JIN SHIN JYUTSU - VESELĪBA TAVĀS ROKĀS
Ir teiciens” Dievam nav citu roku, kā vien tavējās”. Mūsu rokās var sajust plūstam dzīvības enerģiju. Izmantojot Kirliāna aparātu, tā uzņemtajās fotogrāfijās var redzēt cilvēka enerģiju, kā arī to, ka cilvēka rokas ir spēcīgs enerģijas avots, it īpaši pirkstu gali. Jin Shin Jyutsu skolotāja Marija Burmeistere salīdzina rokas ar “spēcīgu kanālu”, caur kuru plūst bezgalīgs Visuma spēks.
Jin Shin Jyutsu tiek izmantota kā viena no rehabilitācijas metodēm daudzās pasaules valstīs, lai palīdzētu cilvēkiem vieglāk atgūties pēc slimībām. Šo metodi katrs pats var izmantot sev kā pašpalīdzību organisma stiprināšanai un sāpju mazināšanai. Ja mums kaut kas sāp, tad varam turēt attiecīgo roku uz sāpošās vietas, vai arī punktus uz ķermeņa attiecīgajās vietās, lai novērstu vai samazinātu sāpes. Šīs metodes pirmsākumi ir meklējami Japānā, vairāk kā 3000 gadu senā pagātnē. Japānas imperatori neuzticējās nevienam, tāpēc lai nebūtu iespējams viņiem jelkādā veidā kaitēt, savas veselības uzturēšanai atļāva izmantot tikai šo pieskārienu tehniku, kas iedarbojās uz attiecīgajiem enerģijas centriem ķermenī.
Plašāku informāciju var iegūt tepat, mūsu mājas lapā:
https://www.ra-kursi.lv/mes-piedavajam/seminarikursi/jsj/ – Jin Shin Jyutsu.
Ja tevi interesē šī metode, tad sazinies ar mums e-pastā: [email protected] vai arī raksti mājas lapā sadaļā "Kontakti".
Apmācības notiek nelielās grupās. Nākamā grupa mācības uzsāks 2022. gada martā.
VESELĀ MIESĀ VESELS GARS

Autore: Inguna Balgalve
Pēdējā gada laikā daudz ir runāts par vīrusiem un pandēmiju, bet tikpat kā nerunā par veselību, veselības saglabāšanas profilaksi un veselīga dzīvesveida popularizēšanu. Teicienā, ka veselā miesā mājo vesels gars, ir norādīts, ka veselības pamatu pamats ir cilvēka garā, jeb tajā, kā cilvēks jūtas psiholoģiski un emocionāli. Runājot par globālām pārmaiņām uz zemeslodes, ir jāapzinās, ka viss nemitīgi mainās, un cilvēkam, neatkarīgi no tā, vai viņš to grib, vai nē, nākas šīm pārmaiņām pielāgoties.
Līdz šim esam pieraduši, pieminot veselību, domāt, ka runājam par to, vai mūsu ķermenī viss darbojas bez problēmām. Patiesībā, ja fiziskajā ķermenī parādās problēma, ko mēs saucam par slimību, tās ir sekas ilgstošām un neatrisinātām psiholoģiskām un emocionālām problēmām cilvēkā, kas rada stresu un tā paaugstināšanos. Ar laiku ķermenis iemācās šo stresu novirzīt dziļākos apziņas slāņos un bloķēt tā raidītos signālus, kā rezultātā sākas saslimšana, kuru var konstatēt fiziskajā plānā.
Veselība pēc definīcijas ir laba pašsajūta. Būt veselam nozīmē labi justies psiholoģiski, labi justies emocionāli un labi justies fiziski. Savukārt, priekšnosacījumi, tam, lai mēs justos labi, ir vide, kurā mēs dzīvojam un darbojamies. Šobrīd pamatā cilvēku uzmanība tiek vērsta tikai uz fizisko veselību, kur kā slimību novēršanas risinājumi tiek piedāvāti medicīnas un farmācijas sasniegumi. Varbūt tomēr der atcerēties, ka medicīnas un farmācijas pirmsākumi ir meklējami zintniecībā un dziedniecībā.
Es nebūt nedomāju, ka mums šobrīd būtu jāatgriežas pie pirmsākumiem, jo kā sākumā minēju, visu laiku notiek pārmaiņas. Es tikai gribu pateikt, ka jaunajiem izgudrojumiem ir savs sākums, un ka pamatzināšanas nav atceltas, bet tikai modernizētas. Tāpēc dažkārt nav saprotams, kāpēc tiek slavināta modernizētā versija (medicīna un farmācija) un tai pat laikā noliegta profesionālā dziedniecība, ja jau reiz dziedniecība ir farmācijas un medicīnas pirmsākumu pamats.
Atceros, ja bērnībā bija sanācis kāds pārdzīvojums un nevarēju nomierināties, vecāmamma uzvārīja zālīšu tēju no vīgriezes un baldriāna saknes. Tagad aptiekā jautājot kaut ko nomierinošu pēc satraukuma pilnas dienas, ieteikto tablešu sastāvā redzu sev zināmo zālīšu ekstraktu. Mums būtu jāiemācās pilnvērtīgi izmantot gadu tūkstošos iegūtās zināšanas – vienas zināšanas un tehnoloģijas der ārstēšanai, citas - profilaksei. Manuprāt šajā sarežģītajā laikā, rūpējoties par cilvēka veselību, uzsvars būtu jāliek uz profilaktiskiem pasākumiem, kurus cilvēks var veikt pats savu iespēju robežās. Tam ir vajadzīgi sabiedrību izglītojoši pasākumi, lai cilvēki sāktu apzināties, ka paši ir atbildīgi par savu veselību, piekopjot vienu vai citu dzīvesveidu.
Manuprāt, ir pienācis laiks, kad cilvēkam ir jāuzņemas atbildība par savu ķermeni un savu dzīvi. Tas prasa, lai cilvēks būtu vispusīgi izglītots. Šobrīd tos, kas ir ieguvuši labu vidusskolas, koledžas vai augstskolas diplomu, vairs nevar nosaukt par cilvēkiem ar labu izglītību, bet gan varam teikt, ka viņi ir ieguvuši labu profesionālo izglītību. Vispusīga laba izglītība sevī ietver arī prasmi cienīt sevi un citus, labas uzvedības manieres, izpratni par došanas – ņemšanas nozīmi dzīvē un attiecībās, izpratni par dzīves un dabas likumiem. Vispusīgi izglītots cilvēks nemeklē citus, uz kā rēķina parazitēt, un neiesaistās psiholoģiskās drāmas trijstūrī: tirāns – upuris - glābējs.
Lielākās investīcijas ir jāieliek vispusīgi izglītota cilvēka izaudzināšanā un izglītošanā, nevis biznesa attīstībā un ekonomikas sildīšanā. Varam radīt darbavietas, bet ja nebūs, kas tajās strādā, tad kāda tam jēga. Jāmaina dzīves vērtību kritēriji pašos pamatos. Ne jau tas, kas daudz pelna ir veiksmīgs un laimīgs cilvēks, bet gan tas, kas dara to, kas viņam padodas un sagādā prieku, turklāt citi par to ir gatavi maksāt naudu.
Cilvēkiem nav jābūt vienādiem, viņi nav jāsalīdzina viens ar otru, jo tas nav iespējams. Tāpat kā nav divu vienādu pirkstu nospiedumu, tāpat nav divu vienādu cilvēku, pat tad, ja tie ir dvīņi, trīnīši utt. Ir jābeidz salīdzināt sevi ar citiem un citus ar sevi, tajā vietā jāvelta laiks sevis iepazīšanai un savas dzīves vīzijas veidošanai. Tad arī sapņi piepildīsies un iecerētais realizēsies.
Ir teiciens ”Nulles Punkts”, - tas ir brīdis, kad kaut kas beidzas, lai tajā vietā rastos kaut kas jauns, kas turpinās iepriekš uzsākto jaunā izpildījumā. Šo brīdi arī var saukt par nulles punktu, jo iepriekšējā vērtību un uzskatu sistēma savas iespējas ir izsmēlusi. Ir jādomā citādāk, jārīkojas citādāk un jāveido jauna kopīga nākotnes vīzija. Sākumā tās būs atsevišķas līdzīgi domājošu cilvēku grupas, kuras, ar laiku apvienojoties, veidos kopīgus pamatprincipus, uz kā veidot pamatus jaunam sabiedrības modelim. Ir jāapzinās, ka vislielāko pretestību izrādīs tie cilvēki, kuri negrib mainīties (visdažādāko apsvērumu dēļ), tie, kuri negrib mācīties kaut ko jaunu, un arī tie, kuri negrib uzņemties atbildību, jo ērtāk ir vainot un nopelt citus.
Jaunā laikmeta moto - Esi laimīgs. Ko nozīmē būt laimīgam? Tas nozīmē labi justies: psiholoģiski, emocionāli un fiziski. Lai cilvēks labi justos fiziskajā pasaulē, viņam ir jābūt pietiekamam materiālajam nodrošinājumam un iespējai to sev radīt. Emocionālajā plānā labi justies nozīmē būt veselam, justies vajadzīgam un novērtētam. Psiholoģiskajā plānā labi justies nozīmē spēju un prasmi priecāties par sevi un dzīvi, tas ir dzīvotprieks. Ja cilvēkam izdodas līdzsvarot visas trīs jomas savā dzīvē, tad nav jāuztraucas un jābaidās par to, kas viņu gaida nākotnē. Nākotne ir tikpat mainīgs lielums kā šodiena.
Ir pats piemērotākais laiks, lai sāktu rūpēties par savu psiholoģisko, emocionālo un fizisko veselību. Reiz man skolotājs teica, ka jāmainās ir ne jau tam, kam zemāka izglītība, bet gan tam, kas slikti jūtas. Tas, kurš jūtas labi (tam gandrīz nav nekāda sakarība ar iegūto izglītību), savā labā jau ir pielicis zināmas pūles, tāpēc nav loģiski, ka viņš gribētu kaut ko mainīt. Ja tu slikti jūties, tad jāmainās ir tev pašam, līdz iegūsi kāroto labsajūtu. Tā ir liela māksla un arī dzīves gudrība – justies labi esot tādam kāds esi.
Ja es būšu kā citi, tad kurš būs kā es? Ābelei katru gadu nav citi augļi tikai tāpēc, ka tie āboli jau ir apnikuši un persiki izskatās skaistāki. Ābele ir ābele un tāpēc viņu mīl, ka tā ir ābele un nekas cits. Tie, kam garšo persiki, meklēs persiku koku un ies garām ābelei, lai cik skaista un dāsna tā būtu. Tie, kas iecienījuši ābolus, nemeklēs persikus. Cilvēks patieso izvēli izdara ar sirdi, kaut dažkārt prāts cenšas pārliecināt par kaut ko citu.
Iepazīsim sevi, sekosim savai sirdsbalsij, mainīsimies, līdz jutīsimies labi un būsim laimīgi!
ZODIAKA APLIS – VESELĪBAS CIKLS. SAULĪTE VĒŽA ZĪMĒ

Autore: Vineta Riekstiņa
Ceturtā zīme zodiaka aplī – čalojošos, gaisīgos Dvīņus ir nomainījis prātīgais, apdomīgais un jūtīgais Vēzis. Ar iepriekšējiem trim šī cikla rakstiem var iepazīties šeit:
Cilvēks dzīvo vienā ritmā ar Kosmosu, kur iekļaujas arī Zeme. Saulīte, veicot savu ikgadējo apgaitu pa 12 Zodiaka zvaigznājiem, katru mēnesi aktualizē tematiku, kas šajā laika periodā cilvēkiem būs aktuāls ikdienā, tajā skaitā arī, kam būtu jāpievērš uzmanība savas veselības uzturēšanā. Cilvēkiem, kam Saulīte vai Mēness dzimšanas kartē ir Vēža zvaigznājā, šīs tēmas var būt aktuālas visas dzīves garumā. Saulīte Vēža zvaigznājā parasti uzkavējas apmēram no 21. jūnija līdz 22. jūlijam, tad tā pārceļas uz Lauvas zvaigznāju.
Astroloģijā Vēzis atrodas ceturtajā mājā, kas atbild par mūsu mājām, ģimeni, par emocijām un sajūtām. Numeroloģijā skaitlis “četri” atbild par pamatiem un stabilitāti. Mājai ir četri stūri, savās mājās jūtamies mājīgi un drošībā, tas ir līdzīgi kā Vēzītis, kas jūtas drošībā savā mājiņā, bruņās, kas viņam vienmēr ir līdzi.
Vēža zvaigznāju pārvalda Mēness. Mēs
zinām, ka Mēness ietekmē dabā notiek ūdens paisums un bēgums. Cilvēka ķermenis
sastāv no aptuveni 72 procentiem ūdens, tas atrodas pilnīgi visās šūnās, pat
kaulos 22 procenti no to substances ir ūdens. Tādēļ viennozīmīgi ir skaidrs, ka
kvalitatīva, tīra ūdens lietošana mūsu ikdienā ir vitāli nepieciešama, lai
notiktu pilvērtīga organisma funkcionēšana. Tas atbild arī par fizioloģiskajiem
procesiem ķermenī.
Mēness
atbild par mūsu emocijām, sajūtām, smalkajām maņām, intuīciju, par zemapziņas
slēptajām dzīlēm. Daudzi būs ievērojuši, ka īpaši saasināti uz apkārtējiem
notikumiem cilvēki reaģē tieši pilnmēness laikā (arī pāris dienas pirms un pēc),
par to varētu daudz pastāstīt dažādu palīdzības dienestu darbinieki, jo tieši
šajā laika periodā parasti ir visvairāk izsaukumu. Mēness īpaši spēcīgi ietekmē un uzbango mūsu prāta saradītās negatīvās programmas. Cilvēks
saka “zemapziņa”, jo nespēj apzināties un saprast, no kā ir radusies tā putra
viņa galvā un dzīvē, bet īstenībā tā būtu jāsaprot kā prāta sfēra, kas vienkārši nav
apzināta.
Lai to labāk izskaidrotu, citēšu L. Viktorinas,
kas par šo tēmu vairākkārtīgi ir stāstījis savos semināros. Runa ir par konceptu, par to, kas ko nozīmē. Cilvēki ir pieraduši uzskatīt un teikt,
ka viņu zemapziņā ir uzkrājušies dažādi sārņi, ka tā ir jāattīra, bet vai tas
tiešām tā ir? Ja mēs sev uzdotu pavisam vienkāršus jautājumus, piemēram, kas
kontrolē sirds darbību? Vai tas ir
apzināts process? – protams, nē, tā ir zemapziņa, kas to vada. Un kas kontrolē
plaušas, nieres, urīnpūsli? – tie taču strādā bez mūsu ziņas, kuņģis zina, ka
tam ir jāsagremo barība, un zina arī, kā to darīt. Šie visi ir neapzinātie
procesi. Un tad parādās jautājums – ja
jau zemapziņa ir tik piesārņota, tad kā šie visi orgāni spēj darboties ar
pulksteņa precizitāti?
Patiesībā,
mūsu zemapziņa ir kā mirdzošs brilganta graudiņš, kas atrodas pašā smadzeņu
centrā – tā to raksturo L. Viktorinas. Tas ir vienlaikus kā uztvērējs un
raidītājs, kas uztver informāciju gan no Visuma, gan no mūsu dvēseles, tas
nodrošina saikni ar augstākā Es un ar dvēseles daļu, kas pārmiesojas no dzīves
uz dzīvi. Mūsu dvēseles daļa, kas atrodas krūšu rajonā un šis raidītājs galvas
centrā (čiekurveida dziedzeris) cilvēkam nodod informāciju – gan iepriekšējo dzīvju pieredzi, gan arī
to, ko cilvēkam vēsta smalkmateriālā pasaule, lai viņš spētu pieņemt pareizos
lēmumus, kas nepieciešami, lai izpildītu dvēseles uzdevumus, kas paredzēti
šajā iemiesojumā. Bet cilvēks bieži vien savos prāta labirintos ir tā
saputrojies un apmaldījies, ka šos signālus nespēj uztvert, sajust vai sadzirdēt.
Un te nu mēs nonākam pie tā, ka jāmaina ir
prāta uzstādījumi, jāattīra tā greizās programmas, kas sarada cilvēka dzīvē
“greizo spoguļu karaļvalsti”. Prāts nav mūsu ienaidnieks, tas ir mums iedotais
instruments šai dzīvei, kas jāmācās pareizi pielietot. Pārvaldīt savu prātu – tas ir viens no vissvarīgākajiem uzdevumiem, ko
cilvēkam, esot iemiesojumā, ir jāiemācās, un katru reizi mums atgriežoties uz Zemes, tas atkal un
atkal jāsāk no nulles. Mūsu prātu var salīdzināt ar bērnu - kas nu viņam
šīs dzīves laikā ir ticis iemācīts, to tad viņš arī rāda, ko spēj. Ja šāds
rezultāts mūs vairs neapmierina, tad laiks ir tam iemācīt kaut ko jaunu. Bet to
ir jādara ar pacietību un mīlestību, ar varu “apklusināt prātu”, lai sadzirdētu
savu dvēseli un zemapziņu, neizdosies. Kā saka L. Viktorinas, ar prātu ir
jāapietas kā ar bērnu, ko pacietīgi ir jāpierunā, jāapmāca, jāuzslavē, arī jāpiekukuļo, piedāvājot konfektīti.
Prāts nav mūsu smadzenes, bet viņam ar tām ir vistiešākais sakars. Prāta aplamās darbības dēļ arī smadzenes tiek piesārņotas. Kad smadzenes darbojas aplam, tad tajās veidojas nepareizas sinapses (savienojumi), kas, attiecīgi, sūta tādas pat "greizas" komandas uz attiecīgajam smadzeņu sektoram atbilstošo orgānu vai ķermeņa daļu, un tad sākas disbalanss, kas var novest arī pie nopietnākām sekām un dažādām saslimšanām, tajā skaitā, arī pašās smadzenēs. Tad cilvēka enerģētiskajā laukā astrālajā ķermenī parādās tumši plankumi, bet vēlāk, ja tas netiek savlaicīgi novērsts, tad arī fiziskajā ķermenī.
To, ka cilvēks ir gaismas būtne, viņš,
būdams iemiesojumā, vai nu ir pilnībā aizmirsis, vai arī ar šīs dzīves prātu
tam netic, bieži vien par to pat nav aizdomājies. Tādēļ, visdrošākais un
pareizākais ceļš uz pašdziedināšanos ir to atkal atcerēties un sākt ar
elpošanas un vizualizācijas palīdzību apzināti uzņemt dievišķās mīlestības
enerģiju, kas ir spoža gaisma. Jo prāts, un līdz ar to arī smadzenes, top
gaišākas, tīrākas, jo arī cilvēka skats uz dzīvi top gaišāks. “Dzīvē nav problēmu, bet ir problemātisks
skatījums uz notikušo.” (L. Viktorinas)
Mūsu dvēsele ir atnākusi gūt pieredzi. Jebkas,
ko mēs dzīvē piedzīvojam, ir mūsu dvēseles pieredze, tikai prātam vienmēr ir
viedoklis un neapmierinātība. Dvēsele
nekad nepiekūst, piekūst prāts. Mainot mūsu prāta attieksmi, šo problemātisko skatījumu pret mūsu dzīvē
notiekošo, mēs pamazām iemācāmies ikkatru dzīves dienu piedzīvot kā īpašu dāvanu.
Jau iepriekšējā rakstā par Saulīti Dvīņos
bija teikts, ka austrumu holistiskajā veselības sistēmā kuņģis, kas ir Dvīņu pārziņā (lejupejoša enerģija), ir vienā pārī
ar liesu (augšupejoša enerģija),
kas, savukārt, ir Vēža pārziņā, tas
ir vienots enerģētiskais loks, kas nozīmē, ka abi orgāni viens otru
ietekmē vistiešājajā veidā, - ja kuņģis ir diskomfortā – cieš arī liesa, un
otrādi. Tādēļ kuņģis prasīs īpašu uzmanību arī Vēža zīmes pārstāvjiem.
Kuņģim īpašas rūpes un uzmanība būs jāvelta
arī cilvēkiem, kam Dvīņa vai Vēža zīmēs astroloģiskajā dzimšanas kartē atrodas
Mēness. Ja attiecīgajā sfērā kaut kas nav sakārtots, un tas cilvēku neapmierina,
tad no negatīvajām emocijām pirmo
triecienu saņems kuņģis.
Tāpat kā Dvīņiem, arī Vēzītim “vismīļākā” emocija ir raizes, arī viņi, lai izrādītu savu mīlestību un rūpes, mēdz kreņķēties vai par katru mazāko sīkumu. Ja tas jau sāk kļūt par ikdienišķu ieradumu, tad, tieši tāpat kā Dvīņiem, no tā var sākt ciest kuņģis un gremošanas sistēma, par ko pietiekami plaši izklāstīts rakstā “Zodiaka aplis – veselības cikls. Saulīte Dvīņu zīmē”, vien atgādināšu to, ka raizēšanās – tā ir domāšana citu vietā. Tāpēc arī nav jābrīnas, ka no pārliekas raizēšanās var sāpēt ne tikai kuņģis, bet arī galva. Ko galva nespēj izdomāt, to kuņģis nespēj sagremot.
Ja ķermenī viss ir kārtībā, tad liesa nav
sataustāma, bet ikviens mēs kaut kad būsim piedzīvojuši pēc fiziskas slodzes,
piemēram, skriešanas, durošas sāpes kreisajā paribē. Tā par sevi ziņu dod
liesa, jo slodzes rezultātā tās kapsula tiek iestiepta, tajā pieplūstot
palielinātam asiņu daudzumam, bet pēc neilga laika sāpes pašas no sevis parasti
pāriet.
Liesa,
kas ir saistīta ar aizkuņģa dziedzeri, ir asinsrades un limfātiskās sistēmas
orgāns, kam ir trīs pamatuzdevumi: 1. - nodrošināt ķermeni ar imūnvielām,
noārdot svešķermeņus un mikroorganismus; 2. – regulēt asins pieplūdi un
aizplūdi; 3. – noārdīt novecojošos eritrocītus. Liesa ir kā asins depo, kas
regulē cirkulējošās asins tilpumu. Savukārt, aikuņģa dziedzeris – tā simboliskā nozīme ir sprāgstvielu ražošana
uztura sadalīšanai. Aizkuņģa dziedzera uzdevums ir gremošana, barības
sīkāka sadalīšana (aizkuņģa dziedzera sula); enerģijas pārvēršana izmantojamā
veidā.
Aizkuņģa dziedzeris simboliskā nozīmē ir arī sevis atrašana – atklāt būtisko, salda bauda (insulīna ražošana).
Austrumu medicīnā tiek uzskatīts arī tas, ka liesa atbild par domāšanu un fizisko
spēku organismā. Ja liesai trūkst
enerģijas, tad cilvēkam trūkst spēka – gan mentālā, gan fiziskā. Eritrocītu
noārdišanās procesā atbrīvojusies dzelzs tiek izmantota jaunu sarkano asinsķermenīšu
veidošanā sarkanajās kaula smadzenēs, bet hemoglobīns – žults pigmenta
bilirubīna veidošanai.
Dzelzs – krievu valodā “metal” (metāls) – mentāls – izpētot šo
vārdu saknes, var pamanīt sakarību, ka dzelzs
ir saistīts ar cilvēka mentālo plānu, tātad, ar domāšanu. Ja kāds ir
piedzīvojis pazeminātu dzelzs līmeni asinīs, tad varēs apliecināt, ka
cilvēkam šādā situācijā trūkst spēka un enerģijas pat pie nelielas fiziskās
slodzes, un šajā situācijā arī domāšana ir traucēta, jo smadzenes nepietiekami
saņem skābekli.
Liesa
ražo prieka enerģiju. “Paēdis cilvēks ir laimīgs cilvēks” – šis teiciens
parāda saikni starp liesu un kuņģi gan fizioloģiskajā, gan enerģētiskajā veidā.
Liesa palīdz veidot arī D vitamīnu. Ja mēs zinām, ka D vitamīns veidojas tad,
kad cilvēkam pietiek Saules gaismas, tad laikā, kad Saulīte ieiet Vēža
zvaigznājā, kā reiz ir visgarākā diena, maksimāls Jaņ. Tādēļ šo laiku ir
vērtīgi izmantot gaismas uzkrāšanai ķermenī – visdažādākajos veidos, arī
meditācijās brīvā dabā. D vitamīns ir saistīts ar uguns stihiju, tātad, ja
cilvēkam pietrūkst D vitamīna, tad jāaktivizē uguns stihija, bet par to plašāk
nākamreiz, kad būs stāsts par zvēru karali Lauvu.
Par prieku ķermenī atbild B 12 vitamīns, kas uzkrājas kuņģī, ir jāseko līdz, lai tas būtu normas robežās, jo tas palīdz veidot labvēlīgu vidi imunitātei, un lai mums būtu enerģija pietiekamā daudzumā, - saslimšana var veidoties tikai tad, kad cilvēks ir enerģētiski iztukšots. Liesas pamatfunkcija ir nodrošināt imunitāti.
Astroloģijā Vēža zvaigznājs un Mēness, kas
to pārvalda, simbolizē māti, ķermenī vēl bez iepriekš minētā atbild par nervu
sistēmu (jo tā ir iesaistīta visos zemapziņas procesos, visas smalkās maņas –
smaržas, garšas, krāsas), limfātisko sistēmu (kas nodrošina ķermenī attīrīšanās
procesus), arī žultspūsli (kas saistīts ar aizkuņģa dziedzeri), par krūtīm un
dzemdi. Krūtis – tas ir sievišķības un mātišķuma simbols. Sievietei visu laiku
ir jānotur smalkais balanss starp to, kad viņa ir sieviete – māte (barošana,
drošība), un kad viņā pamostas Venēras īpašības, kas saistās ar seksualitāti,
jutekliskumu, baudu, ar sievieti - kārdinātāju.
Tas nozīmē – ja ķermenī ir kādas problēmas ar krūtīm – cista, masrtopātija,
saplaisājuši krūtsgali, krūts mezgli, krūts vēzis, tad pirmais, kas būtu
jādara, ir jāpārskata attiecības ar savu māti, jāpadomā par savu mātišķumu,
par to, kā mēs rūpējamies par citiem, kā pieņemam no citiem atbildes reakcijas
par savu rūpēšanos. Jo var gadīties, ka mēs par citiem rūpējamies pārāk daudz,
neļaujot viņiem pašiem pieņemt savus lēmumus, izdarīt savas izvēles. Tādā veidā
otram cilvēkam tiek izrādīta neuzticēšanās, sak – tu jau tā īsti nezini, kā tas
ir jādara, es par to parūpēšos labāk par tevi. Un, ja otrs šo palīdzību nevēlas
pieņemt, vai arī mūsuprāt pienācīgi to nenovērtē, tad par to var rasties
aizvainojums (aizvainojumi uzkrājas žultspūslī, un, kad tiek pārsniegta
kritiskā robeža, tad var veidoties žultsakmeņi). Vēzīša apvainošanās
iemesls visbiežāk ir pārāk personiska attieksme pret no citu teikto, un to vēl
pastiprina īpaši labā atmiņa - viņš tos atcerēsies ļoti ilgi un visos sīkumos.
Tādēļ jāstrādā ar personiskā nozīmīguma samazināšanu un situācijas pieņemšanu
ar mīlestību. Tas nav viegli, to var iemācīties, vinīgi ejot garīgās attīstības ceļu.
Sievietei saslimšana ar krūtīm var rasties
no bailēm dzīvot pašai savu dzīvi, tas ir, konflikts starp sievieti māti un
sievieti – Venēru, starp emancipēto sievieti un pastāvošajām tradīcijām. Problemātika kreisajā krūtī liecinās,
ka priekšplānā ir izvirzījusies maigā, sievišķīgā daļa (pabarot, parūpēties,
būt drošībā – tā būs mātišķuma problēma, anima
tematika, arhetips - Mēness).
Savukārt, problemātika labajā
krūtī liecinās, ka priekšplānā ir izvirzījusies uzbrūkošā sievišķā daļa
(krūts kā sievišķības ierocis, kā iebrucējs, arhetips – Venēra, kas saistīts ar
partnera un/vai tēva tematiku).
Risinājms,
lai atveseļotu krūtis – sievietei ir jāatgriežas pie savas identitātes,
jāatgriežas pie savas būtības, jāizdzīvo savs dzīves sapnis, jārisina
atbilstošā tematika – vai nu saistībā ar mātišķumu, vai ar partneri, jāmācās
izpaust visādos veidos savas emocijas, arī niknums, “jāatver krūtis”, jāatver
savas sirds centrs, sava dvēsele, Mēness
simbolizē mūsu dvēseli, un ne velti krūtis ir sirds un dvēseles centra līmenī.
Un īpaši gribas uzsvērt, ka lai rezultāts būtu ātrāks un noturīgāks, tad
jāizprot un jāmaina ir ne tikai mentālais un cēloņu - seku līmenis, bet jāveic
izmaiņas arī savos ikdienas ieradumos, kas sevī ietver fiziskās aktivitātes un
ēdienkarti, jo tikai tā var vecās prāta programmas nomainīt pret jaunām un
veidot jaunus ieradumus.
Dzemdes
dažādas saslimšanas it īpaši dzīves otrajā pusē bieži vien izraisa cukurslimība (kas ir saistīta ar nespēju sajust
mīlestību) un tuklums (jautājums par piepildījumu ķermenī kļuvis maznozīmīgs),
hroniski neatrisināti un ēnā nobīdīti seksuālie konflikti ar augstu frustrāciju
(bieži vien ilgas pēc seksuālā piepildījuma nekad netiek apmierinātas, vai,
tieši otrādi – noraidītas, vai arī tā ir sajūta par izmantošanu vai
vardarbība). Lai būtu vesela dzemde,
ir nepieciešams augt savā apziņā, izprotot situāciju, vai arī atrast
piepildījumu citās jomās, nevis seksuālajā, - tādās, kas saistītas ar jaunradi,
- realizēt savus vispārdrošākos sapņus.
Un vēl daži ieteikumi papildus iepriekš jau aprakstītajiem, kā varētu uzturēt un sabalansēt veselību Vēzīša periodā vai arī cilvēkiem, kam dzimšanas kartē Vēža zvaigznājs ir īpaši iezīmēts, tajā atrodas planētas. Kopumā to var nosaukt par attieksmju maiņu, kas ir saistīts ar mentālo plānu, un izmaiņu veikšanu savos ikdienas ieradumos.
- Attieksmju maiņa
Izprotot attiecīgās problēmsituācijas simbolisko nozīmi,
ar ko tas sasaistās mūsu domāšanā un ķermenī, cilvēks var sev palīdzēt atgūt
veselību, apzināti mainot savas prāta programmas, pamazām savā ikdienas
domāšanā, arī runā, veicot korekcijas, kas pēc kāda laika kā rezultāts sāks
atspoguļoties arī fiziskajā ķermenī. Strādājot ar cilvēkiem, esmu novērojusi, ka
cilvēki bieži vien savā ikdienā lieto dažādas negatīvas frāzes. Kad es uz to
vēršu viņu uzmanību, parastā atbilde ir – es jau tā nedomāju, es jau
tikai tā pateicu. Cilvēki aizmirst vai
vienkārši nezina par vārda spēku, vārds pat ir vēl spēcīgāks par domu, jo tas
ievibrē enerģiju pat fiziski, tas nav joks, no tā veidojas mūsu realitāte, mūsu
dzīve!
Vēža zodiaka zīmei raksturīgākajām
problēmsituāciju simboliskajām nozīmēm un kā to būtu ieteicams risināt
mentālajā līmenī, jau ir aprakstīts augstāk. Tā kā Vēzītis ir meistars
apvainošanās mākslā, vēlreiz jāatgādina, ka tad, kad cilvēks apvainojas, tad beidzas attīstība. Jo aizvainojums
– tā ir pārāk liela nozīmīguma piešķiršana sev kā personai, kas traucē
ieraudzīt patieso realitāti.
- Fiziskās aktivitātes
Ļoti vērtīgi ir nodarboties ar sportu, kustēties. Brīnišķīgas ir vienkāršas pastaigas, kas sakārto domas, palīdz sagremot barību un labvēlīgi iedarbojas uz zarnu traktu. Vērtīgi būs vingrojumi krūšu un lāpstiņu muskulatūras stiprināšanai, kā arī vingrinājumi vēdera presei un iegurnim, lai būtu vesela dzemde. Vai jūs zinājāt, ka vietā, kur mums ķermenī ir problemātika, ir arī vājāka muskulatūra? Tam ir vērts pievērst uzmanību!
Pēdējos gados sportā ir parādījies tāds jēdziens kā intīmais fitness, tajā ir iekļauts īpašs vingrinājumu komplekss, kas palīdz stiprināt ne tikai vēdera preses lejas daļas muskulatūru, dzilos korsetes muskuļus un iegurņa pamatnes muskuļus, bet arī sievietei paaugstina libido un rada dzīvesprieku.
Un īpašu efektu sniedz, ja fiziskie vingrinājumi ir saistīti ar patīkamām sajūtām, – kādam būs svarīgāki gleznaini dabas skati, citam – laba mūzika, atbilstoša garastāvoklim, bet vēl kādam tā būs laba kompānija, jo Vēzītim ir īpaši svarīgi būt kopā ar savējiem, kas atbalsta, saprot un pieņem.
Mēs esam priecīgi tad, kad esam veseli, par ko rūpējas mūsu imūnsistēma. Lai to stiprinātu, ir jāizvada visi vecie sārņi un drazas no organisma un jānorūdās. Arī šajā gadījumā var palīdzēt fiziskās aktivitātes, jo toksīni no organisma tiek izvarīti arī svīstot. Labi palīdzēs limfodrenāžas masāža, sauna, pirts un citas ūdens procedūras.
- Diētas sabalansēšana
Arī Vēža periods ir ļoti piemērots, lai sakārtotu kuņģa veselību. Atgādinu, ka kuņģa aktīvais periods ir no 8:00 līdz 10:00 no rīta, tas arī būtu visoptimālākais brokastu laiks. No 10:00 līdz 12:00 ir liesas aktīvais darbības laiks, kas ir vienā pārī ar kuņģi. Tādēļ 12:00 būtu tā robeža, līdz kurai cilvēkam noteikti vajadzētu būt dienas pirmajai ēdienreizei. Liesa atbild par imūnvielu radīšanu mūsu ķermenī, un liesā rodas jauni asinsķermenīši. Asinis simbolizē dzīvību un prieku, tādēļ būtu jāparūpējas, lai tā saņemtu nepieciešamās barības vielas. Liesai labāk patiks silts ēdiens.
Par to, kā un ko ēst, kad un ko dzert, lai uzlabotu kuņģa
veselību – arī par to var lasīt iepriekšējā rakstā par Saulīti Dvīņos, šoreiz
par produktiem, kas vislabāk noderēs, lai mums būtu vesela liesa un aizkuņģa
dziedzeris.
Vēzīšiem trūkst baltās un zaļās krāsas enerģija, tādēļ ir vērtīgi ēst augus, kas aug ēnā un ko neietekmē tieši saules stari (piemēram, gurķi un melones).
Liesas un aizkuņģa dziedzera veselību var veicināt, apēdot kaut ko saldu, protams, nepārspīlējot, vislabāk kādu svaigu vai žāvētu augli.
Būtiski ir zināt par B12
vitamīna balansu organismā, par ko jau tika rakstīts iepriekš, jo tas
palīdz radīt labvēlīgu vidi imunitātes stiprināšanai. B 12 vitamīns ir
sastopams gaļā (īpaši aknās), zivīs (īpaši lasī), pilngraudu produktos, sojas
pienā, jūras veltēs.
Vertikālas grumbas uz virslūpas - var būt cilvēkiem, kas
smēķē, vai arī var būt saistīts ar liesas veselību. Lai to novērstu, ir
ieteicams ēst daudz sakņu un dārzeņu, piemēram, rāceņus, burkānus, ķirbjus.
Vēzītis pārstāv ūdens stihiju, kas kas fiziskajā plānā
atbild arī par saišu elastīgumu, tādēļ ir jāseko līdzi Omega 3, 6 balansam
ķermenī, ja nepieciešams, tad to papildus jāuzņem.
Par to, ka var būt aizkuņģa dziedzera iekaisums
(pankreatīts), var liecināt tumši plankumi uz elkoņiem (tas var būt saistīts arī ar žultspūšļa traucētu darbību), jo bieži vien cilvēkam sūdzību var nebūt. Tad bez īpašas diētas un, protams, izmeklējumiem pie
ārsta ir jāapzinās, ka nekādā gadījumā nav vēlams lietot alkoholu. Papildus
sarežģījumi veselībā var rasties, ja ir žultsakmeņi, jo tas var nosprostot
aizkuņģa dziedzeri.
Aizkuņģa darbības uzlabošanai akūtā situācijā var neēst pat
divas diennaktis. Pēc tam var pamazām atsākt ēst vieglus, diētiskus produktus
ar pazeminātu tauku saturu – vieglas zupas, tvaicētus dārzeņus, liesu vistas
gaļu, pingraudu maizi un piena produktus.
Vēža periods – tas ir laiks, kad gribas vairāk pievērsties
savām iekšējām sajūtām, kā tās rezonē ar vasaras pilnbrieda dabas mistēriju.
Cilvēcisko attiecību ziņā tas ir tradīciju, vērtību uzturēšanas laiks, savu
sakņu apzināšanās, arī tā, ko mums katram nozīmē māte, tauta, dzimtene, vai tie
ir tikai vārdi, vai arī tiem ir dziļāka nozīme. Vai mums blakus ir tuvākie, ko
varam saukt par savējiem – ģimene, draugi, kolēģi, domubiedri – kā mēs ar
viņiem kopā jūtamies? Vai mūsu saknes ir spēcīgas, vai esam gatavi doties
tālāk, sasniegt jaunas virsotnes?
Ja mēs spēsim atrast prieku katrs sevī pašā, tad atradīsim to arī visur sev apkārt. Lai arī rūpes, ko iemieso Vēzītis, vienmēr iet roku rokā ar kaut kādu atbildību, ar pienākumiem, mainot attieksmi, mēs iemācāmies, kā pasaulē sēt arvien vairāk mīlestību un patiesu prieku, jo tas taču ir brīnišķīgi, ka ir kāds, kam mēs esam vajadzīgi, ka varbūt kādam cilvēkam mūsu klātbūtne dienu padara gaišāku.
Avoti: “Lielā Mēness enciklopēdija”, - Rīga, “Vieada”: 2007.
R.Dālke “Slimība kā simbols”, - Rīga, SIA “Madris”
J.A. Plaudis, E. Ozola “Latvijas augi sadzīvē”, - Rīga, “Jumava”
www.santa.lv
www.focus.lv
Jin Shin Jyutsu, Japānas ķermeņa atveseļošanas tehnika ar pieskārienu

Autore: Inguna Balgalve
Laba veselība ir dzīves pamats. Laikā, kad pasaule kļūst arvien piesārņotāka, aktuālāks kļūst jautājums par iespēju ilgāk saglabāt labu veselību. Gribu jūs iepazīstināt ar Latvijā nesen ienākušu Japānas holistiskās ķermeņa atveseļošanas metodi.
Cik daudzi no mums vispār aizdomājas par to, uz kādiem principiem balstās veselība? Mēs bieži viens otram sakām: “Esi vesels!” Vesels, viens veselums, vienotība – viss organisms strādā vienotā ritmā. Kas mūsos uztur šo vienoto organisma sistēmu? Šajā jautājumā austrumu tautām un rietumu tautām ir atšķirīgi viedokļi: vieni runā par dziedinošo dzīvības enerģiju, kas caurauž cilvēka ķermeni, bet otrie – par zinātnes sasniegumiem medicīnas sfērā. Patiesība, kā vienmēr, ir kaut kur pa vidu. Apvienojot zināšanas, mēs varam katrs sev atrast pieņemamu dzīvesveidu, lai nodrošinātu labu veselību mūsu straujajā dzīves ritumā.
Man bija tā iespēja iepazīt japāņu veselības uzturēšanas metodi, kuru vairāku tūkstošu gadu garumā izmantoja Japānas Imperatoru dinastija. Mani ieinteresēja šīs senās zināšanas par veselību un ilgmūžību, kur visa pamatā ir dzīves filozofija, kas balstās uz dabā notiekošiem procesiem. Japāņi cilvēku salīdzina ar koku (piektais elements), kurš ir spējīgs dzīvot, pateicoties pārējo četru stihiju (uguns, gaiss, zeme un ūdens) esamībai un savstarpējai mijiedarbībai. Viss, kas ir vajadzīgs kokam, lai tas augtu, plauktu, uzziedētu un veidotu augļu, kas nobriedina sēklas nākamajiem kokiem, ir vajadzīgs arī cilvēkam, lai viņa organisms darbotos kā viens veselums.
Koks un cilvēks – abiem ir pirmsākums un saknes (abi sākas no sēklas un pārmanto ģenētiski informāciju no saviem priekštečiem), abiem ir dots ķermenis, lai saņemtu un dotu, un abi ir pakļauti noteiktam gadalaiku un dzīves ciklam (dzimšana, augšana, briedums, novecošana un sabrukums). Katrā no šiem dzīves posmiem ir savs spēks un savs vājums, bet kopā tas veido vienu harmoniski darboties spējīgu veselumu.
Interesants ir fakts, ka Japānas imperators, lai izvairītos no riska tikt nozāļotam, ļāva sevi uzturēt pie labas veselības tikai ar pieskārieniem, aktivizējot konkrētus enerģijas centrus savā ķermenī. Tā rezultātā cilvēkā esošā enerģija palīdzēja organismam pašam veikt atjaunojošo un dziedinošo procesu. Protams, talkā nāca arī pati daba, no kuras tika iegūtas ēteriskās eļļas un zāļu tējas. Šeit ir daudz līdzību arī ar mūsu tautas zintniecību un pirts rituāliem. Tas man lika aizdomāties par dzīves gudrību, ko japāņi un mūsu senči smēlās no dabas.
Kaut gan šī savas veselības uzturēšanas metode ir vairāk kā 3500 gadu sena, tomēr ārpus Japānas robežām tā tika iznesta tikai pagājušā gadsimta vidū. Uz Eiropu tā tika atvesta pagājušā gadsimta 70-tajos gados. Eiropā šīs atveseļošanās metodes koordināciju centrs atrodas Bonnā. Vairākās Vācijas klīnikās šī metode tiek piedāvāta kā līdzvērtīga fizioterapijas, masāžas un ārstnieciskās vingrošanas procedūrām.
Vērtīgākais ieguvums ir tas, ka šo metodi cilvēks var izmantot pats savas veselības un savu ģimenes locekļu veselības sakārtošanai un stiprināšanai bez citu cilvēku līdzdalības.
Ja rodas interese par šo metodi, sekojiet informācijai mūsu mājas lapā.
Zodiaka aplis – veselības cikls. Saulīte Dvīņu zīmē

Šis ir trešais turpinājums 12 rakstu ciklam par Zodiaka zīmju saistību ar mūsu veselību. Trešā zīme zodiaka aplī – lēnīgajam un stabilajam Vērsim seko visur esošie, čalojošie un gaisīgie Dvīņi. Ar iepriekšējiem šī cikla rakstiem var iepazīties šeit:
Cilvēks dzīvo vienā ritmā ar Kosmosu un Zemi. Saulīte, veicot savu ikgadējo apgaitu pa 12 Zodiaka zvaigznājiem, ik mēnesi aktualizē tematiku, kas attiecīgajā laika periodā cilvēkiem būs aktuāls ikdienā, tajā skaitā arī, kam būtu jāpievērš uzmanība savas veselības uzturēšanā.
Saulīte Dvīņos šogad uzkavējas no 20. maija līdz 21. jūnija saulgriežu naktij, kad tā pārceļas uz Vēža zvaigznāju.
Astroloģijā Dvīņi atbild par domāšanu, par informācijas uztveri un nodošanu. Šī zīme ir būšana nemitīgā kustībā, apritē, kur viss notiek. Tādēļ Dvīņu periodā cilvēki labprāt dodas ciemos viens pie otra, apmeklē dažādus kultūras pasākumus, ir nepieciešamība pēc visāda veida informācijas. Šajā laikā pieaug cilvēku vitalitāte, kaut gan palielinās arī nelīdzsvarotība, nepastāvīgums, arī nervozitāte. Tas viss atbilst gaisa stihijas raksturojumam, gaiss ir it visur, līdzīgi kā šīs zīmes cilvēks – viņš paspēj būt it visur un painteresēties par it visu. Dvīnim atbilstošā dabas stihija ir vējš – nekad jau nevar zināt, ko tas mums atpūtīs...
Saulīte, atrodoties Dvīņu zvaigznājā, ietekmē notiekošos procesus dabā un cilvēka rīcībā, kā arī atstāj iespaidu uz cilvēka veselību. Šajā laika periodā būtu īpaša uzmanība jāpievērš rokām un plecu daļai, ko ir ļoti labvēlīgs laiks stiprināt, piemēram, ar atbilstošu vingrojumu kompleksa palīdzību. Šajā laika posmā visiem cilvēkiem, un it īpaši šīs zīmes pārstāvjiem, kam Saulīte dzimšanas brīdī bija Dvīņos, vājā vieta ir kuņģis, tādēļ tam būtu jāvelta īpašas rūpes, lai to stiprinātu. Kuņģis “draudzējas” ar aknām un žultspūsli, tādēļ ir vērtīgi palietot kādu žulti dzenošu uzlējumu. Un, protams, tas viss atstāj iespaidu uz asins sastāvu un uz ādas izskatu un veselību.
Austrumu holistiskajā veselības sistēmā kuņģis, kas ir Dvīņu pārziņā (lejupejoša enerģija), ir vienā pārī ar liesu (augšupejoša enerģija), kas, savukārt, ir Vēža pārziņā, tas ir vienots enerģētiskais loks, kas nozīmē, ka abi orgāni viens otru ietekmē vistiešākajā veidā, - ja kuņģis ir diskomfortā – cieš arī liesa, un otrādi. Tādēļ kuņģis prasīs īpašu uzmanību arī Vēža zīmes pārstāvjiem.
Kuņģim īpašas rūpes un uzmanība būs jāvelta arī cilvēkiem, kam Dvīņa un Vēža zīmēs astroloģiskajā kartē atrodas Mēness, ja attiecīgajā sfērā kaut kas nav sakārtots un tas cilvēku neapmierina, tad no negatīvajām emocijām pirmo triecienu saņems kuņģis.
Vislielāko efektu var panākt, ja Dvīņu laika periodā sakārtosim tieši atbilstošās ķermeņa daļas un orgānu sistēmas, ko tikko minēju. No pieredzes varu teikt, ka labākus rezultātus veselības uzlabošanā var sasniegt, ja to kārto uzreiz trijos plānos. Ja jau “visas slimības rodas galvā”, tad arī jāsāk ir ar galvu, kur atrodas mūsu prāts. Aprunājoties un iedraudzējoties ar savu prātu, mēs iemācīsimies un spēsim nomainīt esošās prāta konstrukcijas, kas bojā mūsu veselību, uz jaunām, mums vēlamajām. Tā kā prāts grib saņemt informāciju un saprast, kas notiek, tad ir ļoti vērtīgi viņam to arī sniegt. Jo prāta programmas neveido nekas cits kā attieksmes, kā mēs pret kaut ko attiecamies, ko par to domājam. Tādēļ turpmāk par attieksmēm, kas var izrādīties kā traucēklis, lai dzīvotu veselumā ar savu organisma sistēmu un dabas kopējo ritmu, kas ir aktuāli un jāņem vērā, lai stiprinātu vai atveseļotu Dvīņu zīmei atbilstošos orgānus un ķermeņa daļas.
Vai zinājāt, kāda emocija visvairāk bojā kuņģi? Tās ir raizes. Cilvēks mēdz raizēties, mēs sakām – kreņķēties - par visu iespējamo. “Kā tas mans bērns tiks galā? Vai viņš varēs pats sev uzsildīt pusdienas? Vai viņš laikus sāks pildīt mājasdarbus?...utt.” Kuņģis turpina gremot mūsu domas, jo ne par velti ir teiciens – “es nevaru to sagremot”, tas ir, saprast, pieņemt situāciju. “Man no domāšanas jau kūp galva” – tas vistiešākajā veidā atstāj iespaidu uz kuņģi – jo galvas sāpes, kuru cēlonis ir kreņķi, var novērst arī ar to, ka tiek nomierināts kuņģītis, to pabarojot ar siltu pārtiku, – tas sazemē un nomierina, kuņģim ir nepieciešama zemes enerģija. Ne par velti dažādos kursos apmācību pauzēs tiek piedāvāts kafijas galds ar uzkodām, jo ir nepieciešams sazemējums, un to dod arī pārtika. Un, protams, jādzer kvalitatīvu ūdeni, labāk gan vismaz istabas temperatūrā, jo, dzerot aukstu ūdeni, kuņģītim ir papildus darbs, to uzsildot.
Bet ko darīt, ja ir pārņēmušas raizes? Raizēšanās – tā ir domāšana citu vietā. Ir jāmācās uzticēties citiem, ka viņi paši spēs atrisināt savas situācijas. Lai nebūtu jāraizējas par saviem bērniem, ko visbiežāk dara vecāki – jāiemāca viņiem, ko var, un tad vienkārši jāuzticas, ka bērns pats izdarīs viņam vislabāko izvēli. Jāļauj arī otram iegūt savu dzīves pieredzi.
Kuņģis simboliski parāda cilvēka iekšējās robežas, spēju uzņemt kaut ko sevī. Tā ir spēja uzņemt sevī arī sajūtas, tādēļ bieži vien mēs sakām, ka cilvēks ir “saskābis”, jo ir bijušas “norītas” dusmas, kas tā arī netika izpaustas, kuņģa skābe ir tikusi iztērēta “pa tukšo”. Tas izpaužas arī nespējā risināt konfliktus un dažādas situācijas. Ja cilvēks pārlieku daudz uzņemas par citiem atbildību, tad kuņģī skābes daudzums rada spiediena sajūtu, un tas traucē uzņemt jaunus iespaidus, tas rada arī apetītes trūkumu. Ne velti kuņģim palīdz dažādas bērnu putras – tās ir atmiņas par laimīgo bērnību, kur visu sagremot bija daudz vienkāršāk, nebija konfliktu.
Ļoti izplatīti ir gastrīts un kuņģa čūla, ko rada nesagremotas un neapstrādātas emocijas, kas tiek norītas, un kuņģis tās turpina gremot nu jau fiziskajā līmenī. Izdalītie gremošanas fermenti, tajā skaitā sālsskābe, saēd kuņģa sieniņas, jo nav nekā cita, ko ēst. Tā ir sevis iekšēja saēšana, “sāls kaisīšana uz brūcēm”. Cilvēks konfliktus nevis risina, bet reaģē ar aizvainojumiem, “paliek skābs”. Sevi var saēst pat līdz kuņģa sieniņu asiņošanai, asinis simbolizē dzīvības enerģiju, kas ar fekālijām tiek izvadītas ārā, tātad tā ir dzīvības enerģijas zaudēšana.
Bieži vien fiziskajā plānā kuņģis ir vesels, bet tā vai tā parādās dažādi nepatīkami sāpju simptomi – spiediena sajūta, dedzināšana, duršana – tie ir kuņģa palīgā saucieni. Medicīniski to var nosaukt par kuņģa neirozi. Var būt vemšana, ko izraisa nesagremotas emocijas. Kaut kas deg uz mēles, vēl pirms ir nonācis kuņģī. Tādi simptomi liecina par ievainojumiem pārnestā nozīmē, tādēļ risinājums ir jāmeklē garīgā līmenī, sajūtu plānā.
Piedāvāju savu skatījumu, to papildinot ar vispārzināmajiem principiem, kas būtu nepieciešams Dvīņu zodiaka zīmes enerģijas sabalansēšanai.
- Attieksmju maiņa
Pirmais, ar ko būtu jāsāk, ir apzināties to, ka šie aizvainojumi un dusmas ir radušies tādēļ, ka cilvēks ilgojas pēc tās drošības, kas bija bērnībā, ka viņš arī tagad vēlas saņemt mīlestību un rūpes. Jāmācās risināt konfliktus, atteikties no savas neatkarības un visvarenības uzbūvētās fasādes, no visas pasaules nastas uzkraušanas uz saviem pleciem. Jākļūst ir stiprākam un drosmīgākam, lai sāktu uzvesties kā patiesi pieaudzis cilvēks. Kad cilvēks apvainojas, tad beidzas attīstība. Jo aizvainojums – tā ir pārāk liela nozīmīguma piešķiršana sev kā personai, kas traucē ieraudzīt realitāti, izvērtēt esošo situāciju kopumā.
Kad ir kuņģa neiroze, tad galvenais ir mācīties ieklausīties savās sajūtās, par ko signalizē kuņģis, jo no sajūtas kuņģī ir atkarīgs mūsu garastāvoklis. Ne par velti ir teiciens, ka “paēdis cilvēks ir laimīgs cilvēks”. Tas māca ļauties dzīves plūdumam, dzīves upei. Ja mēs kaut ko nevēlamies sevī uzņemt, nav jānoved situācija tik tālu, ka tas jau izraisa vemšanu, bet jāatbrīvojas, jārisina šīs emocijas jau tad, kad tās vēl “bija uz mēles”, jāizsaka savs viedoklis, jāatbrīvojas no tā jau laikus.
Kuņģa veselībai mūsu dzīvē ir īpaša nozīme, jo no tās būs atkarīgs, ar cik kvalitatīvi pārstrādātu pārtiku varēsim pabarot mūsu organismu trijos plānos – fizisko, sajūtu un mentālo ķermeni.
Un vēl par mūsu rokām un pirkstiem, kas arī ir Dvīņu pārvaldībā. Rokas simbolizē mūsu spēku, varu, spēju dzīvē jebko atrisināt. Ja rokās trūkst elastības, ir sāpes locītavās – arī risinājumiem trūkst elastības, ir sajūta, ka visu jādara pašam, nevienam nevar neko uzticēt. Tā ir arī uzstāšana uz to, ka visam ir jābūt pēc mana prāta – arī tad nākas darīt pašam. Rokas lūzums liecina par pārtrauktām attiecībām ar pasauli, par nespēju kontrolēt dzīvi. Cilvēkam jāmācās jaunās situācijas uztvert kā izaicinājumu un mācīties tās elastīgāk risināt, jo lūzums rodas galējas spriedzes apstākļos. Nelikt ķermenim radīt locītavas tur, kur tās nav paredzētas.
Roku pirkstu dažādas disfunkcijas simbolizē to, kā mēs “satveram pasauli”. Teiciens “nevaru to aptvert” – jāatzīst, ka esošajā veidā nevar atrisināt esošās situācijas dzīvē. To simbolizē arī plauksta - spēju rīkoties un izpausties. “Dzelžains tvēriens” – vai tas viss tiešām cilvēkam ir vajadzīgs, vai to jātur tik ilgi, kamēr rokās iemetas krampji? Vai tas ir to vērts? Tādēļ arī pirksti liecinās par elastīgu pieeju pasaulei, par spēju paturēt tikai to, kas ir nepieciešams, un palaist vaļā, kas dzīvē vairs nav nepieciešams. Ja lūst plaukstas vai pirkstu kauli – tas liecina, ka dzīve vairs nav pa vecam aptverama, tas ir jāuztver kā aicinājums dzīvot citādi, jāļauj sev fiziski atpūsties, lai būtu laiks padomāt, kādas vēl ir iespējas risināt šo situāciju, jāmācās īstenot savu mērķi pilnīgi savādāk, pa jaunam.
Ja plaisā pirkstu gali - tās ir saskarsmes problēmas ar apkārtējo pasauli, jāmācās pieskarties smalkāk, maigāk. Jāmācās piedot, jāļauj sadzīt vecajām brūcēm.
Mēs zinām, ka, ja cilvēks savas plaukstas neslēpj, tad tas liecina par viņa nolūku godīgumu. Ja svīst plaukstas – tas padara cilvēku godīgu, jo izpauž slēptās bailes, kuras to īpašnieki neatzīst. Lai to atrisinātu, ir jāmācās meklēt atkāpšanās ceļš, jāmācās paplašināt savus apzinātos šauros ceļus, kas pašu ierobežo, un ar prieku atvērties kontaktiem un komunikācijai.
- Fiziskas aktivitātes
Nepietiks vien ar to, ka mainīsim tikai savu domāšanu, tā kā ķermenis sastāv no matērijas, būs vajadzīga ietekme arī uz to. Protams, nepateikšu neko jaunu, bet bez fiziskām aktivitātēm – nu nekur!
Vai jums mēdz būt uzrauti, savilkti pleci? Arī par to atbild Dvīņu enerģija. Vai zinājāt, ka tad, kad cilvēks par kaut ko raizējas, savelkas plecu daļas muskuļi un pleci tiek uzrauti? Ir sen pārbaudīts, ka vislabāk šo situāciju var risināt, pildot vingrojumu kompleksu pleciem un rokām. Un vēl, mans šīs sezonas jaunatklājums – nūjošana. Pareizi nūjas ir izvēlēties garumā, kas sniedzas jums līdz nabai, jo, kad tās satversiet, tas būs zemāk par nabas augstumu, un jums, gribot negribot, nāksies mācīties nolaist plecus. Un tas viss vēl kopā ar ritmisku soļošanu, kas sabalansē elpošanu. Ja pieliksiet soli, tad būs vēl papildus bonuss – patrenēsies arī sirsniņa un pateiks jums paldies. Un, protams, staigājot tiek masēts arī zarnu trakts, izvingrinātas rokas un kājas, un, uzturoties svaigā gaisā, iegūtas pozitīvas emocijas - prieks un labs garastāvoklis!
Ja plecu daļa ir ļoti savilkta, tad palīdzēs arī masāžas. Kā jau iepriekš rakstīju, kad ir sastreikojies kuņģītis, tad cilvēks vēlas saņemt rūpes un uzmanību, tādēļ masāža būtu īstais veids, kā to saņemt un izjust.
- Diētas sabalansēšana
Dvīņu periods ir vispiemērotākais, lai sakārtotu kuņģa veselību. Tā kā kuņģis ir vistiešākajā veidā saistīts ar barības uzņemšanu un pārstrādi, tad būtu vairāk uzmanības jāpievērš ne tikai tam, ko ēst, bet arī kad un kā ēst.
Kad vislabāk ēst? Kuņģa aktīvais periods, kad tas strādā pastiprinātā režīmā, ir no 8:00 līdz 10:00 no rīta, tas arī būtu visoptimālākais brokastu laiks. No 10:00 līdz 12:00 ir liesas aktīvais darbības laiks, kas ir vienā pārī ar kuņģi. Tādēļ 12:00 būtu tā robeža, līdz kurai cilvēkam noteikti vajadzētu būt paēdušam brokastis, kas daudziem tiek izlaistas un pārvēršas uzreiz par pusdienām. Liesa atbild par imūnvielu radīšanu mūsu ķermenī, un liesā rodas visi asinsķermenīši. Asinis simbolizē dzīvību un prieku, tādēļ būtu jāparūpējas, lai tā saņemtu nepieciešamās barības vielas. Liesai arī labāk patiks silts ēdiens.
Domāju, ka lielākā daļa būsim dzirdējuši frāzi - “kad es ēdu, tad es ēdu”. Protams, ka jādzīvo “šeit un tagad” būtu jebkurā situācijā, visu laiku, bet, kā jau zināms, ne vienmēr mums tas izdodas. Tad vismaz ēdienreizēs to vajadzētu pacensties realizēt. Ja ēdienu gatavojat pats, tad būtu jāsāk jau ar tā gatavošanu. Ja ir galīga “neoma”, tad labāk apēst vienkāršu sviestmaizi, nekā ar dusmām kaut ko gatavot, jo ēdiens pārņem mūsu negatīvās enerģijas vibrācijas, un tās tālāk nokļūst kuņģī, kas to bojā.
Ja ēdam kaut kur ārpus mājas, protams, gadās arī apēst ēdienu, kura gatavošanas procesā pavārs nav bijis savā labākajā garastāvoklī, jo arī viņš ir tikai cilvēks. Lai pasargātu savu kuņģi un organismu kopumā no negatīvas enerģijas, ja jums nav svešs darbs ar enerģijām, vienkārši paturiet virs ēdiena rokas, raidiet tam mīlestības enerģiju. Kad ir sajūta, ka pietiek, mierīgi ēdiet. Savukārt, pēc ēšanas ir labi paelpot caur Saules pinumu (enerģētiskais centrs, atrodas zem ribām, tas ir saistīts ar kuņģi, no šī centra tas saņem enerģiju), tādējādi svešā stresa enerģiju, kas jums varbūt ir nokļuvusi kuņģī kopā ar ēdienu, jūs transformēsiet mīlestības enerģijā, kas dos jums vēl papildus spēku nevis kaitējumu.
Ja vēl nekad neesat mēģinājis “elpot caur enerģijas centru”, varu pastāstīt, kā to vienkārši izdarīt. Vienkārši apsēdieties, labāk aizveriet acis. Iztēlojieties un sajūtiet, ka jūsu kājas ir stabili uz zemes, sajūtiet zemes spēku tajās. Tad pataustiet sev ar roku zem ribām, kur sākas mīkstums, tas ir tas centrs, kas ir saistīts ar kuņģi. Mierīgi ieelpojiet caur degunu, bet iztēlojieties, ka ieelpojat no priekšpuses šai centrā mīlestības enerģiju, gaismu, sajūtiet to sevī. Nofiksējiet šo ieelpas enerģiju uz pāris sekundēm, un tad izelpojiet caur muguru, pretim šim centram, kas priekšpusē, tukšu gaisu. Tad atkal ieelpojiet mīlestības enerģiju caur muguru, nofiksējiet elpu šai centrā, un tad caur priekšpuses centru izelpojiet tukšu gaisu. Tad atkal ieelpa caur priekšpusi utt. Creator’s Practices sistēmā tas tiek saukts par “pogas šūšanu”, jo šīs elpošanas princips ir līdzīgs darbībai, kad jāpiešuj poga. Šī elpošanas tehnika palīdz arī tad, ja kuņģītis ir sastreikojies, miers un mīlestības enerģija to nomierina. Cik ilgi to darīt? Katrs pēc savām sajūtām, varbūt šo tehniku izmēģināsiet mājas apstākļos, jums iepatiksies, tad varat ieslīgt arī ilgākā meditācijā. Šo “pogas šūšanas” principu var pielietot un elpot arī caur pārējiem enerģētiskajiem centriem, tādējādi tos sabalansējot un uzlādējot.
Atgriežoties pie ēšanas, vēl gribēju atgādināt, cik svarīgi ir kārtīgi sakošļāt ēdienu. Jo lēnāk ēdīsiet un kārtīgāk sakošļāsiet, jo mazāk darba būs kuņģim. Un, tā kā sāta sajūta iestājas tikai 20 minūšu laikā pēc ēšanas, jūs noteikti, lēni ēdot, apēdīsiet daudz mazāk.
Vēlreiz par ūdeni – to ir vēlams dzert labāk siltu, klāt var pievienot ingvera sakni un/vai citronu, kas palīdzēs attīrīt organismu no šlakvielām, un medu, kas neitralizēs gāzes gremošanas sistēmā. Labāk ir ūdeni lietot kādu laiku pirms ēšanas vai arī pēc ēšanas.
Ko būtu ieteicams ēst, lai uzlabotu kuņģa un zarnu trakta darbību? Ja ir jau gastrīta pazīmes vai arī lai nomierinātu un ārstētu kuņģa čūlu, ļoti ieteicamas ir putras – it īpaši auzu pārslu biezputra, griķu un mannas biezputras – tām piemīt apvelkoša darbība, kas radīs kuņģī siltuma sajūtu un to nomierinās.
No ēdienkartes kuņģa sāpju saasinājuma laikā jāizslēdz kafija, gāzēti dzērieni, rūgtā šokolāde, pipari un alkohols, kā arī, jāizvairās no tādiem ēdieniem, kas kuņģī radītu papildus kairinājumu vai izraisītu grēmas. Nevajag lietot grūti sagremojamus produktus – sēnes, dažādus kūpinājumus, sālījumus, treknus ēdienus, atturēties no pīrādziņiem un smalkmaizītēm, rupjmaizes, svaigiem dārzeņiem, skābām ogām, sīpoliem.
Ja ir pamazināts sālsskābes daudzums kuņģa sulā, uzturā jābūt ēdieniem un dzērieniem, kas veicina gremošanas sulu izdalīšanos - dārzeņu sulas, salāti, buljoni. Ja ir kūtra zarnu darbība, uzturā jālieto vairāk šķiedrvielas, pektīnvielas, skābā piena produkti. Šajā gadījumā kā reiz melnie pipari būs ļoti noderīgi, jo tie veicina siekalu un kuņģa sulas izdalīšanos.
Būtu ieteicams iekļaut savā ēdienkartē dažādus kuņģim veselīgus produktus.
Citroni – uzlabos gremošanu, stimulēs gremošanas sulu sekrēciju, mazinās vēdera uzpūšanos, nelabumu, grēmas un aizcietējumus. Citroni veido sārmainu vidi organismā, kas notiek, gremošanas procesā veidojoties sārmainai vielai, kas saucas citrāts.
Banāni – tajos esošās šķiedrvielas atvieglos zarnām to funkcijas un mazinās aizcietējumu rašanos. Banāni darbojas arī kā probiotiķi, stimulējot labvēlīgo baktēriju augšanu zarnās. To sastāvā esošais kālijs līdzsvaros uzņemto sāls daudzumu. Tiek uzskatīts, ka tie veicina kuņģa čūlas un gļotādas erozijas ātrāku sadzīšanu.
Āboli – satur pektīnu - šķiedrvielu veidu, kas darbojas kā probiotiķis - baros labās baktērijas zarnu traktā.
Mandarīni – uzlabos vielmaiņas procesus.
Fermentēti produkti - palīdzēs atjaunot baktēriju līdzsvaru zarnu traktā, uzlabos gremošanas procesus.
Skābēti un raudzēti produkti - lielisks enzīmu avots, kas nepieciešams, lai sagremotu, absorbētu un izmantotu ar ēdienu uzņemtās uzturvielas.
Skābēti kāposti – satur daudz labo baktēriju, kas īpaši labvēlīgi ietekmē veselību. Tie ir arī bagātīgs šķiedrvielu avots.
Skābēti gurķi – probiotisko baktēriju avots, uzlabo gremošanas trakta veselību.
Jogurts – probiotiķis, satur pienskābes un bifidobaktērijas.
Kefīrs – satur pienskābi, kas novērš pūšanas procesus, kā arī ir labvēlīga vide probiotisko baktēriju augšanai.
Biezpiens un siers – viegli asimilējas, vērtīgs kalcija, olbaltuma un B2 avots.
Linsēklu eļļa – unikāls omega 3 un omega 6 avots, kas ir ievērojami augstāks nekā citām eļļām. Ļoti vērtīgi ir to dzert katru rītu pa vienai ēdamkarotei tukšā dūšā – tā rezultātā normalizēsies aknu funkcijas, samazināsies toksisko vielu uzsūkšanās organismā. Linsēklas var izmantot arī, ja ir saindēšanās ar pārtikas produktiem.
Jārūpējas par pietiekamu C, B1, B2, PP, B12 vitamīnu daudzumu. Piemēram, ja trūkst B12 vitamīna, tad kuņģī neveidojas “labās baktērijas”, tādēļ kuņģī netiek nodrošināta optimālas mikrofloras veidošanās.
- Garšaugi un tējas kuņģa un zarnu trakta veselībai
Ķimenes – pievienojot ēdienam, tās palīdzēs mazināt vēdera uzpūšanos, samazinās rūgšanas procesus zarnās, nomierinās spazmas, novērsīs gāzu uzkrāšanos, atraugas, pārēšanās sajūtu. Ķimeņu tēja – palīdzēs mazināt smaguma sajūtu, kad ieēsts par daudz un ēdiens bijis par smagu un treknu.
Ķiploks – uzlabos tauku šķelšanu un izvadīšanu no organisma.
Ingvers – novērsīs gāzu uzkrāšanos un spazmas vēdera dobumā, mazinās nelabumu, paātrinās vielmaiņu, veicinās sāta sajūtu. Palīdz pret jūras slimību. Ingvera tēja – novērsīs sliktu dūšu, atslābinās kuņģa muskuļus, mazinās gāzu veidošanos un vēdera pūšanos, kā arī stimulēs un paātrinās vielmaiņas procesus.
Kanēlis – noregulēs insulīna līmeni asinīs, paātrinās vielmaiņas procesus.
Rozmarīns un kardamons – palīdzēs novērst vēdera uzpūšanos.
Piparmētru tēja – novērsīs gāzu uzkrāšanos, samazinās kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus.
Kumelīšu tēja – mazinās vēdera uzpūšanos un spazmas, uzlabos gremošanas sistēmas darbību, veicinās žults izdalīšanos.
Dvīnis māca uztvert dzīvi viegli un lieki nesarežģīt. Ne vienmēr visā vajag iedziļināties un meklēt kādu apslēptu un dziļu jēgu. Mums tiešām ir grūti pieņemt, ka dzīves jēga var būt vienkārši dzīvot, pieņemot katru jaunu dienu ar bērna skaidrību un
brīnīšanās spēju.
Tā vien gribas apsēsties jūras krastā, sajust spirdzinošo vēju, kas sajauc matus un izpūš visas smagās domas par dzīves nopietnību... Kad cilvēks to iemācīsies, tad arī veselība sakārtosies.
Autore: Vineta Riekstiņa
Avoti: “Lielā Mēness enciklopēdija”, - Rīga, “Vieada”: 2007.
R.Dālke “Slimība kā simbols”, - Rīga, SIA “Madris”
J.A. Plaudis, E. Ozola “Latvijas augi sadzīvē”, - Rīga, “Jumava”
Zodiaka aplis – veselības cikls. Saulīte Vērša zīmē
Turpinu aizsākto 12 rakstu ciklu par zodiaka zīmju saistību ar mūsu veselību. Otrā zīme zodiaka aplī Aunam seko Vērsis. Ar pirmo šī cikla rakstu var iepazīties šeit:
Jau iepriekš rakstīju, ka cilvēks dzīvo vienā ritmā ar Kosmosu un Zemi, un Saulīte, veicot savu ikgadējo apgaitu pa 12 Zodiaka zvaigznājiem, kas ir astroloģijas sistēmas pamatā, raksturo to, kas attiecīgajā laika periodā cilvēkiem būs aktuāls ikdienas sadzīvē, tajā skaitā arī, kam būtu jāpievērš uzmanība savas veselības saglabāšanā un stiprināšanā.
Saulīte Vērša zīmē šogad uzkavējas no 19. aprīļa līdz 20. maijam, pēc tam pārceļoties uz Dvīņu zvaigznāju.
Astroloģijā Vērsis atbild par vērtībām un resursiem visplašākajā izpratnē. To, ko Auna periodā mēs esam uzsākuši, varbūt šad tad - pārsteigušies, līdz galam neapdomājot, vai to tiešām vajag, “sastrēbuši” karstu, tad šajā periodā visam pieejam daudz racionālāk, izsverot visus “par” un “pret”, vai tam pietiek finanses, spēks, laiks. Vērsis ir zemes zīme, kas cilvēkiem dod tādas īpašības kā palielinātas darba spējas, pacietību, sīkstumu un izturību, arī neatlaidību, lai īstenotu savas ieceres.
Tieši tāpat kā Saulīte Vērša zvaigznājā ietekmē notiekošos procesus dabā un cilvēka rīcībā, tā atstāj iespaidu arī uz cilvēka veselību. Šajā laika periodā būtu īpaša uzmanība jāpievērš tādām ķermeņa daļām kā žokļi un kakla apvidus - rīkle, mandeles, zobi, ausis, endokrīnā sistēma (vairogdziedzeris). Ir iespējamas aizdegunes, balsenes un nervu sistēmas saslimšanas, var būt neiroloģiskas sāpes kaklā un barības vadā.
Iepriekšējā šī cikla rakstā jau stāstīju par to, ka Auns mūsu ķermenī pārvalda plaušas, kas atbild par elpošanu, bet plaušām pretī orgānu pārī ir resnā zarna, ko pārvalda Vērsis, tas enerģētiski ir saistīts ar situācijas atlaišanu, atbrīvošanos no liekā (izelpa).
Ja cilvēkam Saulīte dzimšanas brīdī ir bijusi Vērša zīmē, tad viņam šīs ķermeņa zonas un to iespējamais disbalanss būs primārais, kam jāpievērš uzmanība, lai stiprinātu veselību visu laiku, jo tas šajā sfērā cilvēkam būs ahileja papēdis dzīves garumā. Tas attiecas arī uz cilvēkiem, kam dzimšanas brīdī Mēness ir bijis Vērša zvaigznājā.
Atgādinu, ka tas ir vienots enerģētiskais loks, tādēļ attiecīgās ķermeņa zonas un orgāni ir jutīgāki pret enerģētiskajiem triecieniem stresa situācijā un attiecīgajām saslimšanām abiem šo zodiaka zīmju pārstāvjiem. Auns – tā ir augšupejošā enerģija, ieelpa, sevī ielaišana, bet Vērsis – tā ir lejupejošā enerģija, izelpa, situācijas atlaišana, no sevis izvadīšana. Tas ir savstarpēji saistīts, analoģiski kā ieelpa un izelpa. Tādēļ arī šīm abām zodiaka zīmēm ir raksturīgs kopējs iespējamais negatīvais enerģētiskais stāvoklis, emocija, kas bojā veselību – skumjas. Iedarbības dziļums - atbilst dziļajai ādai.
Zinot šīs sakarības un dabas likumus, top skaidrs, kāpēc tieši pavasarī, Auna un Vērša periodā, cilvēki visbiežāk saslimst tieši ar dažādām elpceļu slimībām, kāpēc tieši šajā laikā ir “sapūstas” galvas un ausis, stīvi kakli.
Šī rakstu cikla galvenais mērķis ir pievērst uzmanību, ka cilvēks dzīvo saskaņā ar dabas likumiem un ka pati Dabas māte mums arī palīdz būt laimīgiem un veseliem, tikai pašiem ir jāiemācās, kā šīs zināšanas izmantot savā labā.
Tātad katrs no šiem cikliem ir labvēlīgs, lai sakārtotu attiecīgās ar veselību saistītās situācijas. Gada garumā katru mēnesi mums tiek dota iespēja pievērsties mūsu mīļajam ķermenim, lai stiprinātu tā veselību, jo, kad Saulīte atrodas attiecīgajā zodiaka zīmē, vislielāko efektu var panākt, sakārtojot tieši atbilstošās ķermeņa daļas un orgānu sistēmas. Mana personiskā dzīves pieredze rāda, ka visefektīvāko rezultātu var iegūt, to darot trijos plānos vienlaicīgi, jo mēs vēl joprojām dzīvojam 3D sistēmā, kur eksistē platums, garums un augstums, un tas viss notiek noteiktā laika vienībā, ko var nosaukt arī par ceturto dimensiju, tikai attiecībā uz cilvēka dzīvi šo 3D sistēmu mēs pārfrāzējam kā dzīvošanu mentālajā pasaulē (prātā, domās), sajūtu un fiziskajā plānā.
Cik daudz ir visur teikts un rakstīts, ka visas slimības ir galvā, ka jāsakārto galva, ko arī sākām darīt, jo Auns taču atbild par galvu! Bet galvā atrodas smadzenes, prāts, kas dzīvo savā autonomajā republikā. Un jo vairāk mēs spēsim pārliecināt savu prātu, ka rūpējamies par savu veselību, jo būs labāki rezultāti. Tādēļ ir svarīgi, lai prātam tiktu sniegta informācija – kas, kāpēc, par ko, ar ko – jo viņš grib saprast, kas ir kas, kāpēc ir tieši tā, vai kāpēc jādara tieši tas. Tāpat jādara ir arī fiziskas, materiālas lietas, kas saistītas ar ķermeni – atbilstoša diēta (gan ēdienkarte, gan dažādi veselībai vajadzīgi dabas produkti – tējas, drogas, sulas utt), vingrošana, pastaigas, masāžas, fizioterapija, enerģētiskās prakses – viss atstās iespaidu uz sajūtu pasauli un palīdzēs mainīt attieksmi, iegūt izpratni un jaunu skatījumu. Un to visu cītīgi savos failos ieraksta prāts, kas tam dod jaunus instrumentus vecās, degradējošās programmas nomainīt ar jaunām.
Iepriekš rakstīju par ieelpu, ka tā ir augšupejoša enerģija, ka ieelpa ir kaut kā ielaišana sevī, kas ir stāsts par robežām, ko un cik daudz cilvēks ir gatavs ielaist sevī. Vērša enerģija ir saistīta ar uzkrāšanu – tas, kas manī ir ielaists, viss ir mans, es to neatdodu. Tādēļ bieži vien gan šajā laika periodā, gan arī Vērša zīmes pārstāvjiem cilvēkiem labprāt patīk garšīgi un dažreiz tā pavairāk paēst, kas var radīt lieko svaru.
Kad uzkrājas liekais svars, tas var būt saistīts arī ar resnās zarnas disfunkciju. Šis orgāns simbolizē pazemi, neapzināto. Var veidoties aizcietējumi, kas runā par cilvēka taupīgumu, skopumu. Tās ir bailes palikt bez līdzekļiem. Cilvēks priecājas par īpašumu, jo tas nodrošina arī varu. Gausums – nespēja sagremot (arī situāciju). Sastingums un lēnīgums – neļaušanās dzīves ritējumam. Perfekcionisms – “netaisīt mēslus” – burtiskā nozīmē. Cilvēks par maz izsakās, nevienu nelamā, “netaisa nevienam mēslus”, lai arī otrs to būtu pelnījis.
Resnās zarnas gļotādas hronisks iekaisums – tās ir neatrisinātas “ēnu” tēmas, deģenerācija izdalīšanas un vaļā palaišanas jomā, bet aizturēšana aizkavē attīstību. Cilvēks “sēž uz jau mirušā”, kas aizkavē augšanu, tas ir privātīpašnieciskums. Ir jāmācās izmēzt atkritumus, palaist vaļā gan materiālas lietas, gan emocionālas, ļaujoties visneparastākajām fantāzijām, jo cilvēkam liekas, ka dzīvē nekā cita vairs nebūs. Tas arī ir stāsts par robežu paplašināšanu, atvēršanu, jo cilvēks neizjūt sinhronitāti ar ņemšanas/došanas principu, kas ir analoģisks ieelpas/izelpas principam.
Kakla stīvums – sprands simbolizē spēku un tai pat laikā arī ievainojamību. Kaklam ir pievienošanas, savienojuma, komunikācijas funkcija. Ja kakla rajonā ir kāda disfunkcija, tad tas būs saistīts arī ar stūrgalvīgumu, neelastīgu pieeju, sastingumu un neatlaidību, tā ir iešana caur dzīvi ar klapēm uz acīm, ierobežots pasaules skatījums. Risinājums – paplašināt skatījumu, prast saskatīt vienā daļiņā arī veselumu.
Kakla rajonā atrodas arī vairogdziedzeris, kas ir saistīts ar endokrīno sistēmu. Tā kā kakls simbolizē pievienošanu, savienošanu, tad vairogdziedzera disfunkcija liecina, ka cilvēks sevi atdala no ārējās pasaules, nostiprinoties aiz biezām sienām. Trūkst interese par dzīvi, nekas neiepriecina, izjūt vilšanos, padodas liktenim.
Angīna, kam raksturīgs ir mandeļu iekaisums, – veido limfoidālo audu sakopojumu, enerģētiski veidojas aizsardzības loks ķermeņa šaurajā vietā – kaklā. Tās ir bailes no iebrukuma – aizvērties, nevēlēties, nespēt visu norīt, dusmas par to, ka pārāk daudz jānorij, lai citiem izpatiktu, tā ir atkarība no citu atbalsta, kas pašā izraisa pazemojumu. Risinājums – iemācīties sevi aizstāvēt, sajust, kad pietiek, un pateikt “nē”.
Balsenes iekaisums, aizsmakums – neuzdrošināšanās izteikt savu viedokli, dusmas par nespēju sevi aizstāvēt, nav balss - nav tiesību. Tā ir zaudēta vara, bezspēcības sajūta. Risinājums – mācīties kliegt saskaņā ar savu iekšējo kliedzienu, bet aizsmakuma brīdī – mācīties klusēt, sazemēt balsi ar savas būtības dziļākajiem līmeņiem.
Rīšana, rīstīšanās, barības vads – tā ir spēja uzņemt sev vajadzīgo, bet, ja kaut kas neder – spēt arī atrīt, izvemt, nebūt tik perfektam un spēt kļūdas arī izlabot.
Vērsis atbild arī par zobiem un par apakšžokli, kas ir kustīgā mutes daļa, jo augšžoklis ir statisks. Zobu funkcija ir gan vitalitāte, gan aizsardzība, mūsu ieroču arsenāls. Tā ir spēja nokost kumosu un pateikt, ka “tas pieder man”. Veseli zobi - tā ir atļaušana vitālajam spēkam nākt gaismā, drosme to parādīt.
Ausis – tas ir stāsts par paklausību. “Es vairs nevaru to klausīties” - var rasties dzirdes pasliktināšanās, ja lietojam šādus izteicienus vai tā domājam. Jāmācās ir paklausīt savai iekšējai balsij, tad arī cilvēks spēs atrast līdzsvaru starp pašapliecināšanos un pielāgošanos.
Par to, kas ir VESELĪBA, jau sniedz atbildi pats vārds - tas ir VESELUMS - tādēļ arī darot jebko labu sev pašam, cilvēks stiprina visu sistēmu kopumā. Kā jau minēju iepriekš, tad šis periods ir īpaši labvēlīgs, lai stiprinātu Vērša zodiaka zīmei atbilstošo orgānu – resno zarnu -, kā arī veiktu profilaktiskus pasākumus, kas uzlabo un sakārto mūsu zobus, ausis, rīkli un kakla daļu, balseni, barības vadu, aizdeguni un vairogdziedzeri.
Piedāvāju savu skatījumu, to papildinot ar vispārzināmajiem principiem, kas būtu nepieciešams Vērša zodiaka zīmes enerģijas sabalansēšanai.
- Attieksmju maiņa
Par attieksmju maiņu jau tikko stāstīju, aprakstot dažādās iespējamās problemātikas, kas var skart Vērša zodiaka zīmei atbilstošās ķermeņa daļas. Bet tam visam apakšā ir bāzes emocija, kas atbilst Auna un Vērša zodiaka zīmēm – skumjas. No Vērša (izelpas) skatu punkta skumjas ir par to, ka nebūs vairs citu, labāku iespēju, tādēļ ir jātur tas, kas jau ir pašlaik, cik vien ir spēka. Cilvēks nespēj izmest, atbrīvoties no vecām enerģijām – gan domāšanā, gan arī materiālajā plānā -, jo ir sajūta, ka nebūs vairs izdevības dabūt kaut ko jaunu vietā. Līdz ar to zarnās rodas sastrēgums, aizcietējums. Ja cilvēks savas skumjas par neiegūto iemācās transformēt patiesā pateicībā un priekā par to, kas viņam jau ir un ko Visums piedāvā ik mirkli, tad pagātnes rēgi liksies mierā, un mierīgs elpošanas cikls atjaunosies. Lai to īstenotu, ir vajadzīga enerģija, kam lieliski palīdz meditācijas, vizualizācija, apzināta enerģijas ieelpošana, uzņemšana, un vienmērīga izelpa, atbrīvošanās, mijiedarbošanās ar pasauli, robežu paplašināšana un nojaukšana.
- Fiziskas aktivitātes
Cilvēkam esot labā fiziskā formā, plaušas patērē mazāk enerģijas, lai apgādātu sirdi un muskuļus ar skābekli, kas uzlabos kopējo veselības stāvokli. Ļoti vērtīgas ir pastaigas svaigā gaisā, jo staigājot, ejot tiek masēts zarnu trakts. Arī pastaigas laikā var pildīt apzinātus elpošanas vingrinājumus, meditēt. Ļoti labi ir pildīt vingrinājumus galvai un kakla daļai, lai stiprinātu kakla muskuļus un atbrīvotu sprandu, tikai ar to ir jābūt ļoti uzmanīgiem, nekādā gadījumā nevajag pārcensties, lai nenodarītu sev kaitējumu, tādēļ vienmēr labāk to darīt vai nu trenera vadībā, vai arī vismaz apgūt to pie zinoša pasniedzēja.
- Diētas sabalansēšana
Savā ikdienas ēdienkartē būtu vēlams iekļaut produktus, kas palīdz uzturēt un atjaunot resnās zarnas veselību. Vērša periods ir vislabākais, lai ar atbilstošu diētu palīdzību veiktu zarnu attīrīšanu. Varu padalīties ar personisko pieredzi, ko esmu izmantojusi.
Nebūs lieki atgādināt par kvalitatīva ūdens lietošanas īpašo nozīmi. Tā kā plaušu un resnās zarnas kā orgānu pāra iedarbības līmenis ir dziļā āda, tad tas, vai mēs pietiekami dzeram ūdeni, atstāj ietekmi arī uz mūsu skaistumu, jo, kad āda nav pietiekami mitrināta, tā sāk izskatīties savītusi, veidojas grumbas. Tādēļ ikreiz, izejot no mājas, es ņemu sev līdzi ūdens pudeli, lai ik pa laikam padzertos. Jau vairākus gadus katru rītu sāku ar silta ūdens glāzi, kam pievienota svaiga citrona sula, svaiga ingvera sakne un tējkarote medus – tas izskalo un sakārto zarnu traktu.
Viena no manām mīļākajām receptēm ir glāze kefīra, kam pievienoju vienu ēdamkaroti veselas linsēklas un vienu – divas ēdamkarotes linsēklu eļļu, ko visu kopā sablenderēju. Tas darbojas līdzīgi kā skrubis zarnu traktam, noder arī pie aizcietējumiem, pie kam, linsēklu eļļa ir viena ar visaugstāko omega 3 un omega 6 taukskābju saturu, kas tik ļoti ir vajadzīgs mūsu kaulu sistēmai.
Ja jums tiešām ir motivācija sakārtot zarnu traktu, ir ļoti vērtīgi vienas nedēļas garumā pārtikt tikai no svaigiem dārzeņiem, to var darīt arī ilgāk, bet mans gribasspēks tik tālu nesniedzās, jo nav vajadzības atbrīvoties no liekiem kilogramiem, bet to gan varu teikt – vidukļa apkārtmērs nedēļas laikā man samazinājās par pieciem centimetriem. To visu es darīju, uzsākot jaunu diētu - intervāla ēšanas 8/16 metodi, kas saucas Autofagia (self – eating, - pašapēšana), kad 8 stundu laikā var ēst, bet 16 stundas neēd neko, var tikai dzert ūdeni vai nesaldinātu tēju. To es jau nedaudz pieminēju vienā no saviem rakstiem – “Ikdienas ieradumi manai veselībai” -, bet šī tēma ir tā vērta, lai par to uzrakstītu kādā reizē atsevišķi. Pieminēšu vien to, ka šīs diētas pamata princips ir tas, ka kuņģim kādu laiku ir jābūt pilnībā iztukšotam, un tad, ja ķermenis vēl gribēs ēst, tad pirmais, ko tas izmantos – apēdīs pats savas bojātās šūnas.
Vēl pret aizcietējumiem noder greipfrūta iekšējā, baltā miziņa, kas satur daudz balastvielu, kas saīsina barības vielu iziešanu cauri zarnu traktam. Greipfrūti veicina arī toksīnu izvadīšanu no organisma. Šai pašai situācijai ir ieteicams ēst vīnogas, plūmes, ērkšķogas, gurķus, irbeņu augļus, pīlādžus, skābētus kāpostus, persikus, ābolus ar visu mizu. Pirms gulētiešanas var izdzert 100 ml ķirbju sulas. Palīdz arī tukšā dūšā izdzerti 200 ml kartupeļu, burkānu vai biešu sulas (biešu sula jāatstāj pāris stundas nostāvēties, citādi tā nav dzerama). Biešu sulu var atšķaidīt arī ar ābolu vai citronu sulu, ja tā liekas par stipru, var pieliet klāt ūdeni. Palīdzēs kviešu kliju uzlējums, vai arī tās var pievienot pie kāda cita ēdiena. Veselīgi ir ēst auzu pārslu biezputru.
Vēl ēdienkartē būtu iekļaujams ne tikai kefīrs, bet arī grieķu jogurts, kas ir bagāts ar olbaltumvielām, kas apgādā organismu ar aminoskābēm un uzlabo vielmaiņu.
Artišoki, izrādās, ir ļoti bagāti ar probiotiskām vielām. Labi zarnu trakta veselībai arī ir ēst banānus, lēcas un sparģeļus.
Daudziem virtuvē ir “ienākusi” arī Austrumu virtuve. Miso zupas buljons, kura galvenā sastāvdaļa ir fermentētu sojas pupiņu pasta. Pētījumi pierāda, ka šis ēdiens spēj pasargāt no vēža un palēnina tauku šūnu veidošanos.
Un, protams, zarnu trakta veselībai ir īpaši svarīgi uzņemt sabalansētu uzturu, kaut vai vispirms ievērojot vienkāršu sakarību 80/20, kas nozīmē, ka lielākajai daļai no uzņemtās pārtikas ir jābūt augu izcelsmes, īpašu vietu ierādot dažādiem dārzeņiem.
- Garšaugi un tējas zarnu trakta un dažādu kakla, rīkles disfunkciju veselībai
Zarnu veselībai būs vērtīgi padzert dažādu augu uzlējumus, zāļu tējas, piemēram, kazeņu un nātru lapu, raudeņu, retēja lakstu.
Pret angīnu un kakla sāpēm palīdzēs kakla skalošana ar dažādiem zāļu uzlējumiem, piemēram, kumelīšu tēju, salvijas lapu uzlējumu, kakla skalošana ar sālsūdeni. Noderēs arī padzert iepriekš minētās tējas zarnu trakta veselībai.
Ir jārūpējas par savu mutes dobuma veselību, īpašu uzmanību pievēršot arī zobiem, tos regulāri tīrot, lai neveidotos aplikums un zobakmens. Lai stiprinātu zobus, ir nepieciešams ēst svaigus dārzeņus, ko vajag kārtīgi košļāt, tādējādi trenējot žokļus un zobu stiprību.
Un nobeigumā gribētu atgādināt par zarnu veselības īpašo lomu mūsu imūnsistēmas saglabāšanā un stiprināšanā, jo lielākā daļa imūnās sistēmas šūnu atrodas zarnu gļotādā, tādēļ ir svarīgi šo orgānu nodrošināt ar atbilstošām uzturvielām un produktiem, kas saglabās un atjaunos zarnu vides līdzsvaru, un veicinās labvēlīgu baktēriju vairošanos, kas nodrošinās to pilnvērtīgu funkcionēšanu.
Kārtīgi sakošļājot pārtiku, mēs ievērojami atvieglojam zarnu sistēmas darbu, jo tādējādi tiek pilnvērtīgāk izmantota produktu uzturvērtība – vitamīni un minerālvielas. Košļāšanas funkcija – tas parāda vienu no sakarībām starp Vērša zīmes ķermeņa daļu – žokli, zobiem, rīkli, barības vadu un resno zarnu. Barības košļāšanu var uzskatīt arī par sava veida meditāciju, jo tas prasa uzmanības noturēšanu, kas, savukārt, uzlabo noteiktas smadzeņu funkcijas.
Visbiežāk Rietumu sabiedrības cilvēks pat neaizdomājas par pirmajā brīdī nesavienojamiem orgāniem un ķermeņa daļām, kādas savstarpējās sakarības starp tiem pastāv. Un tas ir tikai tādēļ, ka cilvēks tiek ārstēts pa daļām nevis kā vienots organisms, kas dzīvo saskaņā ar kopējo dabas un kosmosa ritmu.
Autore: Vineta Riekstiņa
Avoti: “Lielā Mēness enciklopēdija”, - Rīga, “Vieada”: 2007.
R.Dālke “Slimība kā simbols”, - Rīga, SIA “Madris”
J.A. Plaudis, E. Ozola “Latvijas augi sadzīvē”, - Rīga, “Jumava”
www.medicine.lv
Ikdienas ieradumi manai veselībai
Autore: Vineta Riekstiņa
Mums katram ir savi ieradumi un uzkrātās zināšanas, ko lietojam ikdienā. Tādi ir arī man, un šeit es vēlos padalīties ar savu pieredzi, ar to, ko izmantoju visbiežāk. Tā nu ir sanācis, ka mana dzīve trīs gadus atpakaļ apmeta kūleni un daudz ko nācās mainīt par 180 grādiem. Mainīties un dzīvē veikt kardinālas korekcijas mani piespieda nopietna diagnoze – krūts vēzis. Tas ir tāds skorpiona princips – vai nu mainies vai mirsti. Dzīve uz mirkli tā kā sastinga, apstājās, un tad uzņēma jaunu apgriezienu, tikai tad jau tika mainīta gan ierastā gultne, ko noteica ikdienišķie ieradumi, gan lietoti citi, iepriekš nezināmi vai vienkārši neizmantoti ātrumslēgi, jo tas, ka mēs daudz ko zinām, vēl nebūt nenozīmē, ka to arī dzīvē pielietojam, un tad šīm zināšanām praktiski ir nulles vērtība. Taču tagad, uz šo visu atskatoties, es ar pateicību to novērtēju kā unikālu pieredzi.
Pieņemu savu jauno dzīvi tādu, kāda tā ir šodien, priecājoties par to, ka manās mājās ir patiess siltums, ar ko dalāmies savā ģimenē. Mēs visi esam kaut kur dzirdējuši frāzi, ka patiesi kaut ko novērtējam tikai tad, kad mums to atņem. Bet tad, kad tu to piedzīvo savā dzīvē, kad skaudri saproti, ka laiks, kas mums šeit ir atvēlēts, tiešām ir ierobežots un ka finiša taisne var parādīties pilnīgi ne tajā laikā un veidā, kā to varbūt biji iedomājies... Un tāpēc, kā saka skolotāji, mīliet tagad, jo viss pāries. Īstais brīdis ir tieši tagad, jo šobrīd nav nozīmes ne vakardienai, kuras vairs nav, nedz arī rītdienai, kuras vēl nav, mēs tikai ar paļaušanos varam ticēt, ka tā būs.
Kādā no mūsu “Ra – kursos” rīkotajiem sarunu vakariem es padalījos ar savu dzīves stāstu, kā man izdevās saņemties, nenolaist rokas un izķepuroties no situācijas, kurā biju nokļuvusi (ja interesē, šo stāstu var izlasīt šeit: Kā palīdzēt sev atveseļoties un pilnvērtīgi dzīvot tālāk). Varbūt kaut kas no tā visa, ko caur savu pieredzi esmu sapratusi un kas ir vērtīgs man, noder kādam vēl. Un viena no pirmajām lietām, ar ko sāku, - apzināti sāku piefiksēt savas domas un ieklausīties savos vārdos, jo domām un vārdiem ir milzu spēks, ne velti ir teiciens, ka tas, kā domājam un runājam, tas arī esam, tas sāk materializēties mūsu dzīvē, jo ar to mēs “rakstām” savu rīcības un esības programmu. Lai atveseļotos, atgūtu veselību, es ļoti daudz ko mainīju savā ikdienā, apzināti veidojot jaunus ieradumus.
Ko nozīmē jēdziens “ieradumi” un kāpēc ir tik svarīgi tam pievērst uzmanību. Atceroties teicienu, ka “ieradumam ir milzīgs spēks”, - tas nebūt nebūs teikts par stipru. Ieradums var būt gan fizisks, materiāls (piemēram, vēlu iet gulēt), gan emocionāls, kas veido sajūtu, gan mentāls, kas ir mūsu ierastais domāšanas veids. Gan mūsu rīcība, uzvedība, gan domāšanas veids atstāj mūsos sajūtu nospiedumus. Tas viss kopā veido mūsu ierasto esības stāvokli. Apzinoties, ko mums dod attiecīgais ieradums, vai tas strādā mūsu labā ar plus zīmi vai nē, mēs varam veikt revīziju, kur sliktos ieradumus, kas mums traucē dzīvot pilnvērtīgi un reizēm pat kaitē, jānomaina pret tādiem, kas mums dod kaut ko labu un vērtīgu.
Atgādināšu, ka arī šeit, gluži tāpat kā skolā agrāk mācījāmies fizikā un ķīmijā, darbojas enerģijas nezūdamības likums. Tas pasaulē attiecas uz visu, tajā skaitā, arī uz ieradumiem. Un tagad pastāstīšu par savas ikdienas ritmu, kas manā dzīvē un sajūtās ir ar plus zīmi, kas tagad jau ir kļuvuši par ieradumiem.
Savu rītu es sāku ar silta ūdens krūzi, kurā iemetu ingvera gabaliņus, nedaudz svaiga citrona sulas un tējkaroti medus. Ingvers ir plaši pazīstams ar tā dziedinošajām īpašībām, citrona sula rada organismā sārmainu, bāzisku vidi, bet medus uzlabo zarnu peristaltiku un mikrofloru (medum piemīt arī antiseptiskas īpašības). Tā kā dzīvība sākas ar izelpu (bērniņam pēc piedzimšanas attīra elpceļus no gļotām, tikai tad notiek pirmā ieelpa), tad arī mums katru jaunu dienu būtu jāsāk ar “izelpu”, kas šajā gadījumā būtu – zarnu trakta attīrīšana no gļotām. Tas darbojas līdzīgi, kā mēs noskalojam apkaltušus traukus, tos atmiekšķējot vispirms ar siltu ūdeni.
Kamēr es gatavoju savu ūdeni, tikmēr muti skaloju ar malku eļļas (der jebkura labas kvalitātes eļļa, piemēram, olīveļļa, arī kokosa eļļa). Eļļas malku kulsta pa muti pāris minūtes, tad izspļauj un izskalo ar siltu ūdeni. Tā vietā var notīrīt mēles aplikumu ar zobu birsti, karoti vai speciālu tam paredzētu rīku. Tādā veidā mikrobus, kas mutē nakts laikā ir savairojušies, mēs nevis padzeroties norijam, bet izspļaujam.
Manas ikdienas rituāls ir melnas, aromātiskas, rūgtas kafijas tase, ko apmēram pēc pusstundas ar baudu izdzeru. Rūgtā garša stiprina aknas un žultspūsli, kas, savukārt, atbalsta plaušas un resno zarnu. (Savukārt, plaušas un resno zarnu stiprina asa garša.) Par kafijas ietekmi uz mūsu veselību, kā saka, zinātnieki vēl strīdas, bet man tas vairāk ir kā rituāls, kas rada patīkamas sajūtas. Kādam tas var būt tase smaržīgas tējas vai kas cits. Un, kā jau visam, svarīga ir deva un ievērot zelta vidusceļu, darīt un lietot visu ar mēru, tajā skaitā arī vispārzināmas veselīgas lietas.
Brokastis es neēdu agrāk par 11:00. Arī tās visbiežāk sāku ar kefīra glāzi, kam pievienota 1 ēdamkarote veselu linsēklu (uzglabājot samaltas, tās ātri zaudē savas vērtīgās īpašības) un 1 – 2 ēdamkarotes linsēkļu eļļas, ko visu sakuļ blenderī. Šis kokteilis labvēlīgi iedarbojas uz zarnu traktu, to atmiekšķējot un iztīrot. Bez tam, linsēklu eļļa satur vērtīgās Omega 3 un Omega 6 taukskābes vairāk nekā citas eļļas. Un, kā zināms, skābpiena produkti ir īpaši labvēlīgi veselībai.
Vēža slimību pētniece Džoanna Badviga pētījumu rezultātā atklāja, ka linsēklu eļļa, blenderī sajaukta ar mazkaloriju biezpienu un ūdeni, rada unikālu savienojumu, lai šī vērtīgā eļļa organismā pilnīgāk uzsūktos (par to var izlasīt te: Skābekļa kokteilis). Zinot to, ka daudzās Eiropas valstīs, tai skaitā Lielbritānijā, neizmanto kefīru, tādēļ tas nav pētīts, pieļauju, ka kefīrs savienojumā ar linsēklu eļļu rada līdzīgu savienojumu kā mazkaloriju biezpiens, linsēklu eļļa un ūdens.
Vēl man ir ieradums - neiziet no mājas bez ūdens pudeles, jo ik pa laikam mēdzu padzerties. Sulas un jebkāds cits dzēriens nevar aizvietot tīra ūdens dzeršanu. Kāpēc ir tik svarīgi ik pa laikam padzerties? Jo ūdens mūsu organismā nodrošina pilnīgi visas ķīmiskās reakcijas, tas ir klātesošs visos procesos, tādēļ, ja jūties noguris, izsalcis, vai arī ja sāp galva, tad no sākuma izdzer glāzi ūdens. Lielākajā vairumā gadījumu pašsajūta drīzumā uzlabojas. Lietojot ikdienā vairāk tīru ūdeni, tiem, kas vēlas samazināt svaru, to arī būs vieglāk izdarīt. Ja katru reizi, kad it kā gribas ēst, no sākuma padzeras – visbiežāk pēc padzeršanās ēst tā īsti nemaz vairs negribas. Tas arī ir ieradums – ikvienu sava kuņģa vai organisma sūtīto signālu uztvert vienīgi kā izsalkumu.
Ja jau ūdens mūsu dzīvē ir tik svarīgs, tad, protams, ir būtiski, lai mēs dzertu kvalitatīvu un tīru ūdeni. Tādēļ ir vērts nepaslinkot un nokļūt līdz kādam zināmam avotam, ar ko Latvijas daba tiešām ir bagāta, un paņemt ūdeni dzeršanai no turienes. Es pēc iespējas tā arī daru. Bet vēl - var ūdens kvalitāti mājas apstākļos uzlabot arī pats. Es lietoju sasaldētu un pēc tam atsaldētu ūdeni. Tam izmantoju visparastāko ūdeni no krāna, mūsu mājās tas ir garšīgs. Pēc tādām pārvērtībām ūdens ir tīrs, jo sasaldēšanas rezultātā izmainās tā kristāliskais režģis un jebkāda iepriekšējā informācija tiek izdzēsta. Tagad tajā var rakstīt jaunu, sev vērtīgu informāciju, to var enerģētiski uzlādēt, ko ik pa laikam daru. Ļoti spēcinošs ir ūdens, kad ar koncentrētu sajūtu skaita tautas dziesmas, vienlaicīgi to var uzlādēt ar rokām, to, protams, darot pēc atkausēšanas. Pēc atsaldēšanas es ūdeni turu māla krūzē, kuras dibenā ir kārta melnā šungīta akmeņu, kas ūdens attīrīšanas ziņā ir 30 reizes efektīvāki nekā ogles filtrs. Esmu pārliecinājusies, ka šis ūdens ir enerģētiski tīrs, dzidrs. Savukārt par šungīta vērtīgajām īpašībām var atrast informāciju gan internetā, gan grāmatās.
Dienas laikā cenšos ievērot ēšanas intervālu 8/16, kas nozīmē, ka visas dienā plānotās ēdienreizes notiek 8 stundu laika intervālā, bet 16 stundu intervālā ēsts vairs netiek, vēlams ir dzert tikai ūdeni vai nesaldinātu tēju. Ja tiek ievērots šāds princips, tad mūsu ķermenis pats spēj cīnīties ar bojātajām šūnām, tās apēdot, bet, lai tas notiktu, kuņģim ir pilnībā jāiztukšojas. Šis princips saucas autofāgija (“autophagy” – “pašapēšana”), tas bija zināms jau senajā Grieķijā. Japāņu zinātnieks Yoshinori Ohsumi par šī principa izpēti 2016. gadā saņēma Nobela prēmiju. To noteikti ir vērts izzināt vairāk, jo Latvijā tas nav plaši pazīstams, nav arī pieejama informācija latviešu valodā. Manā draugu un paziņu lokā ir vairāki, kas arī ievēro tādu ēšanas ritmu, un visi vienā mēlē apliecina savu labo pašsajūtu. Pie tam, tas palīdz arī atbrīvoties no daža laba lieka kilograma.
Par ēdienreizēm - tās man šo 8 stundu laikā sanāk 2 – 3 (šad tad kefīra kokteilis aizstāj pat vienu ēdienreizi). Svarīgi ir arī sabalansēt uzturu, ko cenšos ievērot, neaizmirstot, ka ogļhidrāti (dārzeņi, putras, maize) ir nepieciešami, lai ķermenis saņemtu nepieciešamo enerģijas daudzumu (degvielu). Jo mazāk ogļhidrātu cilvēks patērē, jo mazaktīvāks kļūst. Teiciens no dzīves “Malo kaši jel?” (“maz putras esi ēdis?” – krievu val.) to paskaidro tiešā veidā. Ogļhidrātiem būtu jāsastāda apmēram 50 % no dienas uztura devas.
Olbaltumi (gaļa, zivis, olas, pākšaugi) ir nepieciešami muskuļu un ķermeņa šūnu augšanai, bez tiem nav iespējams iegūt skaistu, veselīgu ķermeni. Vēlamā proprcija - apmēram 30 % no dienas uztura devas.
Daudziem liekas biedējošs jau jēdziens “tauki”, bet, tos pietiekami nelietojot uzturā, var piemeklēt nopietnas veselības problēmas, jo ar to palīdzību mūsu organisms asimilē A, D, E, K vitamīnus. Ja trūkst D vitamīna, tad netiek asimilēts arī kalcijs. Tādēļ, par taukiem būtu īpašs stāsts – kādus un kādos gadījumos lietot. Ja šobrīd nav vēlmes šajā iedziļināties, tad vienmēr derēs augstākās kvalitātes olīveļļa. Tauku vēlamā proporcija no dienas uztura devas ir 20 %.
Svarīgu vietu manā ikdienā ieņem sportiskās aktivitātes – pastaigas un vingrošana, 2 – 3 reizes nedēļā apmeklēju sporta zāli, kur vingroju trenerītes Ingrīdas vadībā. Vingrot mājās – man tas nav ne motivējoši, ne arī tam piemēroti apstākļi. Nu jau gadus piecus tā ir mana ikdiena. Man ļoti patīk daudzpusīgas nodarbības, un tieši tādas piedāvā mana trenerīte. Man vislabāk patīk trīs treniņu veidi, ko miksētā veidā apmeklēju. Dziļo muskuļu treniņš ir ārstnieciska un atveseļojoša vingrošana, kas nodrošina ķermeņa dziļo muskuļu stiprināšanu mūzikas pavadībā, šī zinātniski izstrādātā vingrojumu sistēma iekļauj sevī kalanētikas, pilates un jogas vingrojumus, kas sekmē kustību aparāta veselības sagabāšanu un spēj profilaktiski novērst muguras sāpju rašanos.
Ļoti patīk tagad modē nākušais BodyArt, kas ietver sevī gan jogas iedvesmotas pozas, kas ir piemērotas rietumu cilvēkam, gan spēka vingrinājumus ar kardio daļu sirds veselībai. Nodarbība sastāv no 5 enerģētiskajām struktūrām, ko apraksta austrumos plaši pielietotās 5 stihijas – uguns, ūdens, zeme, metāls (jeb gaiss) un koks. Treniņu sistēma apvieno sevī labāko un terapeitiski iedarbīgāko no fizioterapijas, ārstnieciskās vingrošanas, jogas, elpošanas tehnikām, klasiska spēka un lokanības treniņa, kā arī īpašus BodyArt oriģinālos vingrojumus. Visa pamatā ir Jaņ un Iņ princips – spēks un atbrīvošanās, izelpa un ieelpa.
Šad tad gribas arī aktīvāk izkustēties, tad noder fitness, kas ir nodarbība ķermeņa formas veidošanai, spēka un izturības attīstīšanai, kurā izmanto papildus aprīkojumu – hanteles, nūjas, stepa platformas, gumijas, bumbas un dažādus citus papildus aprīkojumus. Tas nostiprina sirds un asinsvadu sistēmu un veicina organisma labsajūtu.
Foto: Ingrīda Felsa - Belohvoščika
Pašlaik, kad sporta zāles ir aizvērtas, atkal nācās saņemties un darīt kaut ko jaunu – esmu iemācījusies nūjot, kas pirmajā brīdī izskatās vienkārši, bet tomēr būtu vēlams to pamācīties trenera vadībā, lai saprastu un sajustu, kā tas ir pareizi jādara. Nūjošanas pamatā ir atbrīvot un nolaist plecus, izvingrināt plecu daļu un krūšu kurvi, kas šajos Covid-19 apstākļos ir īpaši aktuāli. Galvenais ir ērti apģērbties, uzvilkt piemērotus apavus, var pielikt klāt pats savu muzikālo noformējumu, uzliekot austiņas un ieslēdzot savu mīļāko mūzikas “plejlisti” telefonā, vai arī iztikt bez tā. Ja ir iespēja nūjot, piemēram, mežā vai jūras krastā, tad gan es noteikti izvēlos klausīties dabas mūziku.
Par ļoti svarīgu manas ikdienas daļu jau gadus sešus ir kļuvušas meditācijas un enerģētiskā pašdziedināšanās, kas palīdz uzturēt ķermeni veselu. Jaunu nozīmi tas viss ieguva pēdējos trīs gadus, kad vajadzēja atgūt un nostiprināt veselību. Esmu mācījusies un praktizējusi visdažādākās sistēmas – Rei Ki, Ci Gun. Esmu no šī visa paņēmusi sev vislabāko.
Jau gadus sešus praktizēju japāņu dziedināšanas sistēmu Jin Shin Jytsu (JSJ), kur pamatā ir 26 enerģētisko slēdzeņu pāri. Slēdzene - tā ir noteikta vieta ķermenī. Tā var būt aizslēgta vai atslēgta. Visām slēdzenēm ir jābūt atslēgtām, tad ķermenī enerģija plūst harmoniski.
Lai saprastu, kas ir enerģija, varam sev uzdot pāris jautājumus: - Kas liek sirdij pukstēt? Kas mums liek elpot, kuņģim - sagremot barību? Kas liek darboties mašīnas motoram? Mašīnai tas ir akumulators, baterija, degviela. Cilvēkam - dzīvības enerģijas plūsma (Ki, Ci, prāna), enerģijas uzkrāšana (baterijas uzpildīšana), enerģijas avots (pie kā varam pieslēgties, līdzīgi kā mašīna uztankojas benzīntankā).
JSJ nozīmē zināt - kas, kad, kur, kāpēc un kā - ir jāsaglabā dzīvības enerģijas plūsma, lai tā nemitīgi uzturētu dzīvību ķermenī. JSJ šī plūsma ir atjaunojama ar savienotājvadiem. Savienotājvadi ir mūsu rokas. Pieskarties sev ar rokām, ar plaukstām – tas ir pirmais, ko daram, kad mums kaut kas iesāpas. Tas ir saglabājies mūsu apziņā no dzīves uz dzīvi, ka tā ir pirmā palīdzība sev. Tādēļ gudra rīcība ir šīs senās, gadsimtos un pat gadu tūkstošos uzkrātās zināšanas sākt atkal izmantot savā ikdienā. Izklausās sarežģīti? Izelpojam sarežģītību, ieelpojam vienkāršību, – mūsos šīs zināšanas jau ir, tikai jāatceras, kā tās pielietot.
Cik ilgi cilvēki pakļausies kultivētajai brīnumzāļu propagandai un turpinās barot farmācijas biznesu? Protams, ka savu reizi zāles izmantot patiešām ir nepieciešams, bet jāmācās ir veselību uzturēt, lai nenonāktu līdz vajadzībai to darīt. Bet šodien tas ir saistīts ar cilvēku domāšanas veidu, ar attieksmi pret sevi un pasauli, visās savās nedienās meklējot kādu citu vainīgo, kas par to uzņemsies atbildību, šajā gadījumā – vai dakteris pareizi ārstē un izraksta pareizās zāles, un ja kaut kas neizdodas, tad vainīgs, protams, ir tikai dakteris un sliktās, neefektīvās zāles.
Mācoties, atceroties to atkal no jauna un pielietojot senās zināšanas, mēs pietuvojamies savam kodolam, centram, kas vienlaicīgi ir visa avots. Visvienkāršāk nokļūt pie sevis ir meditācijā. Praktizēt meditācijas var visdažādākajos veidos. Tā ir arī apzināta enerģijas uzņemšana no zemes un debesīm, no apkārtējās dabas. To es dažkārt daru pat vairākas reizes dienā – pastaigas laikā, braucot ar mašīnu vai sabiedrisko transportu. Katru vakaru pirms gulētiešanas es dodos satikt sevi līdz ieslīgstu miegā.
Vai esat kādreiz mēģinājuši doties pastaigā savā iekšienē, sevī? Mēs visi taču sapņojam, pa laikam nokļūstot visneiedomājamākajās vietās uz pasaules un pat ārpus tās. Vai esat kādreiz pamēģinājuši ziedus uzplaucēt sevī? Ne velti zīmējumos, kas attēlo cilvēka septiņus enerģētiskos centrus (čakras), bieži vien katrs no tiem ir kā savas krāsas zieds. Pirmo reizi tādu meditācijas praksi es iemācījos un piedzīvoju retrītā Siguldā, Brūveros, Creator’s praksēs. Tā ir viena no manām mīļākajām meditāciju praksēm, kur bieži redzu un sajūtu sevi kā mirdzošu liepu, kas zied sidrabaini zeltītiem ziediem, manas saknes iesniedzas dziļi zemē, līdz zemes kodolam, bet galotne tiecas līdz saulei, un nevar saprast koka patiesos apmērus, tas vienlaicīgi ir bezgalīgi liels, bet, tai pat laikā, ir kaut kā nenosakāma, vēl lielāka, sastāvdaļa.
Ja koks spēj uzziedēt, tas liecina par tā spēku, veselību un to, ka tajā plūst dzīvība. Mēs sakām – “ziedoša sieviete” – tas nozīmē – būt skaistai, laimīgai, veselai, priecīgai, būt spēka pilnbriedā.
Mēs katrs pats varam radīt savu dvēseles dārzu, izplaucējot ziedus sevī... Un nav svarīgi, kāds tajā brīdī ir gadalaiks aiz loga, dvēseles dārza ziediem nekaitē ne ziemas putenis, ne sals, ne vējš. “Ir tikai viens ceļojums: došanās sevī”.* Šis ir mans visvērtīgākais no jauna atgūtais ikdienas ieradums.

---
*Rainers Marija Rilke
Zodiaka aplis – veselības cikls. Saulīte Auna zīmē

Jau izsenis cilvēki ir zinājuši, ka pēc Zodiaka apļa mēs varam nolasīt arī informāciju, kas ir saistīta ar cilvēka veselību. Tā kā cilvēks ir uzbūvēts pēc tāda paša principa kā Zeme un Visums, tad uz viņu attiecas arī vispārējie Visuma likumi. 12 zodiaka zīmes apraksta 12 dažādas cilvēka dzīves sfēras, un, pēc analoģiska principa, 12 zodiaka zīmes apraksta un sniedz informāciju arī par 12 cilvēka ķermeņa zonām un 12 orgāniem, kas veido 6 orgānu pārus.
Lielos kosmiskos ritmus un kā ar tiem ir saistīts cilvēka organisms un veselība, mēs varam apskatīt dažādās pakāpēs.
Gada pakāpe – tie ir visi enerģijas veidi, kad Saule attiecīgajā mēnesī atrodas attiecīgajā zodiaka zīmē.
Mēneša pakāpe – tas ir visiem derīgs kosmiskais vilnis, kad Mēness iet cauri attiecīgajai zodiaka zīmei.
Dienas pakāpe – spēki, kas sajūtami laikā, kad laika ritms skar un atjauno attiecīgajam laikam atbilstošo orgānu.
Stundu pakāpe – sevī ietver ikvienu diennakts minūti, katra minūte atšķiras no iepriekšējās.
Visi savstarpējie augstāk minētie ritmi un to savstarpējās ietekmes ir savstarpēji cieši saistītas un atsevišķi nedarbojas. Kopumā tie veido sarežģītu sistēmu. Ja cilvēki to apgūtu un ņemtu vērā, tad spētu labāk pārvaldīt savu organismu, uzturētu un atjaunotu veselību. Šoreiz vairāk akcentēsim Gada pakāpi un ar to saistītās kopējās norises organismā.
Vai zināji, ka mūsu pašsajūtu un veselību ietekmē ne tikai Mēness cikls, par ko tiek visbiežāk rakstīts, (“Mēneša pakāpe”), bet arī tas, kurā zodiaka zīmē attiecīgajā laika periodā atrodas Saule (“Gada pakāpe”)? Saule nosaka arī mūsu tā brīža interešu sfēru, ar ko visvairāk esam aizņemti, ar ko gribas darboties.
Līdzīgi šis pats princips ietekmē arī cilvēku veselību, skatoties pēc tā, kurā zodiaka zīmē pēc Saules mēs esam dzimuši. Tas ir tādēļ, ka attiecīgajā laika periodā Saule, atrodoties attiecīgajā zodiaka zīmē, bija īpaši aktīva. Tādēļ šai zodiaka zīmei atbilstošā ķermeņa zona un attiecīgais orgānu pāris cilvēkam ir jūtīgāks uz iespējamajām disharmonijām un saslimšanām.
Nupat ir iesācies pavasaris – 20. martā plkst. 05:50 Saulīte iegāja Auna zīmē. Auns kā enerģija – tas ir visa sākums, pirmatnējā uguns, impulss, kas liek visam sākt augt un attīstīties. Tas ir tik spēcīgs un sīksts kā sēkla, kas spēj izdzīt asnu pat cauri asfaltam.
Saulīte simbolizē mūsu gara spēku, tā attīstību un virzību, savukārt, Mēness raksturo mūsu emocionālo stāvokli. Laikā, kad Saulīte ir Auna zīmē, cilvēkam palielinās mērķtiecība, prāta aktivitāte, optimisms.
Mēness raksturo mūsu emocionālo stāvokli, to, kā mēs reaģējam uz apkārtējās pasaules notikumiem. Auna zodiaka zīmes enerģiju dabā raksturo zibens. Tādēļ tad, kad Mēness ir Auna zīmē, cilvēki bieži vien reaģē pārāk saasināti, “zibenīgi”, cilvēkiem palielinās uzbudināmība, kas var izpausties pat agresijā.
Saulīte Auna zīmē šogad uzkavēsies līdz 19. aprīlim, pēc tam pārceļoties uz Vērša zīmi. Savukārt, mēnestiņš Auna zīmi apciemo no 24. marta plkst. 3:59 līdz 26. marta pēcpusdienai plkst. 16:37, pēc tam uz pāris dienām pārceļoties uz Vērša zvaigznāju.
Kā tas varētu ietekmēt mūsu veselību, vai, pareizāk sakot, ko mēs varētu darīt savas veselības labā, lai to stiprinātu? Auns mūsu ķermenī pārvalda galvu, smadzenes, acis, degunu, maņu orgānus. Tas pārvalda arī plaušas, kas atbild par elpošanu.
Plaušām pretī orgānu pārī ir resnā zarna, ko pārvalda Vērsis, tas enerģētiski ir saistīts ar situācijas atlaišanu, atbrīvošanos no liekā. Vērsis ķermenī atbild par venozo asinsrites sistēmu, runas orgāniem, balseni, zobiem, žokli, rīkli, mandelēm un ausīm.
Tas ir vienots enerģētiskais loks, tādēļ attiecīgās ķermeņa zonas un orgāni ir jutīgāki pret enerģētiskajiem triecieniem un attiecīgajām saslimšanām abiem šo zodiaka zīmju pārstāvjiem. Auns – tā ir augšupejošā enerģija, ieelpa, sevī ielaišana, bet Vērsis – tā ir lejupejošā enerģija, izelpa, situācijas atlaišana, no sevis izvadīšana. Šis ir savstarpēji saistīts loks - kā ieelpa un izelpa. Tādēļ arī šīm abām zodiaka zīmēm ir raksturīgs kopējs iespējamais negatīvais enerģētiskais stāvoklis, emocija, kas bojā veselību – skumjas. Iedarbības dziļums - atbilst dziļajai ādai.
Tā kā pašlaik Saulīte ir Auna zvaigznājā, šajā rakstā detalizētāk izskatīsim šī viena kopējā loka Auna enerģiju.
Kad Saulīte ir Auna zodiaka zīmē, cilvēki biežāk nekā citos gada periodos slimo ar dažādām elpceļu un plaušu saslimšanām, attiecīgā ķermeņa daļa un orgāni ir pakļauti pastiprinātam riskam. Ja cilvēkam dzimšanas brīdī Saulīte ir bijusi Auna zīmē, tad šī būs riska zona arī citos gada periodos. Savukārt, ja cilvēkam dzimšanas brīdī Mēness ir Aunā, tad arī viņš būs vairāk nekā citi pakļauts respiratoro saslimšanu riskam, tas gan būs vairāk tajās situācijās, kad cilvēks pārāk emocionāli asi reaģē uz kādu situāciju, kā saka, sāk “uzvesties kā auns”. Šajos abos gadījumos cilvēkiem arī biežāk dzīves laikā ir iespējamas saslimšanas, kas saistītas ar galvu kā ķermeņa zonu, piemēram, galvassāpes, galvas traumas u.c.
Tātad, lai mēs visi izvairītos no respiratorajām un plaušu saslimšanām, šajā laika periodā galva un elpceļi ir īpaši jāuzmana. Nebūtu vēlams pārāk ātri šķirties no cepures valkāšanas, jo saulīte šajā laikā vēl ir “ar zobiem”, - aizvējā karsts, bet tad uzpūš vējš, un mēs sakām, ka galvu “vējš sapūta”.
Elpceļu saslimšanas parasti saistās ar saaukstēšanos, kas skar degunu (deguns simbolizē varu, lepnumu un seksualitāti); kaklu (kakls simbolizē savienošanu un komunikāciju; plaušām (plaušas simbolizē kontaktus, komunikāciju un brīvību).
Cilvēku nevis aukstums padara slimu, bet gan cilvēks saaukstējas. Tas ir, kāda situācija cilvēku ir atstājusi aukstu, ir trūcis siltuma. Cilvēks saka, – “esmu kaut ko saķēris”. Parasti tas ir kāds alergēns, vīruss, kas ierosina saslimšanu, lai “drāma varētu notikt”. Kad cilvēks saka - “man ir deguns pilns”, - tas ir līdzvērtīgi kā teikt - “man ir līdz kaklam”. “Neko nevaru norīt”, - kas ir raksturīgi pie kakla sāpēm, – cilvēks saka, ka viņa mērs ir pilns. Kad ir pilns deguns, ir traucēta oža – “negribu vairs neko sajust, vēlos norobežoties”. Saaukstēšanās slimību laikā cilvēks vēlas paslēpties, norobežoties gultā, zem segas. Cilvēkam ir jāmācās būt dzīves plūsmā, lai tā plūst un kūsā, nevis lai plūst deguns.
Ar klepus palīdzību, kas ir raksturīgi plaušu saslimšanām, cilvēks izlādējas, pauž agresiju, pievērš uzmanību, sak, - “paskaties, es vai plīstu no agresijas”! Kad klepus jau kļūst “produktīvs”, ar krēpām, tad cilvēks situāciju jau sāk risināt, “izspļaut”, tikai jāskatās, lai kādam tas viss netiktu “uzspļauts”. Kakla sāpēm un klepum bieži vien ir raksturīgs arī balss aizsmakums, lai ne ar vienu nebūtu jārunā. Cilvēkam būtu jāmācās konfliktu situācijas risināt verbāli, atrast pareizos vārdus, lai savas sajūtas izteiktu, izskaidroties, nevis emocijas apslāpēt, “norīt”.
Šajā laikā, kad Saulīte ir Auna zīmē, ir īstais laiks, lai pievērstu uzmanību savai plaušu veselībai, pārdomājot savas attieksmes, ar kādām dzīvojam un, ja nepieciešams, tās nomainot pret jaunām, sev vēlamajām vibrācijām.
Ja ir teiciens, ka visas kaites sākas galvā, tad tas šeit atbilst vistiešākajā veidā. Un vēl, protams, kustības – pastaigas, vingrošana, atbilstoša diēta, dažādas tējas un tautas līdzekļi, kas attīra, reģenerē plaušas.
Cilvēka veselībai ir jāpieiet holistiski – kā vienotam veselumam, ar to saprotot, ka, stiprinot plaušu veselību, mēs uzlabosim arī vispārējo veselības stāvokli. Ko vajadzētu darīt, lai stiprinātu plaušu veselību? Varbūt būs noderīgs kaut kas no tā, kas tiek piedāvāts turpmāk.
- Attieksmju maiņa
Cilvēkiem, kas dzimuši Auna (arī Vērša) zīmē, visdegradējošākā negatīvā emocija, “klupšanas akmens”, ir skumjas. Tās negatīvi ietekmē elpceļus, plaušu un arī resnās zarnas veselību. Cilvēks skumst par neizmantotajām iespējām, par to, kas varēja būt, bet nebija, neizdevās un vēl par simt un vienu iemeslu. Līdz ar to ir arī bailes izmest, atbrīvoties no vecām enerģijām – gan domāšanā, gan arī materiālajā plānā - jo ir sajūta, ka nebūs vairs izdevības dabūt kaut ko jaunu vietā. Tā rezultātā zarnās rodas sastrēgums, aizcietējums. Ja cilvēks savas skumjas par neiegūto iemācās transformēt patiesā pateicībā un priekā par to, kas viņam jau ir, tad pagātnes rēgi liksies mierā, un mierīgs elpošanas cikls atjaunosies. Lai to īstenotu, ir vajadzīga enerģija, un te lieliski palīdz meditācijas, vizualizācija, apzināta enerģijas ieelpošana, uzņemšana.
- Fiziskas aktivitātes
Cilvēkam esot labā fiziskā formā, plaušas patērē mazāk enerģijas, lai apgādātu sirdi un muskuļus ar skābekli. Tādējādi tas uzlabos kopējo veselības stāvokli. Ļoti vērtīgas ir pastaigas svaigā gaisā, jo staigājot, ejot tiek dabīgā veidā masēts zarnu trakts. Arī pastaigas laikā var pildīt apzinātus elpošanas vingrinājumus, meditēt.
- Diētas sabalansēšana
Savā ikdienas ēdienkartē būtu vēlams iekļaut produktus, kas palīdz uzturēt un atjaunot plaušu veselību. Plaušas attīra un dziedina sīpoli, kas ir vērtīgi profilaksē, lai plaušās neattīstītos vēža šūnas, tie palīdz arī, ja šī kaite jau ir. Tos var lietot gan svaigus, gan ceptus, gan sautētus. Bērnībā, kad slimoju ar klepu, vecāki man deva ēst svaigus sīpolus ar cukuru (var būt arī medus), kas man ļoti garšoja, it īpaši, kad no sīpoliem bija jau izdalījusies sula, kopā ar cukuru izveidojot sīrupu. Ingvers no plaušām izvada toksīnus.
Brazīlijas rieksti, kas ir bagāti ar selēnu, arī ir labs līdzeklis plaušu attīrīšanai (pietiks ar dažiem riekstiem dienā). Produkti, kas satur C vitamīnu, arī stiprinās plaušu veselību. Uz plaušām labvēlīgi iedarbojas produkti, kas ir bagāti ar antioksidantiem – zaļo lapu salāti un dārzeņi, piemēram, rukola, ziedkāposti, galviņkāposti. Ļoti vērtīgas ir nātres, kuru bagātais dzelzs saturs palīdz cīnīties ar plaušu infekcijām. Plaušas attīrīt palīdzēs arī burkānu un dzērveņu sula. Arī greipfrūtu un ananasu sulās esošie antioksidanti būs ļoti noderīgi plaušu elpošanas sistēmas sakārtošanā. Veselīgi plaušām ir uzturā lietot arī burkānus, rāceņus, melnos rutkus.
- Garšaugi un tējas plaušu veselībai
Raudene jeb oregano uzlabos gan ēdiena garšu, gan darbosies kā antihistamīns, samazinot ķermeņa alerģiskās reakcijas. Tā ir arī brīnišķīga, ļoti aromātiska un garšīga tēja. Deviņvīru spēks – satur siponīnu, kas atbrīvo no gļotām plaušas un elpceļus un mazina deguna aizsprostojumu. Lakači – atbrīvo plaušas no gļotām un uzkrājušās darvas. Ja esi jau apaukstējies, tad noderēs mārsila lakstu, māllēpju lapu un raudenes lakstu maisījuma tēja, ko šajā laika periodā pa laikam var lietot arī profilaktiski. Eikalipta, dižegles, priedes un tējas koka eļļa labvēlīgi iedarbojas uz elpceļiem, iznīcinot vīrusus un mikrobus. Ļoti efektīvi ir lietot visdažādākos biškopības produktus – propoliss (eļļā, spirtā), medus – šie produkti ir sterili, un līdz ar to dezinficē arī rīkli, deguna un mutes dobumus. Garšīgais un veselīgais priežu čiekuru sīrups – noderēs gan elpceļu profilaksei, gan ārstniecībai. Un tad vēl vērtīgie priežu pumpuri, kas agrā pavasarī ir īsta enerģijas bumba imunitātes stiprināšanai, kā arī palīdzēs atbrīvoties no klepus, kakla sāpēm un saaukstēšanās.
Pavasarī brīnišķīgs līdzeklis gan plaušu, gan vispārējai organisma attīrīšanai ir bērzu un kļavu sulas. Tās labāk lietot istabas temperatūrā vai siltas.
Īpaša vērība jāpievērš kvalitatīva ūdens lietošanai. Tā kā plaušu un resnās zarnas kā orgānu pāra iedarbības līmenis ir dziļā āda, tad tas, vai mēs pietiekami dzeram ūdeni, atstāj ietekmi arī uz mūsu skaistumu, jo, kad āda nav pietiekami mitrināta, tā sāk izskatīties savītusi, veidojas grumbas. Tādēļ katru rītu būtu vēlams iesākt, izdzerot silta ūdens glāzi, kam var pievienot ingveru, citronu un nedaudz medu.
- Iekštelpu gaisa kvalitātes uzlabošana
Plaušām kaitē pelējums, būvdarbu putekļi, gaisa atsvaidzinātāji, dažādas aromātiskās sveces. Kaitēt var arī kamīni un malkas krāsnis. Jāierobežo uzturēšanās piesārņojuma tuvumā un jāuzlabo ventilācijas sistēma, varbūt pat ir nepieciešama gaisa attīrīšanas iekārta.
- Drošas darba vides izveidošana
Vairāku profesiju pārstāvji darbā ir pakļauti bīstamai darba videi – putekļi, ķīmisku vielu izgarojumi, dažādas kaitīgas vielas, kas var veicināt plaušu saslimšanas. Šīs nozares ir celtniecība, ražošana, veselības aprūpe, skaistumkopšana, tekstilrūpniecība un citas. Jādara visu, lai šos iespējamos riskus novērstu.
Ar visu iepriekš teikto es gribēju uzsvērt, ka mēs esam pakļauti lielākiem un mazākiem kopējiem dabas cikliem, kā arī dzīvojam katrs atbilstoši savam individuālajam ritmam. Tad, kad izdodas būt rezonansē ar kopējo ciklu, tad mēs sakām, ka esam “uz viļņa”. Tad ir vieglāk sakārtot to, kas citā laikā prasītu daudz lielāku piepūli. Tādēļ arī tapa šis raksts, lai aicinātu cilvēkus dzīvot saskaņā ar dabas ritmu un parūpētos par plaušu veselību, to attīrīšanu un stiprināšanu tieši tagad, kad tam ir vispiemērotākais laiks mēneša garumā.
Autore: Vineta Riekstiņa
Avoti: “Lielā Mēness enciklopēdija”, - Rīga, “Vieada”: 2007.
R.Dālke “Slimība kā simbols”, - Rīga, SIA “Madris”
J.A. Plaudis, E. Ozola “Latvijas augi sadzīvē”, - Rīga, “Jumava”
www.medicine.lv
Skābekļa kokteilis
Ir vispār dzirdēta un jau nonivelēta frāze, ka “visas slimības rodas galvā”, ka cēlonis ir stress, tādēļ jebkurš ceļš uz veselību sākas ar to, ka ir jākārto, “jāārstē” galva. Bet šajā rakstā es gribēju pastāstīt par savu pieredzi un padalīties ar kādu vērtīgu recepti, kas pie manis nonāca laikā, kad es “ārstēju” savu galvu un arī ķermeni.
Vēl zināma frāze ir tā, ka “jebkuras slimības cēlonis ir stress”. Ja mēs neiedziļināmies visās detaļās, bet mēģinām aprakstīt, kā stress atstāj iespaidu jau fiziskajā plānā, tas ir, kā tas izpaužas ķermenī, tad to var aprakstīt tā.
Dzīvības procesi ķermenī ir saistīti ar ieelpu un izelpu, “tas ir tik vienkārši kā elpot”, mēs sakām. Bet, vai mēs visi ievērojam, ka stresa situācijā ķermenis sastingst, saspringst, un elpošana uz brīdi apstājas? Un tad, kad dzīvošana stresā jau ir kļuvusi cilvēkam par ieradumu, tad attiecīgajā ķermeņa daļā izveidojas savilkums, saspringums, un, līdz ar to, tur ir traucēta arī skābekļa apgāde.
Šoreiz vēlos padalīties nevis ar to, kā “ārstēt galvu”, bet ar ļoti vienkāršu, mājās pagatavojamu recepti, kas palīdzēs bagātināt organisma šūnas ar skābekli.
Džoanna Badviga (1908 – 2003) bija viena no Eiropas vadošajiem vēža slimības pētniekiem, kas 7 reizes tika nominēta Nobela prēmijai. Viņa atklāja, ka veselajiem cilvēkiem Omega 3 taukskābju līmenis asinīs ir augstāks nekā slimajiem. Omega 3 ir kā magnēts, kas piesaista skābekli katrai ķermeņa šūnai, bet skābeklis ir nāve vēža šūnām.
Linsēklu eļļa satur Omega 3 taukskābes vairāk nekā citas eļļas (53%, starp citām eļļām tai nav līdzvērtīgas šajā aspektā, tā satur arī 13% Omega 6, kas arī ir viens no augstākajiem rādītājiem starp citām eļļām), labi uzsūcas un neizraisa alerģiju. Kad linsēklu eļļu sajauc ar biezpienu, linsēklu eļļā esošā Omega 3 no taukos šķīstošas kļūst par ūdenī šķīstošu, bet biezpiens zaudē tā piena produktam raksturīgās īpašības. Vienas pašas linsēklu eļļas lietošana nesniegs vēlamo efektu, kāds tas ir, attiecīgi sajaucot un pagatavojot to kopā ar biezpienu.
1990. gadā onkologs Dr. Daniels C. Roehms secināja, ka Badvigas atklātais līdzeklis ir visefektīvākā pretvēža diēta pasaulē, ko katrs var viegli pagatavot mājās. Lūk, te būs recepte, kā to darīt.
Džoannas Badvigas “skābekļa kokteilis”
- 2 – 3 ēdamkarotes linsēklu eļļas samaisa ar 100 – 150 g vājpiena (līdz 2%) biezpiena (vēlams lauku).
- Pēc 5 – 8 minūtēm šo masu ieliek blenderī, pielej ūdeni un blenderē ar mazāko ātrumu 1 minūti līdz krēmveida konsistencei.
- Tikai pēc tam drīkst pievienot augļus vai ogas (var arī saldētus vai žāvētus) vai riekstus (izņemot zemesriekstus) un vēlreiz sablenderē.
- Saldināšanai var izmantot medu, stēviju, vai citus dabiskos saldinātājus (izņemot cukuru). Var izmantot arī dažādas garšvielas (pēc katra radošuma un sajūtām).
Man vislabāk garšo, ja pie sagatavotā kokteiļa beigās pievieno medu un svaigus vai saldētus ķiršus, vai zemenes, ko tad sablenderē kopā. To par garšīgu atzina arī mani mājinieki, kas pa laikam man sastādīja kompāniju. Šoreiz gan izmantoju svaigu smiltsērkšķu sulu, arī sanāca lieliski. Lai labi garšo arī jums!
Linsēklu eļļas derīguma termiņš ir salīdzinoši īss, tā obligāti pēc atvēršanas ir jāuzglabā ledusskapī (ja pudele ir caurspīdīga, es to vēl ietinu, piemēram, follijā). Latvijā ir daudzi ražotāji, kas piedāvā svaigu un kvalitatīvu linsēklu eļļu, katram tikai jāatrod savējais.
Šī diēta ir pierādījusi savu terapeitisko nozīmi ne tikai onkoloģijas ārstēšanā, bet arī miokarda infarkta, aterosklerozes, aknu slimību, kuņģa čūlas, artrīta, ekzēmas un autoimūno slimību ārstēšanā ārstēšanā, palīdz redzes uzlabošanā, smadzeņu darbībai un stiprina kaulu sistēmu.
Tā kā receptē nebija norādes šāda kokteiļa lietošanas biežumam, es no sākuma to lietoju 2 – 3 reizes nedēļā, lai neapnīk, jo paralēli savā diētā izmantoju arī citus vērtīgus produktus, kurus pa laikam mainīju. Par to tad kādā citā reizē.
Tāda diēta vai arī pa laikam izdzert kādu kokteiļa glāzi profilaksei ir noderīgi arī veselajiem. Es pat teiktu – īpaši noderīga veselajiem, jo cilvēkiem beidzot būtu jāsāk mainīt savi ieradumi, ka veselīgi produkti ir jālieto tikai tad, kad ķermenis jau ir tuvu sabrukumam.
Rakstu sagatavoja: Vineta Riekstiņa