mēs sākam domāt kā darījuma cilvēki ne tikai darbā, bet arī savā ikdienā, izvērtējot iespējas un pieņemot lēmumus. Ja patīk laiku pavadīt skatoties TV, “sērfojot” datorā vai telefonā, sāk zust saikne ar reālo dzīvi, jo mūsu domas un uzskatus sāk veidot pieejamā informācija (piemēram – seriāli). Jo mazāk mēs kontaktējamies ar cilvēkiem, jo vientuļāki kļūstam, un tad jau vajag piespiešanos, lai atgrieztos pie daudzveidīgas ikdienas dzīves.
Svarīgi ir izvēlēties to cilvēku sabiedrību, kuri mūsu acīs ir izpelnījušies cieņu par to, ko dara un ko ir sasnieguši. Šādi cilvēki būs labi skolotāji un ātrāk iemācīs mums kā sasniegt mērķus un piepildīt sapņus. Nav jākaunas vai jābaidās par to, ko tu neproti, jo dzīve jau tāpēc ir dota, lai mēs mācītos un gūtu prieku par sasniegto. Jākaunas, ja tu kaut ko neproti un arī negribi to mācīties, bet meklē kādu, kurš to darīs tavā vietā. Ja izvēlēsies par sevi vājākus, lai demonstrētu savu pārspēku, tad ar laiku sapratīsi, ka esi kļuvis par vienu no viņiem. Ja būsi lepns un demonstrēsi, ka nevienu tev nevajag, jo pats esi gudrs, tad ar laiku sapratīsi, ka arī tu pats nevienam neesi vajadzīgs. Lepnība ir muļķības augstākā izpausme. Tos, kuri dzīvē ir daudz ko sasnieguši, ir interesējis tikai tas, kā sasniegt mērķi, nevis, ko kāds par to domā. Atceries – tu kļūsti par tādu cilvēku, ar kādiem esi kopā. “Pasaki, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, kas esi tu.”
Atbildība. 5. bauslis - ESI GODĪGS PRET SEVI UN CITIEM

Autore: Inguna Balgalve
Būt godīgam nav nemaz tik vienkārši, pie tam it īpaši šajā laikā, kad vienu likumu katrs var pielāgot savām vajadzībām. Godīgums prasa stingru gribasspēku un raksturu. Mēs varam samelot citiem un iespējams, ka viņi mums noticēs, bet mēs nevaram samelot sev.
Strādājot ar cilvēkiem, man bieži uzdod jautājumu: “Kā var zināt, ka es rīkojos pareizi?” Cilvēki ir ļoti dažādi, tāpēc nav iespējams visiem piemērot vienus un tos pašus kritērijus. To, vai cilvēks rīkojas pareizi vai nē, nosaka viņa iekšējā sajūta, ko mēdz dēvēt arī par sirdsbalsi vai sirdsapziņu. Ja savas rīcības rezultātā cilvēks izjūt iekšēju mieru, prieka vai atvieglojuma sajūtu, tad viņš saskaņā ar saviem iekšējiem kritērijiem ir rīkojies pareizi. Ja savas rīcības rezultātā cilvēks nejūt iepriekš minēto, bet tā vietā ir diskomforts, neapmierinātība vai kāda cita destruktīva sajūta, tas norāda, ka ir pieļauta kļūda.
Bieži vien spēcīgu negatīvu emociju pārņemts, cilvēks rīkojas agresīvi, aizskarot un pat pazemojot otru cilvēku. Pēc tam uz kādu brīdi jūtas labi, bet kad emocijas norimst, apmierinātības sajūtu nomaina diskomforts. Tam seko aizsargreakcija, cenšoties attaisnot savu rīcību patšam savās acīs. Un šajā brīdī sākas melošana sev. Cilvēks neatzīst, ka ir kļūdījies vai pārsteidzīgi rīkojies, bet mēģina sevi pārliecināt, ka tas otrs to bija pelnījis. Viens no maniem skolotājiem man reiz teica: “Atceries, ka viss, ko tu zini un proti, ir domāts, lai sevi aizsargātu, nevis, lai otram uzbruktu ar mērķi nodarīt sāpes. Un nav svarīgi, vai tās būs fiziskas, emocionālas vai psiholoģiskas sāpes.” Par sevi pārliecināti cilvēki neuzbrūk. Uzbrukums ir iekšēja vājuma pazīme, jo vājie neuzbrūk stiprākiem par sevi, bet gan meklē vājākus par sevi. Ja darbā darbinieku kaut kas neapmierina, reti kurš iet pie vadītāja un par to runā, bet tai pat laikā savu neapmierinātību var viegli “izgāzt” pār kādu no kolēģiem.
Lai izvairītos no situācijām, kurās zaudējam savaldību un kontroli pār savām negatīvajām emocijām, ir labāk jāiepazīst pašam sevi. Tas, ka mēs apzināmies savu varēšanu un arī rakstura vājās vietas, ļauj vieglāk izvēlēties to, kas mums padodas un interesē. Ja cilvēks dara to, kas viņam patīk un sniedz gan materiālu, gan emocionālu un psiholoģisku gandarījumu, tad nav jātērē laiks un resursi piespiežot darīt sev to, kas nepatīk vai neinteresē. Es varu gribēt būt liela uzņēmuma direktore, bet ja man nepiemīt tam vajadzīgās rakstura iezīmes, tad nekas labs no tā nesanāks. Un tur pie vainas nav citi, bet gan melošana sev, piedēvējot īpašības, kuru man nav.
Tas pats attiecas arī uz dažāda veida attiecībām. Pirmkārt sev godīgi jāatzīst, ka no jebkurām attiecībām mēs gribam kaut ko saņemt – materiālā plānā, emociju un sajūtu veidā, vai arī psiholoģiskās drošības veidā. Ja cilvēks kaut ko dod, tad viņš vēlas par to arī kaut ko saņemt pretī. Beznosacījuma mīlestība piemīt tikai maziem bērniem. Tie, kuri dod, neko nesaņemot par to pretī, ar laiku jūtas aizvainoti un izmantoti. Viņiem šķiet, ja viņi ir godīgi un dāsni, tad otrs cilvēks pretī ir tāds pats. Ar laiku saprotam, ka gluži tā nav. Esmu novērojusi, ka sabiedrību var sadalīt 3 kategorijās. 1. ir tie, kuri atpazīst labestīgus un dāsnus cilvēkus, kuriem labprāt gribas atdarīt ar to pašu. Tas ir tāpēc, ka, ja pats tāds esi, tad ir viegli atpazīt sev līdzīgos un izprast viņu uzvedību. 2. ir pašpietiekami cilvēki, kuri paļaujas tikai uz sevi, ne no viena neko negaida un arī nevienam neko nedod. Ja mēs pēc savas iniciatīvas ar savu labestību un dāsnumu vēlamies viņiem palīdzēt, tad viņi mums to atļaus, tikai pretī neko nevajag gaidīt, tāpēc, ka neviens mums to nelūdza. Un 3. kategorija ir patērētāji (egoisti), kuri ir pārliecināti, ka viņiem viss pienākas. Ja šādam cilvēkam vairākas reizes palīdzēsi, bet pēc tam atteiksi, tad pretī saņemsi neapmierinātību un noniecinājumu. Par to nav vērts dusmoties, jo tāda ir viņu daba.
Jo izglītotāks un inteliģentāks cilvēks, jo grūtāk dzīvot vidē, kur meli un liekulība ir norma. Tāpēc biežāk jāuzdod sev jautājums: ”Vai man to vajag?” Ja vajag, tad meklējam risinājumus un rīkojamies, ja mums “to nevajag”, tad netērējam velti savu laiku un dodamies tālāk.
ATBILDĪBA. 4. bauslis - NOSAKI PRIORITĀTES

Cilvēki ir dažādi – vieniem patīk sastādīt plānus un sevi disciplinēt, bet citiem vienkārši plūst pa dzīves straumi. Protams, nav tādas vienas universālās receptes, kā dzīvot un būt laimīgam. Tomēr pastāv likumsakarības, kas veido mūsu dzīves kvalitāti. Viens no būtiskākajiem dzīves aspektiem ir prasme noteikt prioritātes jeb svarīgāko. Izvirzītās prioritātes kļūst par ieradumiem, un ieradumi ilgtermiņā veido dzīves kvalitāti. Ja cilvēks 5 dienas nedēļā strādā, lai brīvajā laikā varētu atļauties izbaudīt savus vaļaspriekus, tad ar laiku viņš kļūst par savas jomas profesionāli un iegūst sev līdzīgi domājošus draugus. Ja cilvēks brīvo laiku velta mājas būvniecībai vai dzīves apstākļu uzlabošanai, tad ar laiku viņš iegūst stabilu pamatu un drošu dzīves telpu. Ja cilvēks strādā, lai nedēļas beigās kopā ar draugiem varētu sēdēt kafejnīcā vai baudīt alu bārā, ar laiku var veidoties alkohola atkarība. Tas, ja tas notiek laiku pa laikam, jau nav nekas slikts, bet, ja tā kļūst par ierastu lietu katru nedēļas nogali, tas jau kļūst par paradumu, kuru grūti mainīt.
Paradumi veido dzīves kvalitāti. Personīgā higiēna, rūpes par savu izskatu un apģērbu ir jau ierasta lieta, tāpat būtu jābūt ar prasmi noteikt svarīgāko, kam ir vērts veltīt savu laiku un resursus, un kam nē. Ir teiciens, ka laiks ir nauda. Man gribētos piebilst, ka laiks ir vērtīgāks par naudu, jo mums pār to nav teikšanas.
Dzīvi var salīdzināt ar saskaitāmo rindu matemātikā. Mēs varam saskaitāmos mainīt vietām, bet summa no tā nemainās. Tāpat dzīves kvalitāte veidojas no cilvēka paradumiem. Kamēr ikdiena līdzinās viena otrai, nekas dzīves kvalitātē nemainīsies. Veltīgi gaidīt, ka kāds nāks no malas kaut ko mainīt mūsu dzīvē. Ja tu nespēj noteikt svarīgāko savā dzīvē un tam veltīt savu laiku, tad tev nebūs arī savas dzīves. Citi cilvēki izmantos tevi un tavu laiku, iesaistot savu plānu realizēšanā, jo viņiem ir plāns dzīvei, mērķi un prioritātes.
Ir jāmācās dzīvot apzinātu dzīvi, izprotot ko un kāpēc tev vajag. Esmu novērojusi, ka jaunībā liela daļa cilvēku grib ātri iegūt to, ko viņu vecāki vai tie, kam pāri 50, ir izveidojuši pakāpeniski dzīves laikā. Līdz 30 gadiem jauniešiem trūkst dzīves pieredzes, un arī vecākos viņi nevēlas ieklausīties, jo dzīvo ilūzijā, ka tie ir viņi, kas diktē noteikumus dzīvei un nevis otrādi. Ļaunāk ir tad, kad jaunietim rodas doma, ka viņam šajā dzīvē kaut kas pienākas no tā, ko viņš pats nav radījis. Daudziem šķiet, ja viņš kaut ko gribēs, tad apkārtējie uzreiz viņam pielāgosies, bet drīz vien nākas saprast, ka paša dzīve ir paša ziņā. Paveicies ir tiem, kuriem ir stipra ģimene un labas attiecības ar vecākiem, jo viņiem ir uz ko paļauties. Pārējos gadījumos nākas saskarties ar dzīves skarbo pusi, ka izdzīvo stiprākais.
Ar ko tad šie sabiedrībā dēvētie “stiprie” atšķiras no pārējiem? Ar prasmi noteikt prioritātes un soli pa solītim iet uz nosprausto mērķi. Sastopoties ar grūtībām, viņi nemeklē vainīgos, bet gan risinājumus. Šie cilvēki visu savu brīvo laiku nepavada pie televizora, datora vai telefona. Viņi netenko un neaprunā citus, sevi vērtējot augstāk par citiem. Viņi domā, vērtē, izdara izvēli un pieņem lēmumus. Viņi neuztraucas par to, ko domās citi. Pat tad, kad nav uz ko paļauties, viņi nenolaiž rokas un neatsakās no saviem sapņiem. Jā, varbūt uz brīdi apstājas, lai atpūstos, atgūtu spēkus un izvērtētu nākamo soli, bet viņi nežēlojas un neizliekas par dzīves upuriem.
Ja gribi zināt, par ko pārvēršas tava dzīve, nosauc 3 sev svarīgākās prioritātes. Ja tu nosauktajām prioritātēm regulāri velti pietiekami daudz laika, tad pavisam drīz tā būs tava dzīves kvalitāte. Ja cilvēkam galvenā prioritāte ir darbs – viņš kļūst par darbaholiķi, ja draugi, ballītes un “tusiņi” – par dīkdieni, ja prioritāte ir bērni – par apkalpojošo personālu utt.
Ir jāmācās atrast līdzsvaru starp pienākumiem un sirdslietām, ģimeni un laiku sev. Svarīgi ir apzināties, ka katram vecumam ir savas prioritātes un savi vaļasprieki, tāpat kā gadam - savi gadalaiki. Aizstāsi vienu saskaitāmo matemātikā ar citu, un summa mainīsies. Aizstāsi vienu paradumu ar citu, un dzīves kvalitāte mainīsies. Lai veicas!
ATBILDĪBA. 3. bauslis - IZVĒLE

Autore: Inguna Balgalve
Daudzi pat nav aizdomājušies, cik svarīgi ir prast izdarīt izvēli. Patiesībā šī ir prasme, kuru mums nākas izmantot visu dzīvi. To var nozīmīguma ziņā salīdzināt ar elpošanu. Kad sarunās ar cilvēkiem es pajautāju: “Vai tā bija tava izvēle?”, daudzi samulsa un atzina, ka nekad nav domājuši par to, cik svarīgi ir izdarīt savu izvēli vai pieņemt gala lēmumu. Kad jautāju vai viņiem patīk izdarīt izvēli, daļa atzina, ka nepatīk. Turpināju jautāt - kāpēc? Atbildes bija: man vieglāk pielāgoties citam cilvēkam, ja izdarīšu izvēli no manis gaidīs rīcību, bail, ka kļūdīšos, nezinu vai tā būs labāk utt.
Dzīvē izvēle ir jāizdara katru dienu un vairākas reizes. Kas notiek ar cilvēku, kurš nav pieradis izdarīt izvēli? Viņš kļūst par ērtu instrumentu citu cilvēku rokās, ar viņu var viegli manipulēt, ietekmēt, pārliecināt rīkoties citu interesēs pretī neko nesaņemot, ja nu vien nelielu pateicību. Kā likums – cilvēki, kuri nav raduši izdarīt savu izvēli, vienmēr meklē vainīgos savas neizdarības attaisnošanai. Prasme izdarīt izvēli sevī ietver arī atbildības uzņemšanos par savu izvēli. Tieši tāpēc ir cilvēki, kuri nav raduši izdarīt izvēli, lai nebūtu jāuzņemas atbildība. Tā rodas paradums meklēt vainīgos, lai attaisnotu savu nespēju uzņemties atbildību. Vainīgi ir vecāki, skola, valdība, kaimiņi, sieva, vīrs utt., tikai ne pats.
Prasmi izdarīt izvēli saviem bērniem ir jāiemāca vecākiem. Protams, bērns nevar izdarīt izvēli kā pieaugušais, bet ir lietas, ar ko būtu jāsāk. Ne vienmēr bērnam ēdiens ir jānoliek priekšā uz šķīvja, bet gan jāļauj izvēlēties no tā, kas atrodas uz galda. Daudzi uzreiz iebildīs, ka tas aizņem daudz laika utt. Bet kā jums šķiet, no kurienes rodas pieauguši cilvēki, kuri uz jautājumu: ko tu gribēsi pusdienās vai arī, ko nopirkt veikalā vakariņām, atbilde ir - kaut ko, ko uztaisīsi, to ēdīšu, to pašu ko tu. Vienkāršāk sakot – izdomā pati (pats). Nereti pēc tam vēl seko jautājumi, vai pat sliktākajā gadījumā pārmetumi pat to, ka kaut ko ne tā izdarīji.
Patiesībā cilvēki, kuri nav spējīgi izdarīt savu izvēli un uzņemties atbildību par sekām, ir apgrūtinoši pārējiem, jo kādam pastāvīgi ir jādomā un jāpieņem lēmumi viņu vietā. Rodas jautājums – kāpēc vienam pieaugušam cilvēkam būtu jāuzņemas atbildība par otru pieaugušu cilvēku, kurš negrib uzņemties atbildību ne par sevi, ne to, kas notiek viņa dzīvē? Ir atšķirība, vai divi pieauguši cilvēki savstarpēji vienojoties pieņem kopīgu lēmumu, vai arī viens pieaudzis cilvēks parazitē uz otra cilvēka resursiem. Pat ja divi pieauguši cilvēki nenonāk pie viena kopīga lēmuma, bet katrs paliek pie sava, tā tomēr ir viņu izvēle.
Cilvēki, kuriem nav ieaudzināta prasme izdarīt savu izvēli un uzņemties par to atbildību, arī neizrādīs iniciatīvu. Ar laiku apkārtējiem par viņiem zūd interese, jo viņu vietu ieņem citi, kuri nebaidās dzīvot, darīt, kļūdīties un vienalga turpināt iet uz savu mērķi, kuru ir izvēlējušies. Šie cilvēki nemeklē vainīgos, bet gan risinājumus esošaaji situācijai, lai sasniegtu iecerēto.
Ir teiciens, ka nekļūdās tikai tas, kas neko nedara. Kuri tad būs tie, kuri gribēs tos, kuri neko nedara? Nav jābaidās no tā, ka darīji, un kaut kas nesanāca, jo visa dzīve ir viena liela dzīves skola. Jebkurā gadījumā ieguvums ir zināšanas un pieredze. Ja kaut ko nezinām, tad jājautā tiem, kas attiecīgajā sfērā jau darbojas ilgāku laiku. Ja nav skaidrs, ko otrs cilvēks par tevi domā vai ko vēlas no tevis – pajautā. Pat ja tas, ko tu dzirdēsi nebūs tas, ko gribēji dzirdēt, tas dos tev situācijas skaidrību kā rīkoties tālāk. Izvairoties vai atliekot sarunu, tu tikai tērē savu laiku un bieži vien arī nervus. Ir jāmācās izmanto savai dzīvei atvēlēto laiku pilnvērtīgi. Nav neviena cilvēka, kurš dzīvē nebūtu pieļāvis kļūdas, piedzīvojis grūtus brīžus, cietis zaudējumus. Cilvēkam ir jāapzinās, ka nav tādas laimīgās dzīves, to veido paši cilvēki ar ticību, cerību un mīlestību, ar laiku klāt nāk pieredze un sapratne, ka katrs pats ir savas laimes kalējs.
Izdari izvēli, izrādi iniciatīvu un iegūsi prieku sirdij, un mieru dvēselei.
Astroloģe, numeroloģe, JSJ praktiķe Inguna Balgalve
ATBILDĪBA. 2. bauslis – CIENI SEVI UN AR CIEŅU IZTURIES PRET CITIEM

Autore: Inguna Balgalve
Pēdējā laikā modē ir “Mīlēt sevi”. Man jāatzīstas, ka es šo frāzi ne visai izprotu. Var mīlēt mājdzīvniekus, cilvēkus, dzīvi, bet kā izpaužas sevis mīlēšana? Vai nekaunība, egoisms un augstprātīga attieksme pret apkārtējiem pieder pie sevis mīlēšanas? Manuprāt, tas ir audzināšanas un izglītības trūkuma sekas.
Cienīt sevi nozīmē neļaut citiem cilvēkiem sevi ierobežot, uzspiest apstākļus vai noteikumus, kas liek justies slikti. Ja tas tā notiek, tad ir jāmeklē izeja no radušās situācijas. Pēc maniem novērojumiem jo mazāk izglītots cilvēks, jo augstprātīgāk un neiecietīgāk viņš izturas pret apkārtējiem. Cieņa ir labvēlīga attieksme pret sevi un apkārtējiem. Lai kāds būtu mūsu dzimums vai sociālais statuss, pirmkārt ir jāprot būt cilvēkam. Viena daļa tik ļoti ir aizrāvusies ar tituliem un amatu prezentēšanu, ka paspējuši jau aizmirst, ka statuss un amats reiz beigsies un tad paliks tas, ko citi tevī saskatīja, kamēr tēloji neskaitāmās lomas svešu cilvēku acīs. Laiks mainās un vairs nav pienākuma pēc jātiekas ar cilvēkiem, kuri mums nepatīk. Mums ir tiesības izvēlēties ar ko un kad tikties, pat ja tie ir ģimenes locekļi vai radinieki. Pašcieņa nosaka to, ka mums ir tiesības distancēties no cilvēkiem, kuri izsauc nepatīkamas sajūtas. Mums ir tiesības izrādīt savu attieksmi, ja otrs pārkāpj mūsu privātuma robežas.
Teiciens, ka gudrākais paklusē, praksē ir pierādījis, ka tukša muca tālu skan. Man ir nācies sastapties ar situācijām, ka amatpersonas un ierēdņi nievājoši un noliedzoši izsakās par astroloģiju, numeroloģiju, ezotēriku un austrumu garīgajām praksēm. Kad uzdevu jautājumu par to, kas tur konkrēti ir nepareizs vai aplams, tad izrādījās, ka šie cilvēki par to neko nezina, bet tikai skaļi pauž savu tukšo viedokli. Tad rodas jautājums, kurš te ir dumjš? Tas, kurš pēc akadēmiskās izglītības iegūšanas turpina pašizglītošanos, vai tas, kurš savas izglītības līmenī nav ticis tālāk par prasmēm lasīt un rakstīt? Mani ģimenē un skolā mācīja, ja kaut ko nezini, vispirms noskaidro un tikai tad paud savu viedokli. Tagad viedoklis ir teju katram, zina viņš, par ko ir runa vai nē. Dažam šķiet, ka amats ir gudrības mēraukla, bet prakse ir pierādījusi, ka tikai retajam ieņemamais amats atbilst viņu zināšanu un prasmju līmenim.
Cilvēks sevi mīl un atļaujas otru noniecināt, jo to viņam atļauj statuss vai amats, bet vai tāds cilvēks sevi ciena? Un citus? Nē, jo patiesībā viņam neviens cits, izņemot sevi pašu neinteresē. Tāpēc ir jāmācās pašiem un jāieaudzina arī bērniem pašcieņa un mīlestība uz apkārtējo pasauli, nevis uz sevi. To, ka bērniem tiek mācīts, ka viņi ir svarīgāki par vecākiem, jau ir novedis pie necieņas pret tiem, kuri viņus ir izaudzinājuši. Man gribas lūgt pieaugušos biežāk atgādināt saviem bērniem, ka tas, ar ko viņi lielās, ir vecāku labvēlība un rūpes, nevis viņu nopelns. Ar savu apģērbu, telefonu, gadžetiem un citām modes lietiņām viņi varēs sākt lielīties tikai tad, kad to iegādāsies par savu nopelnīto naudu. Bērniem ir jāiemāca cienīt vecāki un to cilvēku radītās vērtības, kuras viņi izmanto. Pieaugušajiem ir jāapzinās, ka bērns ir viņu spogulis, un ka neaudzinātam vecākiem nebūs labi audzināti bērni.
Te nu rodas jautājums – kas ir svarīgāk: prasme cienīt sevi un citus vai sevis mīlēšana? Sabiedrībai ir vajadzīgs jauns ētikas un pieklājības standarts. Tāds, kas balstīts uz cilvēcības un savstarpējās cieņas principiem. Mēs esam tauta ar senām un spēcīgām tradīcijām, tāpēc meklēsim atbildes savā kultūrā. Tad, kad dodamies uz citu valsti, tad ir jāciena tās valsts tradīcijas un kultūra, bet ja dzīvojam Latvijā, tad vispirms ir jāciena un jāievēro savas valsts kultūra un tradīcijas. Savstarpēja pieklājība un tolerance ir jāievēro visā pasaulē.
Atcerēsimies, ka sevi cienošs cilvēks, rūpējoties par sevi, ciena arī citus.
ATBILDĪBA. 1. bauslis – SĀC AR SEVI. Iemācies būt atbildīgs cilvēks

Autore: Inguna Balgalve
Ir interesanti vērot sabiedrību pēc tik ilgi gaidītās pandēmijas beigām. Vieni jūtas kā varoņi – izturējuši šo “šausmīgo” laiku, otri – runā par netaisnību un bezjēdzību visā šajā vakcināciju epopejā, trešie jūtas lepni par sevi, ka visu darījuši pareizi, kā valdība bija noteikusi, ceturtie – kā dzīvoja pirms pandēmijas, turpināja tāpat dzīvot pandēmijas laikā un arī tagad viss turpinās. Šis stāsts nebūs par pandēmiju un to, kas ir pareizi vai nepareizi, bet gan par cilvēcību jebkuros laikos.
CILVĒCĪBA ir jāliek uz vieniem svariem ar ATBILDĪBA, vēl precīzāk – PERSONISKĀ ATBILDĪBA. Katram ir jāsāk ar sevi, tikai pēc tam var runāt par kopīgo atbildību. Esam iegājuši jaunā laikmetā, kurš kļūst par pārbaudījumu cilvēku godīgumam, spējai uzņemties atbildību par sevi un prasmi veidot attiecības ar apkārtējiem un pasauli. Tas ir izaicinājums gan “padomju” laikā dzimušajiem, gan “jaunajā” laikmetā dzimušajiem. Pirmie pieraduši, ka ir viens priekšstāvis, kurš saka priekšā, kas kuram jādara, un līdz ar to cilvēki no saviem pleciem noņem atbildību, jo lēmumus taču nepieņēma viņi. Jaunā laikmeta cilvēki uzskata, ka robežas un likumi ir vecmodīgi, tāpēc katrs “mīl sevi” un uzskata, ka drīkst darīt jebko, kas ienāk prātā, tikai atbildību gan negrib uzņemties, jo ir taču mistiskie “citi”, kas par to atbild. Un … neatkarīgi kādi ir mūsu uzskati un dzīvesveids, mums katru dienu ir jādzīvo šajā sabiedrībā.
Katru gadu tiek rīkota Lielā talka, lai sakoptu apkārtni pēc ziemas. Man rodas jautājums: ”Kāpēc tas notiek tikai reizi gadā, bet ne katru mēnesi?” Ne jau katru mēnesi visā Latvijā, bet gan - katru mēnesi kādā no Latvijas reģioniem. Arvien populārāk kļūst atpūsties pie dabas, apmeklēt dabas takas, apskates objektus. Ir skumji noskatīties, ka ejot pa šādu taku, pirms tevis ir gājuši “cūkmeņi”. Lieki ir jautāt, kur tādi radušies, protams ģimenēs, kur bērniem nav iemācīta cieņa pret citu darbu, un bieži vien pret darbu vispār. Vēl skumjāk ir vērot, ka pieaugušie bieži rāda piemēru saviem bērniem. Šeit arī sākas stāsts par personisko atbildību. Tu nevari atbildēt par to, ko bērns dara, jo viņš vēl tikai mācās dzīvot, bet pieaugušam cilvēkam tā kā būtu jāapzinās uzvedības sekas. Bērns ir atdarinātājs, tāpēc arī izveidojas Cūkmeņu ģimenes. Tā kā mans darbs ir tiešā saskarsmē ar cilvēkiem, un man ir iespēja to vērot katru dienu, tad varu apgalvot – bērni ir vecāku spogulis. Pie tam bērni ir patiesāki un dabiskāk uzvedas sabiedrībā, viņi vēl nav iemācījušies liekulību.
Šādām dabas objektu sakopšanas Lielajām talkām būtu daudz ieguvumu – pirmkārt, šajā tehnoloģiju laikmetā iespēja saglabāt saikni ar dabu un cilvēkiem, iespējas satikt līdzīgi domājošus cilvēkus, iegūt jaunus draugus un pieredzi, saliedēt ģimeni un iemācīties to, ka kopā darbojoties var būt arī jautri. Nākotne ir jāveido šodien. Ir jāapzinās, ka šodienas jaunatne veidos mūsu vecumdienas. Atcerieties, ja cūku ielaiž pilī, tad cūka nekļūst par karali vai karalieni, bet gan pils pārvēršas par cūku kūti.
Nākotni veidos cilvēki, nevis tehnoloģijas, tāpēc pats svarīgākais ir rūpēties par cilvēkā esošajiem resursiem. Paaudze, kura izaugs pie tehnoloģijām, nākotnē nespēs tikt galā ar elementārām sadzīviskām lietām, jo, ja to neiemāca bērnībā, tad pieaudzis cilvēks, kā likums, nevis ies un mācīsies to darīt, bet gan meklēs vainīgos, slīgs depresijā un meklēs glābiņu alkoholā vai narkotikās. Vēl jo vairāk – ja pieaudzis cilvēks nepratīs iederēties citu cilvēku sabiedrībā, viņš no tās tiks izstumts. Tie, kuriem būs nauda, bet paši neko daudz nepratīs, būs interesanti tikai patērētājiem (cilvēkiem, kuri uzskata, ka citiem ir kaut kādi pienākumi pret viņiem). Visvērtīgākais dzīvē ir tas, ko nevar nopirkt par naudu: labestība, sirsnība, cilvēcība, mīlestība, prieks, draudzība, uzticība.
Esi atbildīgs – cieni un saudzē citu paveikto, veido ap sevi sakoptu vidi, esi CILVĒKS!
Esiet mīlēti uz zemes un debesīs!
Tavu rītdienu veido šodien pieņemtie lēmumi un to realizēšana

Autore: Inguna Balgalve
Šis laiks prasa pieņemt lēmumus – savus lēmumus. Tie, kuri gaida, ka notiks brīnums, un kāds atnāks savest visu kārtībā, lai būtu pa vecam, piedzīvos arvien lielāku vilšanos. Tiem, kuri pieraduši dzīvot pēc vadlīnijām, norādēm no “augšas”, priekšā ir grūti laiki, jo nāksies atskārst, ka patiesībā nevienam tā īsti nerūpat. Nākotnē vērtība būs tiem cilvēkiem, kuri nevis zina kā risināt situācijas, bet gan prot tās atrisināt. Mūsdienu tehnoloģiju un daudzo iespēju laikmetā tas, ka cilvēks prot lasīt un rakstīt, vairs nenozīmē, ka viņš ir izglītots.
Šobrīd ir redzams, kā brūk pasaules vecā sistēma un kārtība. Meli un aplamības nespēj ilgi pastāvēt, jo to pamatā nav praksē balstīta pieredze, bet gan varbūtības iespēju minējumi. Par kādu ‘’saulaino nākotni” var domāt, ja par to, kā audzināt un izglītot bērnus mums māca cilvēki, kuriem pašiem nav bērnu, par to, kādiem jābūt likumiem, ekonomikas izaugsmei, godīgam konkurētspējīgam biznesam māca tie, kuri savā nozarē nav strādājuši vairākus gadus vai pat vispār, lai iepazītu un izprastu nozaru specifiku.
Teorētiķi strīdas ar praktiķiem. Mazizglītoti* cilvēki, kuri tikuši pie amata (jo to viņam garantē iegūtie diplomi), ja kaut ko nezina vai nesaprot, vienkārši visu noraida vai aizliedz. Bērni savā nepateicībā diktē noteikumus vecākiem, kuri viņiem ir devuši mājas, ēdienu, apģērbu un izglītību. Vecāki māca pedagogus, kā mācāmi viņu bērni. Daudzi savu sirdsapziņu ir padarījuši pērkamu. Vai kādam vēl šķiet, ka iepriekš minētie faktori ir stabilas un harmoniskas dzīves priekšvēstneši?
Un tomēr ir pamats domāt, ka nākotnē būs labāk. Pirms rītausmas ir visbiezākā tumsa. Pēc 2008. gada krīzes vienā lauku miestā biju uz tikšanos. Ievadā pajautāju kā cilvēki laukos jūtas pēc lielās krīzes. Man atbildēja, ka cilvēki laukos jūtoties labi, jo krīze jau bija pilsētās, laukos nebija “trekno gadu”, tāpēc arī krīzes neesot. Dzīvojot kā dzīvojuši, paši vien domājot, kā parūpēties par sev vajadzīgo. Pēdējos gados vērojams, ka daudzas jaunās ģimenes ar bērniem iegādājas īpašumus laukos. Jautājot par to, kāpēc tāda izvēle, atbildes pārsvarā ir līdzīgas. Pie mūsdienu tehnoloģiju attīstības vairs nav nepieciešams būt piesaistītiem vienai konkrētai vietai. Daudzus darbus var veikt no mājām. Tas esot gan ērtāk, jo nav jātērē laiks un resursi, lai nokļūtu uz darbu un atpakaļ, gan izdevīgāk, jo vairāk ir iespējams būt kopā ar ģimeni. Daudzi laukus par dzīvesvietu izvēlējušies tāpēc, ka tuvāk dabai, bērniem lielāka brīvība un iespēja augt mazāk stresainākā un ekoloģiski tīrākā vidē.
Nenoliedzami, ka pilsētas kļūs atkarīgākas no laukiem, jo lauku ciemi un mazpilsētas pakāpeniski pāries uz tādu dzīvesveidu, lai ar sev vajadzīgajām lietām varētu nodrošināt paši. Samazināsies vajadzība pēc sev nepieciešamā doties uz lielpilsētu, jo daudz ko var pasūtīt, lai pieved klāt uz mājām. Atjaunos uz vietas esošo infrastruktūru, pielāgojot šī laika vajadzībām. Cilvēki noslāņosies savējos (līdzīgas prioritātes un vērtību kritēriji) un citos.
Cilvēka dzīves jēgu veido divas sajūtas: pirmā – justies vajadzīgam (tas sevī ietver arī sajūtu, ka esi mīlēts, kas savukārt nozīmē, ka tevi pieņem tādu, kāds esi, bez pretenzijām un salīdzināšanas ar citiem) un otrā - justies novērtētam (to saņemam uzslavas, iedrošinājuma un atbalsta formā). Tiem, kuri ir gatavi sadarboties, dot un saņemt, dzīvē ātrāk ienāks stabilitāte un harmonija. Dzīves teorētiķiem, egoistiem un patērētājiem nāksies izbaudīt dzīves sagādātās pēcstundas, lai citi gribētu viņus pieņemt savā bariņā. Internets un tehnoloģijas pieradinās cilvēkus dzīvot kā zem “lupas”, kur būs grūti noslēpt acīmredzamo.
* Zināšanas atbilst valstī noteiktajiem izglītības kritērijiem, uz kā pamata iegūts diploms. Nav ne prakses, ne papildus paplašinātas zināšanas attiecīgajā nozarē.
TĀ, KĀ BIJA, VAIRS NEBŪS

Autore: Inguna Balgalve
Ja ielūkojamies materiālos par vēsturi, redzam, ka pasaule visu laiku nemitīgi mainās. Tāpēc arī cilvēkiem vienmēr ir interesējis, kas gaidāms nākotnē. Mēs bieži salīdzinām to, kā bija, ir, un to - kā būs. Rodas jautājums – kāpēc? Mums, cilvēkiem, vajag garantijas, ka nākotnē viss būs labi. Tādas garantijas neviens nevar mums sniegt, jo cilvēks ir dabas sastāvdaļa, kurš tāpat kā viss dabā ir pakļauts kosmosa ritmam un likumiem. Tikai mazizglītots un primitīvs cilvēks uzskata, ka viņš šajā dzīvē, kas plūst kā upe, var kaut ko ietekmēt. Pat ja viņam tas nedaudz izdodas, tad tikai uz īsu brīdi. Cilvēks dabas acīs ir kā smilšu grauds smiltīs. Viss ko mēs, cilvēki, varam izdarīt savā labā, ir iepazīt sevi pašu, un iekļaujoties dabas ritmā ļaut, lai dzīves straume mūs nes.
Mēs esam attīstījuši tehnoloģijas, vairākkārtīgi apceļojuši apkārt planētai Zeme, iepazinuši tās dzīles, aizlidojuši uz Mēnesi un pētām Saules sistēmu. Tikai kaut kā pietrūkst, lai mēs būtu tie, kas esam – CILVĒKI. Ko nozīmē būt cilvēkam? Kāda ir patiesā loma būt cilvēkam uz planētas Zeme? Kad mazizglītots vai vienā jomā specializējies cilvēks sāk uzskatīt sevi par izglītotu un inteliģentu, tad patiesi izglītotai un inteliģentai sabiedrības daļai sākas sarežģījumi.
Mazizglītots cilvēks vienmēr salīdzina sevi ar citiem, uzskatīdams sevi par gudrāku, skaistāku, veiksmīgāku, strādīgāku un citādi pārāku par pārējiem. Viss, ko viņš nezina vai neizprot, tiek saukts par meliem vai nepatiesību, bet tikai ne par savu aprobežotību. Šāda cilvēka lielākā vērtība ir prasme veikli manipulēt ar citiem, lai iegūtu sev labumu. Viņi ir gatavi likt lietā melus un negodīgumu, lai sasniegtu savu mērķi. Ieņemamais amats bieži tiek izmantots kā privilēģija, lai noveltu atbildību uz kāda cita pleciem. Visu problēmu risināšanai ir tikai – sodīšana un aizliegšana. Lai atrastu citus racionālākus un efektīvākus risinājumus, mazizglītotajiem pietrūkst gan specifiskas zināšanas, gan pieredze, kā arī piemīt nevēlēšanās kaut ko risināt vai mainīt.
Kamēr mazizglītotie tēlos “Dievus”, sabiedrība dzīvos haosā. Haoss – tas ir viss, ko var nodrošināt mazizglītoti cilvēki.
Ja cilvēks neapzinās savu potenciālu, kā arī rakstura vājās vietas, viņš nav spējīgs attīstīties. Mazizglītota cilvēka rīcība ir haotiska, lēmumi bieži tiek pieņemti, ietekmējoties no citu viedokļiem, jo pašam nav sava viedokļa un nostājas. Šāda cilvēka dzīve pakāpeniski pārvēršas par ciešanām, ko pats sev rada.
Dabā tā ir iekārtots, ka KATRAS BEIGAS IR JAUNS SĀKUMS.
Numeroloģijā ir apzīmējums “meistarskaitlis”, kas norāda uz to, ka šajos gados notiek kardinālas pārmaiņas, kas skar ierasto dzīves ritmu. Par meistarskaitļiem sauc tādus skaitļus, kas veido pats savu atspoguļojumu: 11; 22; 33; 44…..99; 1991; 2002 un tml. Šajā gadsimtā pirmo reizi, kad viens cipars veido atspoguļojumu bija 22.02.2002. Var teikt, ka no šī brīža pasaulē sākās esošas sistēmas un kārtības sabrukums. Šogad 22.02.2022. cipars 2 veido atkal savu atspoguļojumu. Tas nozīmē, ka ar šo gadu atkal mainīsies pasaulē esošā kārtība. Kāda tā būs? Kādu veidosim, tāda arī būs. Tie, kuri joprojām gaida, ka kāds nāks un sakārtos viņu dzīves, arī turpmāk cietīs zaudējumus. Cipars 2 apzīmē otro kosmosa likumu – enerģijas nezūdamības likumu. Tas ir līdzsvara jeb balansa likums, ko pazīstam arī kā JAN un IŅ (iekšējās un ārējās) enerģijas līdzsvara uzturēšanas likumu. Tas attiecas gan uz katru cilvēku, gan uz politisko situāciju, gan uz zemeslodes notiekošajiem procesiem. Tas ir pretpolu princips, kas ļauj sistēmai saskaņoti darboties: Zeme turpina pastāvēt pateicoties Ziemeļpolam un Dienvidpolam, daba pastāv uz stihiju pretpolu principiem, cilvēce var turpināties, pastāvot pretējiem dzimumiem.
Šobrīd sabiedrība pati sāks dalīties nosacīti 2 daļās – “vecās pasaules” sabiedrība un “jaunās pasaules sabiedrība”. “Vecās pasaules” sabiedrību veidos tie cilvēki, kuri gribēs saglabāt jau tūkstošs gadus iedibināto kārtību, nepieņemot neko, ko nevar kontrolēt. Cenšoties pastiprināt kontroli par visu un visiem. “Jaunās pasaules” sabiedrība veidosies no atsevišķām slēgtām kopienām, līdz būs tik stipras, lai apvienotos un spētu stāvēt pretī “Vecās pasaules” kārtībai un likumiem. Šeit vidusslāņa nebūs, jo katrā no esošajām sabiedrības daļām būs savs pasaules redzējums, savi likumi, vērtību sistēmas, morāles principi un savi resursi. Pastāv iespēja, ka sākumā varētu būt spriedze starp atšķirīgi domājošajiem, bet tā kā mērķis būs kopējs, tad nāksies mācīties cienīt un pieņemt vienam otru, citādi abi būs zaudētāji. Ir muļķīgi domāt, ka šos procesus kontrolē cilvēks. Tie ir kosmosa likumi, kuriem cilvēkam nākas pielāgoties vai arī ciest. Cilvēcei pienācis laiks pāriet citā domāšanas un pasaules uztveres līmenī.
Astroloģijā varam vērot, kā šī gada laikā planēta Plutons, kas atbild par kardinālām un neatgriezeniskām pārmaiņām, ieiet Mežāža zodiaka zīmes pēdējos 5 grādos. Tas nozīmē, ka sākas transformācijas periods, kad brūk iedibinātā kārtība, atbrīvojot vietu jaunām vērtībām. Šī transformācija notiks līdz 2024.gada janvārim, kad Plutons uzsāks savu ceļu pa Ūdensvīra zvaigznāju. Latvijai šī gada sākumā zvaigžņu stāvoklis vēsta lielas pārmaiņas. Pirmo reizi, kopš Latvijas valsts dibināšanas, (progresijas) kartē, kas raksturo cilvēku pašsajūtu dzīvojot konkrētā valstī, planēta Jupīters maina savu kustības virzienu un no retrograda (uz sevi vērsta, iekšēja, sevī lolota) stāvokļa pāriet uz direktu (procesi top redzami un attīstās) stāvokli. Tas nozīmē, ka pārmaiņas būs izglītības, reliģijas, tieslietu, finanšu, kultūras un tūrisma jomā. Attīstīsies un paplašināsies sadarbība ar ārvalstīm.
Pakāpeniski ir jāsāk pierast pie tā, ka tehnoloģijas maina cilvēka ikdienu, tāpēc ir laiks apzināties savas vērtības, prasmes un zināšanas. Jo katra cilvēka dzīves kvalitāte būs atkarīga no tā, cik tu vari dot. Tie, kuri pieraduši ņemt neko nedodot pretī un uzskatīt, ka citiem ir pienākums par viņiem rūpēties, tiks ignorēti. Jaunā laikmeta likums ir rūpēties vienam par otru, ES UN TU.
“Pastāvēs, kas pārmainīsies.”*
*Rainis
JANTRAS, TO SIMBOLIKA UN PRAKTISKAIS PIELIETOJUMS. DURGAS JANTRA
Autore: Vineta Riekstiņa
Vēl pavisam nesen piedalījos kādā piedzīvojumā – Durgas jantru zīmēšanā, kas izvērtās aizraujošā, ļoti jaudīgā transformējošā ceļojumā pie sevis, ar ko vēlos padalīties. Tas bija deviņu dienu individuāls darbs ar sevi, vienlaikus atrodoties arī kopējā grupā, grupas čatā, kur tās kuratore Evita Sarma katru rītu deva ievirzi par kādu no Durgas dievišķajiem aspektiem, un katru dienu bija jāuzzīmē viena jantra. Zīmēšana gan nav mana stiprā puse, to kā izpausmes veidu izmantoju pavisam reti, tomēr šoreiz mani kaut kas ļoti uzrunāja piedalīties. Vienīgais, ko zināju - ka tādas jantras vispār ir, biju kautko ļoti pavirši redzējusi, kā tās izskatās, un vairāk arī neko par tām nezināju. Esmu bezgala pateicīga Evitai par iespēju piedalīties Navrati svētkos, kur tiek godināta dieviete Durga, tās deviņi dievišķie aspekti, kuros ir iemiesoti un izpaužas ļoti dažādie sievišķā principi.
To, kā man tas ir sanācis, var redzēt bilžu kolāžā, ko izveidoju, pēc Pitagora numeroloģijas matricas principa, deviņos lodziņos savietojot jantras, kreisajā augšējā stūrī ir pirmā – pirmās dienas jantra, bet labajā apakšējā stūrī ir devītā – devītās dienas jantra. Uzsākot šo ceļojumu, nebiju gaidījusi, ka tas prasīs tik daudz laika – katru dienu, deviņas dienas pēc kārtas, zīmējot, konstruējot un krāsojot, mantru pavadījumā, vienatnē, atrodoties meditatīvā stāvoklī – pavadīju trīs līdz četras stundas, kā nu kuro dienu. Tā kā visbiežāk zīmēju vakaros, tad tas parasti ievilkās līdz naktij. Viennozīmīgi varu teikt – tas noteikti bija tā vērts, un to es esmu gatava atkārtot vēlreiz - pavasarī! Pievienojies arī tu!
Un tagad par visu pēc kārtas. Tikai tad, kad šīs maģiskās dienas bija noslēgušās (citādi es to nevaru nosaukt, jo bija pavisam reālas sajūtas, ka manas dzīves dažādās sfērās notiek izmaiņas), es sāku interesēties, kas jantras vispār ir. "Yantra" (jantra) ir atvasinājums no sanskrita, vārda sakne "yan" nozīmē atbalsta objekta būtību, savukārt "tra" nāk no "trana" - atbrīvošanas no verdzības. Tamdēļ var teikt, ka jantra būtībā nozīmē atbrīvošanu no dzimšanas un atdzimšanas.
Jantras ir kā maģiskas diagrammas, kuru veidošanā tiek izmantota sakrālā ģeometrija. Tās tiek lietotas meditācijām un dievu pielūgsmei, lai veiktu kādā no mūsu dzīves jomām korekcijas - attiecībās, biznesā, mācībās. Jantra ir gan sakrāls simbols, talismans, gan arī rituāla priekšmets. Ir arī numeroloģiskās jantras, kur tiek izmantoti dažādi skaitļu salikumi. Lai gan esmu numerologs, vēl līdz šim man ar tām nav bijusi praktiska pieredze. Numeroloģijā gan pielietoju mandalas, kas izveidotas pēc cilvēka dzimšanas datiem, tajās ir ļoti daudz informācijas par cilvēka dziļāko patieso būtību.
Jantra ir atslēga, kas palīdz savienot cilvēka apziņu ar dievišķo, kosmisko apziņu – tas arī ļauj notikt vēlamajām izmaiņām. Jantra ir logs uz augstākajam sfērām, kur mīt dievības. Tās palīdz iet tālāk par ierastajiem domāšanas paterniem un nonākt citā apziņas stāvoklī. Jantra ir mantras redzamā forma, tā ir dievības ķermenis, savukārt, mantra ir pati dievība. Kad ķermenis un dvēsele savienojas, dievība dzīvo jantrā. Šo sajūtu es piedzīvoju, kad mantru pavadībā tās zīmēju, bija pilnīgi skaidra sajūta, ka dievišķais ir klātesošs. Un interesanti bija tas, ka es nevarēju paņemt citu krāsu, ko iedomājos ar prātu – tas radīja tādu disharmonisku sajūtu, ka iedomātā krāsa bija jāliek malā un jāļaujas paņemties tieši šim brīdim atbilstošajai. Tā man bija mācība par pieņemšanu un paļaušanos – ja reiz tu esi sākusi iet pa šo ceļu, atbilstoši savam nodomam, piesaukusi sev palīgus (Durgas dievišķos aspektus), tad paļaujies visagstākajam, tu tā vai tā nespēj ieraudzīt kopējo bildi pilnībā, kā labāk realizēt savu nodomu!
Durgas jantra
(Nulles punktā - dienu pirms Navarti svētkiem)
Jantras ir ļoti rezultatīvas, ja tās radītājs tur ieliek nodomu, ne velti tās tiek izmantotas kopš senatnes līdz pat mūsdienām. Daudzu tūkstošu gadu garumā tās ir pierādījušas savu efektivitāti. Jantras palīdz realizēt vēlamo rezultātu neatkarīgi no reliģiskās pārliecības.
Sakrālā ģeometrija, kas tiek izmantota jantrās, parāda to, kā psihiskā enerģija, ko var nosaukt arī par gara spēku, koncentrējas konkrētā formā, un kā jantra kļūst par spēka avotu, par vārtiem uz citām dimensijām. Jantrās izmantotās ģeometriskās formas ir visumā esošo arhetipu atainojums. Ir pat zinātniski pierādīts, ka centrālajai nervu sistēmai, apstrādājot redzamo informāciju, svarīga nozīme ir sākotnējām ģeometriskajām formām (līnijas, apļi, trijstūri, kvadrāti u.c.) un arī krāsām. Kā rāda pētījumi, trijstūri un taisnstūri, kas jantrās ir bieži izmantotas formas, ir visstabilākās ģeometriskās figūras emociju pasaule. Šīs formas cilvēka smadzenes atpazīst arī tad, ja tajās ir daudz dažādu traucējumu.
Labā smadzeņu puslode aktivizējas, analizejot sarežģītus, monotonus, homogenus attēlus, un ja vēl šie attēli tiek papildināti ar ritmiskām, zemām skaņām, kā arī cilvēka ķermenis ir atslābināts – tieši tas tiek izmantots arī rituālos. Jebkurš rituāls tiek veikts ar konkrētu nodomu, arī jantras tapšanā tiek ielikts sākotnējais nodoms. Koncentrēšanos uz jantrām, pēc tradīcijas, vienmēr pavada mantru skaitīšana vai arī klausīšanās. Līdz ar to, darbojas vēl viens uztveres kanāls – dzirde.
Jantru ģenerētā enerģija ir tik spēcīga, kā tā pārveido cilvēku subatomārā līmenī, kad novājinātās un slimās šūnas var tikt pārveidotas par veselām šūnām, tādēļ kā viens no nodomiem jantras zīmēšanā var būt veselības sakārtošana. Jantras veic ārstniecisku iedarbību gan mentālajā, gan fiziskajā, gan garīgajā līmenī. Koncentrējoties uz jantru un to vizualizējot, tādā veidā ģenerētā dievišķā mīlestības enerģija palīdz pārporogrammēt apziņu, iegūt jaunu pasaules redzējumu.
Tātad, jantru pielietojums var būt ļoti plašs - gan ķermeņa, gan psihes dziedināšanai, lai atbrīvotos no sliktiem ieradumiem, gan arī meistarības iegūšanai kādā jomā, aizsardzībai pret maģiju, astroloģiskām vai numeroloģiskām korekcijām, veiksmes iegūšanai, ļauno garu izdzīšanai, labklajības iegūšanai, zināšanu ieguvei, mīlestībai, kaisles veicināšanai utt. Cilvēkam, kurš nēsā jantru kā talismanu, tā kļūst par apziņas koncentrēšanas punktu, vien tās vērošana jau var radīt izmaiņas dzīvē. Kur ir mūsu uzmanība, tur aizplūst enerģija, līdz ar to - notiek attiecīgie notikumi.
Vēdiskā tradīcija atbalsta uzskatu, ka jantras ir noteiktas enerģijas izpausme šajā pasaulē un attaino Visuma patieso dabu. Jantras ir trīs principu savienojums: formas princips (akriti rupa), darbības princips (krija rupa), vadīšanas princips (šakti rupa).
Galvenie ģeometriskie elementi, kurus izmanto jantrās:
Bindū - punkts, aplis, fokusa punkts, kas ir vienmēr centrā. Simbolizē sēklu, no kuras attīstījies viss radītais, un kurā tas atgriezīsies. Radīšanas un sabrukuma process. Šivas un Šakti savienošanās. Apziņas un enerģijas savienošanās. Izelpa un ieelpa.
Trijstūris - figūra, kas norobežo telpu, pirmā forma, kas parādījās radīšanas laikā, pirmsākuma trijstūris. Tā apgrieztā forma ir radīšana. Pamatmatrica jeb prakriti.
Ar virsotni uz augšu - puruša jeb apziņa - vīrišķais princips, uguns elements.
Ar virsotni uz leju - prakriti jeb enerģija - sievišķais princips, ūdens elements.
Aplis – nav laika, nav ne sākuma ne gala, ir tikai mūžība. Dzimšanas, dzīves, nāves process, kā nebeidzams cikls. Aplis – tas ir kā cilvēka līgums ar Dievu.
Kvadrāts - jantras pamats. Fiziskā, laicīgā pasaule. Zemes elements.
Lotosa ziedlapas – simbolizē tīrību, transcendenci, brīvību no dažādām ietekmēm. Radīšanas process.
Mogras ziedlapiņas – (zīmē kā turpinājumu lotosa ziedlapiņu galos) – vienotība un dievišķā iecere. Veiksmes un arī sievišķības simbols.
Heksaghramma – divu augšup un lejup vērstu trijstūru apvienojums, vīrišķā un sievišķā principa vienotība, apziņas un enerģijas vienotība.
Pentagramma – cilvēciskā esamība.
Jantrās katrai krāsai ir sava nozīme un funkcija, katra to tām atšķirīgi iedarbojas uz mūsu apziņu.
Sarkans – dzīvība, vitalizējošs un mobilizējošs spēks, agresija, pamatinstinkti, simbolizē uguns elementu.
Oranžs – silts, pozitīvs spēks, stimulē seksualitāti, nomierina pārlieku lielu jūtīgumu.
Dzeltens – pozitīvs spēks, dzīvība; stimulē smadzenes; zināšanas, informācija; optimisms; simbolizē zemi (saistība arī ar zelta krāsu).
Zaļš – mierīgs, atjaunošs spēks, relaksējoss, nomierinošs, iedarbojas uz asins ķīmisko sastāvu, simbolizē koka elementu.
Zils – mierīgs, vēss, rāms spēks, socializēšanās, stimulē nervu sistēmu, simbolizē ūdens elementu.
Brūns – zemes krāsa – materiālais plāns; instingtīvs, juteklisks, var būt depresīva pieskaņa.
Balts – tīrība, skaidrība, zināšanas, ūdens – baltā krāsa atstaro, atspoguļo; gaiss - tīrs, dzidrs (saistība arī ar sudraba krāsu).
Melns - noliegšana, melns caurums, dziļa aka.
Pelēks – neskaidrība, pāreja no melnās uz balto vai otrādi; depresija.
Violets – transformācija, viedums, intuīcija.
Zelta krāsa – Saule, zināšanas, viedums, bagātība, jaunas dzīves sākšana, balva par paveikto (saistība arī ar dzelteno krāsu).
Sudraba krāsa – Mēness, zināšanas un attīstība, intuīcija, zemapziņa (saistība arī ar balto krāsu).
Ņemot verā to, ka ikviena jantras detaļa ir ar dziļu jēgu, nav ieteicams tās izmainīt, kā arī savā garīgajā praksē izmantot tikai paša autora radītās jantras, jo mēs nevaram zināt, ar kādu nolūku to kāds cits ir zīmējis, tādēļ var sanākt pavisam neparedzams rezultāts, ne tāds kā cilvēks bija plānojis. Tādēļ vislabāk ir jantras zīmēt sev pašam, ielikt tajā savu nodomu un paļauties uz intuīciju. Var izmantot arī tās jantras, kuras ir atstājuši mantojumā senie riši (būtnes ar ļoti augstu garīgās un intelektuālās evolūcijas pakāpi), par kuru iedarbību cilvēki ir pārliecinājušies daudzu tūkstošu gadu garumā.
Jantras palīdz realizēt vēlamo neatkarīgi no reliģiskās pārliecības, to var nosaukt par metodi vai instrumentu. Tas, ka tiek piesaukti dažādi hinduisma termini sanskrita valodā – tas ir tikai koncepts, kas apraksta, kas tas ir, kā tas strādā un kā to izmantot.
Jantras ir daudz un dažādas, katra ir saistīta ar kādu no dievībām smalkmateriālajā plānā, pat ar vairākām, un katra var palīdzēt sakārtot kādu no dzīves jomām, atbilstoši tās darbības sfērai un mūsu nodomam. Piemēram, Ganeša jantra var kļūt par aizsardzības talismanu, noņemt šķēršļus un ierobežojumus mērķu sasniegšanai. Ganeša ir dievība, kas var likvidēt šķēršļus mūsu garīgajā un materiālajā ceļā, palīdzēt pieņemt pareizos lēmumus, izlabot kļūdas un piesaistīt veiksmi.
Vai arī Šri jantra - tā ir dievietes Šri vai Tripurasundari ģeometriskais attēls, kas simbolizē Šakti enerģiju, kas dod mums garīgo, materiālo pārpilnību, labklājību un bagātību. Šī universālā jantra var kļūt par aizsardzības talismanu un var palīdzēt atrisināt jebkuru konkrētu uzdevumu. Attēlos zemāk kā piemērus var redzēt Šri un Ganeša jantras, bet, tā kā tās ir kāda cita autora radīts darbs, tad nav izmantojamas saviem nolūkiem, savu jantru ir jāuzzīmē katram pašam, vai arī var iegādāties tādas, kas radītas pēc to sakrālās ģeometrijas pamatprincipiem, ar attiecīgajām proporcijām un oriģinālajām krāsām, ko atstājuši mantojumā riši.
Šri jantra | Ganeša jantra |
Durgas jantra
Visbeidzot stāstā parādās tā galvenā varone - parti Durga, kas mani pārsteidza ar savu jaudu un tik dažādajiem tās deviņiem dievišķajiem aspektiem! Izrādījās, ka esmu ar to bijusi pazīstama jau krietni agrāk – caur mantrām, kuras mīlu klausīties meditācijās, un visbeidzot dzīve mani aizveda arī līdz tās materiālajai formai – jantrai, par ko esmu bezgala pateicīga!
Dieviete Durga tika radīta, lai cīnītos pret ļauno dēmonu Mahishasuru. Brahma (radošais aspekts), Višnu (saglabāšanas aspekts) un Šiva (transformtīvais, ārdošais aspekts) - šī varenā dievu trīsvienība apvienojās, lai izveidotu spēcīgu sievieti ar desmit rokām. Kad Durga kā gars iznāca no svētās Gangas ūdeņiem, visi dievi kopā viņai piešķīra fizisko formu.
Durga – “sieviete praktiskā”, kas ilgi nefilozofē, bet risina lietas – nu tā, pa nopietnam, ne jau velti tai dievi ir piešķīruši tik daudz roku! Nu gluži kā mums, sievietēm – arī nākas risināt dzīvē daudzas lietas vienlaicīgi, tikai - izmantojot savas divas rokas... Bet mums vienmēr ir iespēja palūgt kādu palīgā, piemēram, Durgu – sievišķo enerģiju, tikai pašām nevajag slinkot un būt lepnām, bet atcerēties to pieaicināt nākt talkā!
Interesanti ir tas, ka pašas Durgas vārdā ir iekļauti visi aspekti, ko viņa ir nākusi šeit izlabot, pret tiem cīnīties, Durga simbolizē enerģiju, kas iznīcina visa veida ļaunumu:
DU – nabadzība, bads, ciešanas, slikti ieradumi;
R – slimības, nevajadzīgas piesaistes;
G – grēki, netaisnība, neticība Dievam, cietsirdība, slinkums.
Durga nozīmē “neuzvaramā”. Tā palīdz tiem, kas ir gatavi pārmaiņām un transformācijai, tiem, kas vēlās drosmīgi iet uz priekšu. Šī dievība vēl labu visiem un katram, pat tiem, ko iznīcina, jo viņa ir visu radību Māte (līdzīgi, kā baltu dzīvesziņā Māra). Durga ar savu klātbūtni un iejaukšanos rada iespēju un formu, dara visu, lai varētu notikt transformācija. Kā Dievišķā Māte viņa iznīcina disharmoniju, piepilda cilvēku ar spēku un izlēmību iet uz priekšu, pilnveidoties gan fiziski, gan garīgi
Durgas jantra var kļūt par aizsardzības talismanu, kā arī var palīdzēt uzvarēt savus trūkumus un sliktos ieradumus. Jantras radīšanas brīdī var ielikt sekojošus nodomus:
- Lūgt dot spēku uzlabot nepilnības, izlemt par labu pārmaiņām - pielikt punktu jebkāda veida attiecībām; uzveikt sliktos ieradumus un izlabot kļūdas, mainīt dzīvesveidu.
- Lūgt aizsargāt pret negatīvu ārējās enerģijas ietekmi; transformēt negatīvo enerģiju pozitīvajā; dot spēku, lai pārvarētu grūtības un šķēršļus.
- Lūgt to radīt miera un tīrības stāvokli.
- Lūgt tās palīdzību visdažādāko savu vēlmju piepildīšanai.
Durgas deviņi aspekti
Navarti svētki hinduisma zemēs notiek rudenī un ilgst deviņas dienas, tie ir saistīti ar cīņu, kas notika starp Durgu un dēmonu Mahishasura, lai svinētu labā uzvaru pār ļauno. Šīs deviņas dienas ir veltītas Durgai un viņas deviņiem iemiesojumiem – Navadurgai. Vēršoties pie katra no šīs dievības iemiesojumiem, cilvēkam tiek dota iespēja sakārtot sevi un dažādas savas dzīves sfēras, atkarībā no paša uzstādījumiem un nodomiem.
Pirms zīmēšanas uzsākšanas mūsu jaukā pasniedzēja Evita Sarma deva ievirzes un noskaņoja darba uzsākšanai. Pirmais no tām bija pret sevi izturēties labvēlīgi un atbalstoši, bez nosodījuma un “mērīšanās” (kam sanāk, kam – nesanāk) attiecībā pret citām grupiņas dalībniecēm. Tas nu tā kā bija skaidrs.
Bet otrs nosacījums mani pat nedaudz pārsteidza, jo pirms ķerties pie zīmēšanas, bija obligāta prasība palūgt savam vīram vai vīrietim, ja tāds ir, atļauju deviņas dienas krāsot jantras. Nav obligāti jāstāsta, kas un kāpēc – tas paliek pašas ziņā, tomēr bija nepieciešama vīra atļauja vai piekrišana. Jantra ir sakrāla lieta - cilvēka personīgā saruna ar Dievu, un šīs sarunas vienmēr kaut kādā mērā maina dzīvi... Ja ir ģimene, tad tas maina visas ģimenes dzīvi uz labāko pusi, savukārt, ja vīrietis nepiekrīt, tad tas var iedragāt ģimenes labklājību, jo vīrietis to neatbalsta. Kad es šo atļauju lūdzu savam vīram – viņš uz mani tā jocīgi paskatījās, sak, kad tu man būtu kaut kam atļauju prasījusi, vienmēr esi visu darījusi kā gribējusi, bet savu piekrišanu viņš man deva.
Pirmais piedzīvojums man sākās jau nākamajā rītā, kad sāku konstruēt savu pirmo jantru – es tā “pazaudējos” ģeometriskajos līkločos, ka jau domāju – nu redz kā, piedzīvojums tik tikko sācies, bet es jau netieku ne no vietas! Un tā nu – aicināju vīru talkā, lai palīdz man tikt ārā no šīs situācijas, un tālāk jau viss norisinājās bez aizķeršanās. Kad vēlāk par to dalījos grupiņā, tad Evita tikai nokomentēja, kāpēc šo atļauju mums vīrietim ir jāprasa – tādā veidā arī viņš uzņemas daļu atbildības – gan par procesu, gan par mūsu labsajūtu, gan par rezultātu.
Un tad es nodomāju – nu redz kā, mums, “emancipētajām” sievietēm, kas visur tikai – pati, pati varu, pati darīšu – ar savu “pārgudrību” un varēšanu nevietā mēs pašas bieži vien aizdzenam, no sevis attālinām vistuvāko un uzticamāko draugu, atbalstu un sargeņģeli. Tāpēc šo ieradumu – lūgt vīram atļauju – ir vērts un vajadzētu iedibināt arī citās dzīves sfērās, prieks un labums no tā būtu abiem. Pamazām es to esmu sākusi darīt, neteikšu, ka tas ir vienkārši.
Jebkurā no deviņām dienām, uzsākot zīmēt jantru – laimei, sirdsmieram, uzplaukumam, ilgmūžībai, telpu attīrīšanai un svētīšanai, pārticībai un bagātībai – nemainīgs paliek visu jantru kopīgais pamatuzdevums - Dievišķās Sievietes, Dievišķās Mātes enerģijas klātbūtnes un izpausmes apzināšanās dzīvē. Katrā no šīm deviņām dienām manifestējas kāds no Durgas deviņiem aspektiem, ko pārstāv kāda no dievībām.
Pirmā diena ![]() |
To pārstāv Šailaputri jeb Kalna Meita, to pazīst arī kā Parvati.
Viņa ir Dieva Šivas sieva. Viņa ir nesatricināma kā kalns, viņas lēmumi un
griba ir spēcīgi un nemainīgi. Šai dievietei var lūgt spēku, noturību,
pārliecību, spēju sekot saviem mērķiem un sapņiem. Kā jau iepriekš tika minēts,
jantra ir mantras redzamā forma - dievības ķermenis, savukārt, mantra ir
pati dievība, tādēļkatrai dievībai ir arī atbilstoša mantra. Ļoti palīdzēja
zimēšanas laikā atbilstošās mantras klausīšana, varēja sajust dievības
klātbūtni.
Pirmās dienas
atziņas: Nepadoties! Palūgt palīdzību, pateicība. Malacīte Es! Emocijas, koncentrēšanās. Patiess prieks par rezultātu, es to patieām paveicu! |
Otrā diena ![]() |
Brahmačarini
- tā, kura ir pastāvīgā meditācijā uz Augstāko Būtību, Dievu. Brahmačarini ir
ārkārtīgi dievbijīga un mierīga Durgas forma, un tā vienmēr ir meditācijā. Viņa
ir pazīstama arī kā Aparna un Uma. Šī
Durga forma ir saistīta ar nopietnām askēzēm, kuras viņa veica, lai iegūtu Šivu
par dzīvesbiedru. Brahmačarini - esot
pastāvīgā meditācijā, vienlaikus ievēroja visstingrāko gavēni. Šīs
Durgas enerģijas godināšana cilvēkam dod spēku askēžu veikšanai un ierobežojumu
pārvarēšanai, kaisles pārvarēšanai, spējai atteikties, paškontrolei, pareizas
uzvedības izvēlei. Cilvēks iegūst veiksmi un uzvaru it visā. Otrās dienas atziņas: Pacietība, aizrautība, radīšanas prieks. Pateicība no visas sirds. |
Trešā diena ![]() |
Čandraghanta
– drosmes avots. Tās vārds cēlies no Mēness (Čandras) sirpja, ko viņa nēsā
galvas rotā, un tā forma ir kā zvanam.
Durgai šajā aspektā ir desmit rokas, kur katrā no tām ir kāds ierocis –
zobens, bulta…..zvans, kas aizbiedē un iebiedē ienaidniekus. Visi Dēmoni un
dēmonu dēmoni ir šausmās, dzirdot viņas zvana skaņu. Piesaucot šo dievības
formu, ieskanas zvaniņš un tiek sniegta acumirklīga aizsardzība. Čandraghanta
var palīdzēt attīrīt ceļu no visiem šķēršļiem un grūtībām, iemantot drosmi līdz
ar augstsirdību un pazemību. Tā var palīdzēt arī atbrīvoties no skumjām un
sasniegt augstākos mērķus. Būtiski vienmēr rīkoties izlēmīgi, bezbailīgi, bet
bez egoisma un netraucējot citiem. Trešās dienas atziņas: Mans šodienas stāsts ir par dzimtu. Jau konstruējot jantru, ieguvu daudz atziņu... Nu negāja viegli... Sajutu apņemšanos visu vērst uz labu, sajutu prieku, mīlestību, milzīgu pateicību pret dzimtu, sajutu atbalstu un mīlestību. |
Ceturtā diena ![]() |
Kušmanda
vai Aštabhudža. Šis
Durgas vārds ir trīsdaļīgs: “Ku” nozīmē mazs, “Ušma” – enerģija, “Anda” –
kosmiskā ola jeb Visums. Kušmanda ir Vispārējā Māte, kurai ir spēks radīt
Visumu. Dieviete
ir ļoti laimīga šajā iemiesojumā. Viņa ir pats starojums, visas debess puses
izgaismo viņas mirdzums. Viņas smaids ir radīšanas sākums. Tiek uzskatīts, ka
mūžīgā tumsa izkliedējas, kad viņa smaida. Lai pielūgtu šo Dievietes aspektu,
var ziedot ķirbi. Pielūdzot šo dievību, var atbrīvoties no slimībām un skumjām;
pagarināt dzīvi, iegūt spēku, veselību un labu slavu. Ceturtās dienas
atziņas: Kas manā pasaulē ir vērtības – to es ieliku šajā jantrā. Mīlestība, līdzjūtība, zināšanas un izpratne. Radīšanas prieks, detaļu pieslīpēšana. Aizsardzība un pārticība. Vibrāciju paaugstināšana. |
Piektā diena ![]() |
Skandamata.
Skanda ir viens no Subrahmanjas
jeb visdrosmīgākās Dievības vārdiem. Viņa ir pazīstama arī kā Padmasana,
tai ir četras rokas, vienā no tām viņa tur savu un Šivas dēlu Kungu Skandu,
otrā rokā viņa tur lotosu, ar trešo – svēta, ceturtā viņa tur vēl vienu lotosu;
pati bieži sēž uz Lotosa vai jāj uz lauvas. Šī ir Durgas mātes forma, viņa ir
ļoti dāsna. Simbolizē drosmi un sniedz slavu. Godinot šo dievību, var iegūt augstāko
prieku pat šajā dzīvē. Piektās dienas
atziņas: Šī diena man pagāja gaiša - gan meditatīva, gan darbīga. Un tad kādā mirklī iestājās pauze, ziņas, kas skar savējos, izsita no līdzsvara. Tad sāku zīmēt – manī atgriezās centrs un apņemšanās, sāku to jau krāsot, kad pamanu – nu nav taču zieda! Nu nē, lai vai kā, es plaukšu un ziedēšu! Skanda taču ir par nepadošanos! |
Sestā diena ![]() |
Katjajani
- viņa ir dzimusi kā Katjas klana Sage Katjas meita. Šī ir meitas forma. Šeit
viņa izpaužas kā mīloša meita. Viņa ir mīlestības iemiesojums, taču
nevilcināsies dusmās piecelties, lai aizstāvētu patiesību un savus piekritējus.
Viņa jāj uz tīģera un tur rokā dzirkstošo zobenu, lotosu, ar labo roku atvaira
visas bailes un sniedz svētību.
Prāts šajā dienā ir 6. čakrā jeb trešās acs līmenī, kas ļauj mums atteikties no sevis un nodot sevi Dieva rokās. Sestās dienas atziņas: Mans stāsts šodien būs par brīnuma radīšanu, jantru sāku zīmēt 6. mēnesdienā, kas ir brīnumu radīšanas diena, un tagad šo rakstu nu jau 7. mēnesdienā, kas ir vārda spēka diena. Mana pasaule ir mīlestības pilna, radu to pacietīgi, ar maigumu un sirdsgudrību, neatlaidīgi, soli pa solim! |
Septītā diena ![]() |
Kalaratri
jeb Kali.
Kalaratri ir tā, kas iznīcina neziņu un kliedē tumsu. Viņa ir pazīstama arī kā Šubhamkari.
Tiek uzskatīts, ka šajā formā viņa uzvarējusi visspēcīgāko un ļaunāko dēmonu Rakta Biji (no kura vienas asins piles
radās tūkstoš citu dēmonu). Šī
ir visvardarbīgākā Durgas forma. Tā parāda, ka dzīvei ir arī ēnas puse -
trakojošā Māte, satracināta māte daba, rada haosu un noņem visus piemaisījumus,
piejaukumus, visu lieko. Viņas ādas krāsa ir tumši zila vai melna. Šo Durgas formu ir grūti vērot, tomēr tā ir
īpaši labvēlīga ar savu ietekmi. Viens no viņas vārdiem tulkojas kā Nesošā
labu. Viņa arī izlīdzina planētu negatīvo ietekmi uz cilvēku. Tie, kas godina
šo Durgas formu, neizjūt nekāda veida bailes, ne no uguns, ne ūdens, ne no
zvēriem. Kalaratri iznīcina visu nešķīsto, netīro, zemisko. Septītās dienas atziņas: Nevaru teikt, ka šodien jutos labi un priecīgi, Kali Durga mani ļoti uzrunāja – gribēju izmēzt no manas pasaules laukā visu, kas ir lieks, kas traucē, lai paliek tikai tas, kas ir tīra dievišķās mīlestības enerģija. Ļoti spēcīgas sajūtas pārņēma, tādas kosmiskas, ne no šīs dimensijas. Tagad ir sajūta, ka dvēselē ir gaišums, ka tā ir saņēmusi dziedināšanu. Sākumā uzzīmēju trīs apļus, sāku zīmēt Durgu ar trim džekiem (Brahma, Višnu, Šiva), kā saka Evita, jantrai ilgi neiezīmējās robežas, centrs jau pat krāsoties sāka. Tagad manā pasaulē viss ir kārtībā, arī ar robežām. |
Astotā diena ![]() |
Māte
Gauri jeb Maha Gauri. Mahagauri nozīmē tīra, gaiša un
mirdzoša kā gaismas stars. Viņa tiek salīdzināta ar gliemežvāku, mēnesi un
jasmīna (mogra jeb kunda) ziedu. Viņa valkā baltas drānas. Šī ir Parvati forma,
kad viņa veica askēzi, vēloties, lai Šiva viņu ņemtu par sievu. Šajā Durgas
formā ir atspoguļota Tīrība. Astotās dienas atziņas: Mierīgs, rāms prieks, tīra, spoža gaisma. |
Devītā diena ![]() |
Siddhidatri.
Šī Durgas forma novērš neziņu un piešķir augstākās garīgās zināšanas jeb
zināšanas par Brahmu. Šajā formā Dievmāte piešķir siddhi jeb zināšanas. Šī ir diena, kad saņemam pelnītās dāvanas,
saņemam vēlamo. Tie, kas kalpo šai dievībai, ir brīvi no kaisles un materiālām
vēlmēm, viņi vienmēr grib būt Siddhidatri dievišķajās enerģijās. Sasniedzot
šādu stāvokli, izzūd vēlmes - daļa ir jau piepildījusies, daļa tiek atmestas kā
neaktuālas, prāts ir skaidrs un tīrs, izpratne - pilnīga.
Pilnība, ko dod šis Durgas aspekts, ir tāda stāvokļa realizācija, kurā viss īstenojas Augstākajā būtnē jeb Brahmanī. Šajā dienā mēs varam sajust, kā apvienojas visi iepriekšējie astoņi aspekti, un mums tiek dotas garīgās zināšanas, kas sevī ietver visu materiālo un garīgo vēlmju piepildījumu. Svētajos rakstos ir dziedājums par to, ka Šiva caur viņas godināšanu saņēma zināšanas. Zināšanas, ko viņa sniedz, ir pilnīga izpratne, ka viss ir Dievs. Devītās dienas
atziņas: Rītausma. Lēni, viegli un uzmanīgi pielaikoju sev jauno veidolu – jūtu, ka manī ir kaut kas izmainījies. Fonā skanot Erceņģeļa Metatrona Teta viļņu mūzikai 528 Hz frekvencē, jūtos gaiši un mierīgi. Kluss iekšējs prieks. |
Mēs esam paši savas dzīves, savas pasaules radītāji! To arī personificē jantra, ko zīmējot, mēs iesākumā radām savas jaunās dzīves maketu, kas ar laika nobīdi pārtop par mūsu jauno realitāti. Ieliekot tajā nodomu un pilnībā uzticoties, paļaujoties dzīvei un augstākajiem spēkiem, mums tiek dota iespēja pietuvoties dievišķajam radīšanas brīnumam, izmantosim to!
Izmantotie avoti:
www.yantra.lv/jantra/caurspidigas-jantras/durga-jantra/
www.lv.eferrit.com/kas-ir-jantras/
www.delfi.lv/orakuls/biblioteka/
https://www.floweraura.com/blog/navratri-the-9-avatars-of-durga
E. Sarmas nodarbību konspekti
Par mīlestību un pieņemšanu

(Autore: Vineta Riekstiņa)
Visbiežāk, kad cilvēks stāsta ka viņu nemīl, ka nejūtas pietiekami mīlēts, un kad pajautā, kāpēc viņš tā jūtas, atbilde būs saistīta ar kaut kādu tēmu no dažādajām mīlestības valodām, piemēram, “viņš ar mani nesarunājas”, “viņa negrib man palīdzēt sakārtot bēniņus”, “viņš man nedāvina ziedus tāpat vien, labi, ja dzimšanas dienā atceras uzdāvināt”, “viņa man reti pagatavo vakariņas, labi, ja cīsiņus šad tad uzvāra”... un tā šo sarakstu varētu turpināt bezgalīgi, mētājot bumbiņu no vienas puses uz otru. Jo tas viss ir par to, kas atbilst mūsu katra priekšstatiem, ko mēs no otra sagaidām, lai justos mīlēti.
Un kur tad tajā visā paliek mīlestība? Mēs varam daudz un gudri runāt par beznosacījumu mīlestību, no kuras nav nekā visā augstāk minētajā, jo pašā vārdā “beznosacījumu” iekļauts, ka mīlestībā nav nosacījumu. Jo mīlestība patiesībā ir sajūta, enerģija. Lai mēs mīlētu vai sajustos mīlēti, nav jābūt nosacījumam, ka, ja zupa pusdienās nav izvārīta, tad viņa mani nemīl, vai arī, ja viņš man Guči somiņu nav nopircis, tātad – nemīl.
Mēs nevaram pieredzēt, sajust neko tādu, kā nav mūsos pašos. Ja kāds nejūtas mīlēts – tas nozīmē, ka mīlestības nav cilvēkā pašā, viņš neļauj šai enerģijai ne ienākt sevī, ne arī dalīties tajā ar kādu, sirds ir pārāk nocietinājusies. Un, ja par tīru beznosacījumu mīlestību, tad droši varu apgalvot, ka lielum lielākajai sabiedrības daļai ir daudz jāmācās, arī man tajā skaitā. “Viņš nav pelnījis, lai es viņu mīlētu” – mūsos visu laiku dzīvo tas vērtētājs, kas zina labāk, kādam katram ir jābūt un kas jādara, un kurš ko ir vai nav pelnījis.
“Mīliet savu ienaidnieku kā sevi pašu” – kā ir teicis Jēzus. Nosacītais “ienaidnieks” sabiedrībā – tas ir atšķirīgi domājošais, ne tāds kā es. Cilvēkam ir grūti pieņemt atšķirīgo, nosacīti “nepareizo” pēc katra izpratnes un priekšstatiem, tieši tāpat kā ir grūti pieņemt “nepareizo” sevī. Tātad, par pieņemšanu – ja cilvēks nespēj pieņemt pats sevi tādu, kāds viņš ir – arī ar ēnas pusi, tad nespēj pieņemt arī otru, kas pēc viņa priekšstatiem un saprašanas, ir tā ēna! “Baidīties no savas ēnas”, - tāds pat ir teiciens latviešu valodā.
Pieņemšana un mīlestība atbrīvo visas bailes. Mīlestības ceļš – tas ir visskaistākais ceļš, ko vien var iet. Es jau to esmu izvēlējusies.
PAR NĀVI UN VĒRTĪBĀM

(Autore: Vineta Riekstiņa)
Mēs visi zinām, ka dzīve uz Zemes ir laicīga, ka tā reiz beigsies, teorētiski ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēks ir mirstīgs. Ikvienā no mums slēpjas nāves bailes, un tā īsti nepalīdz pat tas, ja zinām, ka patiesībā dvēsele ir nemirstīga, ka tā ir mūžīga. Mana pirmā pieredze ar nāvi bija bērnībā, kad māsīcai un brālēnam nomira tētis. Es zināju, ka mirst veci cilvēki, bet viņam bija tikai nedaudz pāri trīsdesmit... Mani tas ļoti satrieca – kā fakts, ka cilvēki mirst, un ka es arī kaut kad nomiršu, un tad mamma mani centās mierināt, sakot, ka tas vēl nebūšot drīz, ka tas būšot kaut kad... Tāda atbilde mani toreiz nekā nenomierināja, un vecāki neko nebija stāstījuši par dvēseli un tās nemirstību, jo paši par to neko daudz, diemžēl, nezināja.
Par to, ar ko ir saistītas nāves bailes, es tā pa īstam aizdomājos un līdz kaulam izjutu tikai tad, kad četrus gadus atpakaļ piedzīvoju nopietnu saslimšanu, no kuras ne visiem ir izdevies atveseļoties. Šodien esmu ļoti pateicīga Dievam par to, ka man tika dota otra iespēja.
Toreiz, kad uzzināju savu diagnozi – vēzis – kad atguvos pēc šoka un varēju jau sakarīgi domāt, pieņēmu lēmumu, ka es nepadošos, jo ļoti gribēju dzīvot. Atceroties toreizējās sajūtas – nu nē, nu ne jau tā, un ne jau tagad - izmisīgi lūdzu visaugstāko, cik patiesi un sirsnīgi vien pratu... Beidzot, kad bērni ir izaudzināti, vēl tikai jaunākajai meitai skola jāpabeidz, kad varētu sākt dzīvot sev, tā pa īstam beidzot pievērsties tikai tam, kas patiešām man ir svarīgs un patiesi interesē! Tajā brīdī man bija sajūta, ka vēl neko tādu neesmu paspējusi paveikt, tā gribējās izdarīt vēl daudz labu lietu... Un saprast, kas tad īsti man ir bijis jāpaveic un kur biju “nošāvusi greizi”.
Pēc šī sev svarīgā lēmuma pieņemšanas es sāku dzīvē ļoti daudz ko kardināli mainīt, sākot jau ar ikdienas ieradumiem un ēdienkarti. Kā vienu no būtiskākajām lietām, ko es sāku darīt “pastiprinātā režīmā” – tās bija meditācijas, enerģētiskās prakses, kam veltīju vairākas stundas dienā. (Par to visu jau esmu rakstījusi savā pieredzes stāstā “Kā palīdzēt sev atveseļoties un pilnvērtīgi dzīvot tālāk”, ja ir interese, ra-kursi.lv mājaslapā šis stāsts ir atrodams sadaļā “Raksti” –> “Sarunu vakari”.)
Kad biju uzsākusi savu ceļu uz atveseļošanos, es sāku ļoti daudz doties ārā, dabā, apmeklēt dažādas spēka vietas. Ļoti gribējās tik daudz vēl piedzīvot, vienkārši sajusties dzīvai... To man palīdzēja būšana mežā - staigājot, samīļojot kokus, vērojot, ieklausoties; esot pie jūras, klausoties tās vienmērīgajās šalkās un ļaujoties vējam, ļaujoties, lai tas izpūš laukā visu lieko, kas aizķēries, visu, kas nav mīlestības gaisma. Šī slimība man iemācīja arī to, ka neko, kas tev tiešām ir svarīgs, nevajag atlikt uz vēlāku laiku, jo neviens jau nav apsolījis un izsniedzis garantiju, ka tev šis laiks vēlāk vēl būs... Ne velti ir zināma patiesība – katru reizi, atvadoties no saviem mīļajiem, dariet to tā, it kā šī būtu jūsu pēdējā satikšanās reize. Jo, ja mēs zinātu, ka šī reize tiešām ir pēdējā, tad gribētu atvadīties ar pateicību, mīlestību un prieku sirdī, nevis apvainojušies vai dusmās par kaut ko, kam patiesībā taču nav nekādas nozīmes. Aizvainojumi un dusmas ir mūsu ego daļa, tam nav nekāda saistība ar patiesu mīlestību, kas nāk no sirds un dvēseles.
Nebiju tā iedomājusies – par šo laiku, kad visi tiekam izsijāti cauri vērtību sietam. Jā, tas man jau no paša sākuma ir bijis skaidrs, ka šis galvenokārt ir informatīvs vīruss, kas inficē mūsu prātus – esam vakcinējušies vai nē. Kā tas ir iespējams? Izrādās, ka stāsts ir par bailēm – daļa cilvēku vakcinējas tādēļ, ka baidās no vīrusa saslimt un nomirt – tās ir nāves bailes, savukārt, otra daļa, kas nevēlas vakcinēties, baidās no potes radītajām blaknēm, no kā arī var saslimt un nomirt, tātad, arī tas ir saistīts ar nāves bailēm. Šo domu izteica čenelere Anna Ignat vienā no saviem ētera stāstiem. No tāda rakursa es uz šo visu nebiju paskatījusies – ka tas ir saistīts ar nāves bailēm jebkurā gadījumā. Jā, un tad vēl tā trešā daļa, kas ir gatavi vakcinēties vienkārši “pret ierobežojumiem”, kas sevī ietver ļoti dažādu ikviena cilvēka vērtību skalu. Viens var justies ierobežots, ka nevar apmeklēt restorānu, teātri vai lielveikalu, pašreiz jau likmes ir daudz augstākas, jo, ja cilvēkam tiek atņemtas viņa cilvēktiesības nopelnīt sev un savai ģimenei, bērniem iztikas līdzekļus, tās arī ir bailes, kam cilvēks tiek pakļauts - par izdzīvošanu, dzīvības saglabāšanu, par paļaušanos un uzticēšanos dzīvei. Un galvenais secinājums tam visam - visām bailēm, un arī nāves bailēm, pamatā ir mūsu vērtību sistēma.
Pagājušajā svētdienā es ieguvu ļoti interesantu pieredzi, ko savā čenelinga kanāla praksē piedāvāja Anna Ignat. Tajā tika piedāvāts iztēloties un izdzīvot savas šīs Zemes dzīves pēdējās trīs dienas. Mēs visi vienmēr kaut ko nākotnē plānojam, ko un kā darīsim, bet tagad – viss ir beidzies, ir skaidri zināms, ka turpinājuma nebūs. Kādas bija manas sajūtas? Kā es gribēju šīs dienas pavadīt? Bija miers un skaidra apziņa, ka gribu pavadīt laiku vien ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem – ar vīru un bērniem, vēl mammu satikt, pārējais bija zaudējis nozīmi. Kad sāku domāt par to, kas vēl būtu darāms – iedomājos, ka neesmu mājās sakārtojusi pāris skapīšus, ko sen jau gribēju, bet visu laiku sanāca to atlikt uz vēlāku laiku, ko tūlīt arī atmetu kā nesvarīgu, sak – lai pēc tam viņi izmet visu, kas nav vajadzīgs. Otrajā dienā es gribēju būt pie dabas, sajust, sasmaržot, paskatīties un izbaudīt pēdējās šī rudens krāsas. Trešajā dienā man bija absolūts miers un situācijas pieņemšana.
Nākamais solis šajā meditācijā – kad manis vairs nav, bet ir iespēja atskatīties uz savu dzīvi no malas, kā es to vērtēju. Interesanti man pašai bija tas, ka es varēju mierīgi pieņemt, ka neesmu ne radījusi kādu lielu arhitektonisku pieminekli, ne bijusi kādos augstos amatos, bet esmu dzīvojusi pēc labākās sirdsapziņas, vienkārši darot savu sirds darbu un dzīvojot laimīgā ģimenē ar sev vistuvākajiem. Man, paldies Dieviņam, nav ar saviem mīļajiem neatrisinātu lietu, kas būtu kaut kā īpaši jāpiedod vai jāatlaiž. Viss ir tā kā ir, un ir labi.
Nākamais solis meditācijā bija, ko es domāju, kā mani novērtēs mani tuvinieki un draugi. Par tuviniekiem man nav nekādu šaubu, ka viņiem ir gana daudz, ko labu par mani pateikt. Par draugiem arī – es vienkārši sen jau nedraudzējos ar cilvēkiem “ķeksīša pēc”, domāju, ka arī visi draugi, kas ir man apkārt, varētu pateikt par mani kaut ko labu.
Šī piedzīvotā savu "dzīves pēdējo triju dienu" meditatīvās prakses pieredze man bija ļoti īpaša un vērtīga, ieguvu jaunas, patiesas atklāsmes. Es varēju salīdzināt, kā jutos tajā laikā, kad dzīve tiešām bija gatava mani “noņemt no trases”, cik daudz man tad bija dažādu neatrisinātu situāciju, un kā ir tagad, kad ar sevi mērķtiecīgi strādāju daudzu gadu garumā, dzīvoju no sirds katru dienu - arī tad, kad it kā nenotiek nekas īpašs, jo nav katru dienu kāds kalns jāapgāž, daba taču arī ir jāsaudzē. :) Attiecoties pret sevi ar humoru, gribu teikt, ka, protams, nimbs ap galvu man vēl nav parādījies, bet dažreiz tiešām līdz asarām aizkustina vienkāršas, cilvēciskas lietas, kad cilvēki viens otram izrāda sirsnību, mīļumu, vienkāršu cilvēcīgu pieklājību!
Iespējamās nāves tuvums ir cilvēka patieso vērtību katalizators. Tie, kas ir bijuši uz sliekšņa vai tuvu tam, to sapratīs. Vieniem šie pārbaudījumi ir smagāki, citiem – vieglāki – kā nu katrs esam dzīvojuši, ko nopelnījuši, vai arī ko šajā iemiesojumā apņēmušies iemācīties. Lai arī kādi ir bijuši laiki - cilvēce ir daudz ko pieredzējusi, visos laikos vienmēr ir izkristalizējusies pati svarīgākā vērtība – tā ir būt cilvēkam, cilvēcība, patiesas cilvēciskās attiecības, dalīšanās vienam ar otru mīlestībā, sirds siltumā, žēlsirdībā, pārējais, kā mēdz teikt P. Kļava, “ir tikai estrāde, Raimonds Pauls un Pugačova”, ar to domājot - ka pārējais ir tikai mūsu lomas, teātris, ko spēlējam.
“Klausies, kā pasaulē klusi cilvēks pēc cilvēka sauc.” /I. Ziedonis/
Šīs meditācijas laikā iegūtās pieredzes iespaidā es iesaku ikvienam aizdomāties par to, kā tu gribētu pavadīt savas dzīves pēdējās trīs dienas? Kamēr vēl nav par vēlu kaut ko mainīt un labot, kamēr mums vēl ir dots visdārgākais resurss, ko nevar ne uzkrāt, ne kādam iemainīt - LAIKS.
Ko var uzskatīt par inteliģentu cilvēku

(Autore: Vineta Riekstiņa)
Tas, ka dzīvojam duālā pasaulē, it kā visiem ir saprotams, bet cik lielā mērā – tas jau ir jautājums. Dualitāte – pats jēdziens jau izsaka to, ka pastāv kaut kāds dalījums. Cilvēka prātā jau pašos pamatos pastāv šie duālie uzstādījumi, ko var vienkārši izteikt ar diviem jēdzieniem, kas apzīmē divas sajūtas – patīk vai nepatīk. To, kas mums patīk, var apzīmēt arī ar “plus” zīmi, bet to, kas nepatīk – ar “mīnus” zīmi.
Un tā cilvēks dzīvo, balstoties uz savu visdažādākajā veidā iegūto zināšanu (vai nezināšanas) bāzes. Ir cilvēki, kam ir zināšanas, kas ir balstītas pieredzē, un ir cilvēki, kam nav ne zināšanu, ne pieredzes, toties par visu ir viedoklis.
Pēdējā laika notikumi Latvijā liek aizdomāties par to, kas ir noticis ar mūsu cilvēkiem. Var jau teikt, ka to visu ietekmē notikumi pasaulē. Un tomēr – ne jau pasaule dzīvo šeit, uz ielas, mūsu vidū, te dzīvojam mēs, ikviens no mums – katrs ES, mūsu ģimenes locekļi, radi, kaimiņi, darba kolēģi, viena mikrorajona iedzīvotāji, pilsētas iedzīvotāji utt., un tikai tad ir pasaule.
Kur ir palikusi cilvēcība, sirsnība, sapratne, savstarpējā tolerance, iejūtība un atbalsts? Lai arī kādi ir laiki, pats galvenais ir ikviens cilvēks. Ikviens no mums ir pelnījis šeit būt, neviens nav ne labāks, ne sliktāks. Nav tādu parametru, kas to noteiktu, ja balstāmies uz dievišķā plāna likumiem. Visi esam nākuši uz planētas Zeme mācīties, un mums ir savi dvēseles uzdevumi, savs noteikts dzīves scenārijs, Liktenis. Zeme ir brīvās gribas planēta, katram cilvēkam, katrai šeit iemiesotajai dvēselei ir dota šī iespēja – izvēlēties, pieņemt savus lēmumus. Brīvās gribas likuma pārkāpums smalkmateriālajā plānā tiek vērtēts kā viens no smagākajiem noziegumiem. Tieši tādēļ jau arī tiek prasīts cilvēkam pašam parakstīties attiecīgos reģistros, veicot patreiz modernās manipulācijas, ka viņš tam pats labprātīgi piekrīt. Bet to, ka tas notiek ar meliem un viltu, un dažādu manipulatīvu piespiešanas metožu izmantošanu, un kādas ir patiesās cilvēku sajūtas, to darot, – tas viss ierakstās Akašas hronikās tā vai tā, par visu iesaistītajiem būs jāsamaksā, kad un kā – to rādīs laiks. Dzīve ir taisnīga, tā visu nolīdzsvaro.
Šo visu notikumu saistībā es gribēju parunāt par cilvēcīgumu, par cilvēku savstarpējām attiecībām. Par to gan man šad tad ir skumīgi, ka sabiedrība pašlaik ir ļoti sašķēlusies. Oficiālajos medijos tiek kultivēts viedoklis par to, kura sabiedrības daļa ir tā gudrākā, un kura – tā neizglītotākā. Kāds tad ir inteliģents, izglītots cilvēks, kādi parametri un īpašību kvalitātes par to liecina? Katrs tad par sevi var spriest pats un izdarīt savus secinājumus.
Par cilvēka gudrību mēs varam spriest, atrodoties savstarpējās attiecībās, mijiedarbojoties vienam ar otru. Jebkurās attiecībās izšķiroši svarīga ir labā griba un māka otru cilvēku sadzirdēt, uztvert un saprast. Cilvēka spēju iespējami adekvāti uztvert realitāti varētu nosaukt par saprātīgumu, svešvārdā - inteliģenci. Pēc iepazīšanās ar rakstā piedāvātajiem kritērijiem katrs tad par sevi var spriest pats un izdarīt savus secinājumus.
Cilvēka neadekvātās reakcijas, par kurām vēlāk bijis jākaunas, gandrīz vienmēr izrietējušas no kļūdainas situācijas uztveres vai pārpratumiem. Šķiet, tā ir visiem pazīstama pieredze. Līdz ar to inteliģents cilvēks ir nevis tas, kurš gadā izlasa vairākas grāmatas un apmeklē pāris teātra izrādes, bet gan tas, kurš adekvāti spēj uztvert notiekošo un atbilstoši uz to reaģēt.
Ilgu laiku par inteliģenci un intelekta klātbūtni sprieda tikai pēc viena rādītāja - pēc visiem zināmā IQ - kas apzīmē vienīgi mentālo, prāta inteliģenci, ko var noteikt pēc dažādiem testiem. Tagad jau labu laiku ir zināmi četri inteliģences veidi, kas atklāj mūsu prasmi uztvert pasauli un adekvāti, sociālā veidā pieņemami sadarboties ar to:
Mentālā inteliģence (IQ – intelektuālā prasme),
Emocionālā inteliģence (EQ – emocionālā prasme),
Garīgā inteliģence (SQ – garīgā prasme),
Ķermeņa inteliģence (BQ – ķermeņa uztveres prasme).
MENTĀLĀ INTELIĢENCE (IQ – INTELEKTUĀLĀ PRASME)
Mentālo inteliģenci attīstām, mācoties un apgūstot informāciju. Mūsu pasaulē daudz kas ir vienkārši jāiemācās, jāapgūst, kas ir ļoti svarīgs uzdevums. Tam nav nepieciešamības no jauna izgudrot velosipēdu – mēs varam izmantot to, ko jau sen ir atklājuši, sapratuši un uzrakstījuši citi.
IQ izriet no spējas orientēties esošajā informācijā un prasmē ar to rīkoties. Tā nav vienkārša faktu iekalšana, bet gan to jēgas un pielietojuma izpratne, kas ir zināšanu pārvēršana gudrībā. Gudrs cilvēks arī zina, ka kaut ko nezina, saprot, ka tā ir tikai daļa no visa. IQ mums atgādina, ka esam nemitīgā attīstībā un pasauli redzam tikai no patreiz sasniegtās virsotnes skatu punkta. Tāpēc gudrība nozīmē būt veselīgi paškritiskam.
Pirms gadiem trīsdesmit IQ (ko iespējams izmērīt, izmantojot dažādas precizitātes testus) bieži bija vienīgais vai svarīgākais cilvēka inteliģences indikators. Tomēr pa šo laiku esam sapratuši, ka ne mazāk nozīmīgi ir vēl trīs citi inteliģences veidi – emocionālā, garīgā un ķermeņa inteliģence.
EMOCIONĀLĀ INTELIĢENCE (EQ – EMOCIONĀLĀ PRASME)
Mūsdienās daudzi autori uzsver milzīgo emocionālās jeb starppersonu inteliģences (EQ) nozīmi. Pēdējā desmitgadē šis temats ir īpaši daudz pētīts, un par to ir sarakstīts daudz grāmatu. EQ atgādina, ka ir svarīgi ne tikai saprast, bet arī uztvert un izjust cilvēkus un situācijas. Sapratne, kas notiek otrā cilvēkā – tam ir nepieciešams “ieslēgt” sajūtas, empātiju. Mūsu lēmumus ļoti bieži nosaka emocijas. Piemēram, vai darbā pieņemtie lēmumi attiecībā pret otru cilvēku vienmēr ir balstīti uz objektīvu faktu izpēti, vai arī tam pamats ir emocionāla nokrāsa - kolēģis vienkārši krīt uz nerviem, tādēļ viņa viedokli vienkārši neņemu vērā, lai arī ko viņš teiktu!
Empātija – tā ir spēja uztvert un arī izprast, kas notiek pašā, un kas notiek otrā cilvēkā. Šī kļūst arvien pieprasītāka kvalitāte darba attiecībās. Cilvēki ar neattīstītu EQ nemitīgi pārprot viens otru. Emocionālajai inteliģencei jebkurās cilvēku attiecībās ir nenovērtējama nozīme. Visu nav iespējams izteikt vārdos, tāpēc, mācoties uztvert un izjust otru cilvēku, sākam viņu daudz labāk saprast.
No EQ izriet smalkā izjūta: kā man tieši šajā mirklī izturēties pret otru? Kad klusēt un kad runāt? Kad pienācis brīdis tieši šai tēmai? Vai telpā ir attiecīgā atmosfēra, lai varētu raisīties saruna? Vai mēs esam gatavi dialogam, spējam uzņemties risku un būt gataviem pārmaiņām, jo otrs taču mums var nepiekrist, oponēt? Kā mēs reaģējam, kad izveidojas krīzes situācija, kas ir neizbēgami jebkurās attiecībās, vai protam to darīt sirdsgudri? Emocionālā inteliģence ir drosme uzņemties patiesu dialoga risku – tas ir – būt gatavam pārmaiņām. Tā ir arī spēja veidot intimitātes telpu, kurā cilvēks droši drīkst un spēj atklāt sevi, vienlaikus uztverot otru.
GARĪGĀ INTELIĢENCE (SQ – GARĪGĀ PRASME)
SQ – garīgā inteliģence – ir māka uztvert un apgūt sevi, savas un visas esamības dzīles. Es nevaru pārmainīt otru cilvēku, bet varu darīt visu, lai mainītu sevi. No garīgās inteliģences ir atkarīgs, cik labi orientējos pats sevī. Ja slikti pazīstu sevi, tad ir pilnīgi neiespējami, ka pēkšņi spēšu saprast otra cilvēka dvēseli.
Mēs uztveram citus cilvēkus pēc analoģijas ar sevi. Pēc šī paša analoģijas principa arī vērtējam un izsakām spriedumus par citiem. Ja neesmu sevī atklājis nekādu dziļumu, tad arī visi citi cilvēki man automātiski šķiet sekli. SQ iedrošina strādāt ar sevi, ar savu ēnas pusi, ar ego. Ja cilvēks ir akls pret savu egoismu, tad moka citus, bet pats to neredz, un to, ko neredz, arī nav iespējams izmainīt.
Garīgā inteliģence SQ mūs dara dziļākus, bet dziļāks cilvēks vienmēr būs saprātīgāks, labāks, laipnāks un iejūtīgāks. SQ nozīmē mācīšanos sevi pieņemt, mīlēt, kā arī atrast iedvesmu pašizaugsmei. Vislabākā SQ apgūšanas metode ir meditācija, kas pamodina mūsu uztveri notiekošajam, palīdz atcerēties savu patieso sākotni, atcerēties, kas mēs patiesībā esam – varenas, mīlošas, spēcīgas gaismas būtnes, kam lielākā daļa diemžēl vienkārši netic. Lai arī ārēji esam tik dažādi, taču visi nākam no viena dievišķa gaismas avota, un caur to arī esam vienoti. Garīgā inteliģence var mums palīdzēt veidot dziļākas attiecības ar citiem cilvēkiem.
Kā teica viens no maniem skolotājiem – “Kad cilvēks lūdzas, viņš runā ar Dievu, ar augstākajiem spēkiem, bet, kad cilvēks meditē, tad Dievs un augstākie spēki runā ar viņu.” Garīgā inteliģence – tā ir cilvēka spēja apzināties, atcerēties savu dievišķo dabu. Tā ir saiknes nodibināšana ar savu augstāko Es, ar neiemiesoto, dievišķo daļu. Tas ir ļoti svarīgi, lai cilvēks beigtu maldīties dzīves līkločos, spētu orientēties laikā un telpā, rast atbildes uz jebkuru radušos jautājumu. Tā ir mūsu ikviena garīgā pašrealizācija.
ĶERMEŅA INTELIĢENCE (BQ – ĶERMEŅA UZTVERES PRASME)
Pēdējos gados dzimusi arī jauna izpratne par cilvēka ķermeni. Tam piemīt apbrīnojama inteliģence un jūtīgums, tam ir pašam sava valoda un zināšana. Ķermenis nav tikai “fizioloģiska mašīna” vai “gaļas gabals”, bet smalks veidojums ar savu atmiņu un gudrību. Jau sen pat zinātniski ir pierādīts, ka ikvienai ķermeņa šūnai, ikvienam orgānam piemīt apziņa. BQ māca ar cieņu izturēties pret savu ķermeni un ieklausīties tajā, ņemt vērā ķermeņa vajadzības. Cilvēka ķermenis ir jātur tīrs – ne tikai fiziski, bet arī enerģētiski, tas ir mūsu ikviena Svētā Grāla trauks, kurā mājo Dvēsele, kas ar zelta stīgu ir saistīta ar mūsu Garu, ar augstāko Es, ar Dievišķo Pirmavotu.
Ko nozīmē ķermeņa fiziskā tīrība, tas parasti ir saprotams, bet kas ir enerģētiskā tīrība, to arī daudzi zina, tomēr ne vienmēr pret to attiecas pietiekami nopietni. Ir jāapzinās to, ka ķermenis vistiešākajā veidā reaģē uz mūsu domām un emocijām. Visvienkāršāk to ir paskaidrot ar piemēru – ja pēkšņi saņemam kādu satraucošu ziņu, tad tas ķermenī izpaužas kā “sitiens pa kuņģi”, jo ir grūti uzreiz šo informāciju sagremot (attiecas uz IQ – intelektuālā prasme). Vai arī, kad jūtamies apbēdināti – ķermenis reaģē ar asarām, mēs raudam, jo ir skumji – tā ir sajūta (EQ – emocionālā prasme), kas atbalsojas ķermenī. Ir neskaitāmas liecības par to, ka cilvēki ir izdziedinājuši sevi, savu ķermeni, raidot tam patiesas mīlestības un gaismas enerģiju (SQ – garīgā prasme).
Šie vienkāršie piemēri uzskatāmi apliecina, ka mūsu domas un sajūtas vistiešākajā veidā atspoguļojas ķermenī.
Mums jāmācās attīstīt visus četrus inteliģences veidus, jo tikai kopā tie veido inteliģentu, uztvert spējīgu cilvēku, kurš gatavs sirdsgudrai rīcībai. Sidrsgudrība ir tiešā veidā saistīta ar sirdsapziņu (sirds apziņu). Ir, par ko padomāt, kā mēs attiecamies katrs pret sevi un ko sējam pasaulē. Cēloņu un seku likumu neviens vēl nav atcēlis.
Lai pasaulē vairojas gaisma, prieks, patiesa mīlestība, pateicība, sadarbība, atbalsts un draudzība! Lai ir spēks un izturība visiem gaismas ceļa gājējiem!
Izmantots avots:
https://www.iii3.lv
Zināšanas un garīgums

(Autore: Inguna Balgalve)
Bieži nākas saskarties ar cilvēkiem, kuri paši sev piedēvē zināšanas un talantus, kuru patiesībā nemaz nav, un uz šīm piedēvētajām spējām sevi paaugstina augstāk pār citiem līdzcilvēkiem. Šobrīd sabiedrībā nav kritēriju, kas ļautu izprast cilvēka intelektuālo potenciālu. Klausoties sabiedrībā zināmu cilvēku izteikumos, arvien biežāk rodas iespaids, ka viedoklis ir, bet zināšanu nav, jo tiklīdz tiek uzdoti precizējoši jautājumi, tā atbildes vietā nākas dzirdēt atrunas, nevis paskaidrojumus. Kāpēc tā notiek? Manuprāt, ļoti labi to prata pateikt mācītājs Jānis Rubenis savā runā, saņemot Pirmo Valstiskuma balvu šī gada augustā. Viņš runāja par apziņas stāvokļiem, kurus nodēvēja par Virsotņu pieredzi, kad apziņā atveras neiedomājams plašums, dziļa skaidrība un gudrība. Šajā apziņas stāvoklī var rast risinājumu jebkurai situācijai. Tikai šie apskaidrības mirkļi ātri pāriet, un cilvēks atgriežas savā prāta pasaulē, kurā viss tiek vienkāršots, un ikdienā iezogas steiga ar savu cinismu un cīņu par vietu zem saules.
Virsotņu pieredzi vēl mēdz dēvēt par garīgo atmodu, un šeit nav domāta reliģija, bet cilvēkam esošā Gara modināšana, lai atbrīvotos no dzīves laikā iemantotiem prāta ierobežojumiem. Lai radītu kaut nelielu izpratni par to, kas tad ir Virsotņu pieredze, un kā šī pieredze ietekmē cilvēka domāšanu, mēģināšu izskaidrot zemāk veidotajā tabulā.
Kritēriji |
Parastais cilvēks |
Cilvēks, kurā sākas Garīgā pamošanās |
Garīgi pamodies cilvēks. |
Augstākais vērtību kritērijs |
Nauda, vara, slava |
Cilvēcība, godīgums, sirdsapziņa |
No sirds nākoša mīlestība, cēloņu-seku likuma izpratne. |
Izvēli izdara …. |
Ar prātu, pamatojoties uz iegūtajām zināšanām un noteiktajiem likumiem. |
Balstoties uz savām vēlmēm, ievērojot sabiedrībā pieņemtos un valstī noteiktos likumus. Ievērojot Dieva baušļus. |
Ieklausoties savā sirdsbalsī, pieredzē no iegūtajām dzīves mācību stundām, un apziņas apskaidrības. |
Tic |
Sev un paša spēkiem |
Sev un Augstākiem spēkiem |
Ka viss ir savstarpēji saistīta enerģija, kas izpaužas dažādos vibrāciju līmeņos kā situācijas un notikumi. |
Attieksme pret citiem cilvēkiem un apkārtējo vidi |
Dzīvoju tikai vienu reizi, tāpēc daru kā gribu. |
Dzīvo pēc principa: ”Nedari otram to, ko negribi pats sev”. |
Katrai lietai, cilvēkam, notikumam ir savs laiks, vieta un nozīme. |
Sarežģītās dzīves situācijās un neveiksmēs … |
Vaino citus cilvēkus, vecākus, valdību un tamlīdzīgi, tikai ne sevi. Gaida, ka kāds no malas atnāks un atrisinās radušos situāciju. |
Meklē atbildes uz jautājumu; ”Kur es pieļāvu kļūdu?” Lūdz padomu un palīdzību citiem, lai mainītu situāciju. Rīkojas. |
Cenšas izprast – ar ko es radīju šādu situāciju. Ko tā man māca? Kā turpmāk rīkoties? Uzņemas atbildību par savu izvēli un sekām. |
Dzīves redzējums |
Par nākotni nedomā, paļaujas uz likteņa labvēlību un valdības rūpēm par sabiedrību. |
Spēks, drošība un nākotne ir stiprā, saliedētā ģimenē, tradīcijās un rūpēs par savām vecumdienām. |
Zina, ka dzīve ir taisnīga, un ka katrs saņems pēc nopelniem, jo dzīves skolā katram kaut kas ir jāiemācās. |
Uzskats par mācīšanos, sevis izglītošanu |
Pietiek ar akadēmisko izglītību (skola, augstskola, doktorantūra). |
Bez akadēmiskās izglītības ir interese par interešu izglītību un vaļaspriekiem. |
Visu dzīvi uzskata kā vienu mācību stundu sava Gara un Dvēseles attīstībai. |
Kultūras un mākslas pasākumu apmeklēšana ir… |
Labais tonis (sabiedrībā pieņemts uzskats). |
Sevis pilnveidošana un vēlme sekot līdzi, tam kas ir aktuāls apkārtējā sabiedrībā un pasaulē. |
Tautu tradīciju un kultūras iepazīšana un vēsturisko notikumu izpratnes veidošana. |
Grāmatu lasīšana un izglītojošu pasākumu apmeklēšana. |
Interesanta nodarbe brīvā laika aizpildīšanai. |
Redzesloka paplašināšana un savu prasmju pilnveidošana. |
Iztēles un telpiskā redzējuma attīstīšanai. (redzēt ar Gara acīm) |
Astroloģija, ezotērika, dziedniecība, zintniecība un citas tamlīdzīgas sfēras |
Muļķības, pasakas, kaut kas slikts utt. |
Senas zināšanas un mācības, kas palīdz izprast sevi un dzīvē kopumā notiekošo. |
Dabas (Kosmosa) likumi, kas nosaka visus procesus uz planētas Zeme. |
Spēj saprasties un sadarboties |
Tikai ar tiem, kas domā tā kā ES. (Pārējos uzskata par neizglītotiem vai “nepareiziem”, salīdzinot ar sevi.) |
Ir elastīgi un rīkojas pēc situācijas. Cenšas norobežoties no sev netīkamiem cilvēkiem un apstākļiem. |
Ar visiem. |
Sev vēlamā rezultāta sasniegšanai izmanto… |
Iemācītās zināšanas, no “augšas” dotos norādījumus un likumus. Bieži manipulē, izmantojot iebiedēšanu vai cenšas radīt vainas sajūtu. |
Ja viedokļi atšķiras, tad diskutē, izmantojot savas zināšanas un pieredzi, cenšoties un panākt kompromisu. |
Savas zināšanas un pieredzi, kas tiek izskaidrota ar konkrētiem piemēriem no reālās dzīves. Bieži izmanto alegoriju, kā salīdzinājumu, situācijas izprašanai. |
Reakcija uz kritiku |
Uzbrukums – labākā aizsardzība. Dusmas un aizvainojums, kas rada vēlmi atriebties. Neiecietība pret citādi domājošiem. |
Izteiktās kritikas izvērtēšana tālākai rīcībai. Ja kritika pamatota, tad tā tiek uztverta kā mācību stunda, bet ja kritiku uzskata par nepamatotu, tad norobežojas no kritizētāja. |
Saprot, ka visam savs laiks un to, ka kritizētājam pašam jāizaug savā izpratnē, lai par to varētu objektīvi spriest. ( Piemēram: 14 gadīgs bērns māca vecākus, kā pareizi jābrauc ar automašīnu) |
Mīl |
Ar prātu un kaisli |
Ar sirdi un ķermeni (glāstiem, pieskārieniem, maigumu un mīļumu). |
Ar maigumu un labestību savā attieksmē pret apkārtējo pasauli. |
Raksturā |
Paštaisni |
Elastīgi |
Draudzīgi |
Katrs pats var izvērtēt, kuri no iepriekš minētajiem kritērijiem vairāk atbilst viņa uzskatiem un dzīves vērtībām. Piedzīvojot, Jura Rubeņa pieminēto Virsotņu pieredzi, cilvēkā mostas vēlme būt labākam, godīgākam, taisnīgākam un mīlošākam. Cilvēks sāk apzināties, ka par katru savu izdarīto vai arī neizdarīto izvēli būs jāatbild vien pašam, un nav pamats vainot citus.